تور مشهد از اصفهان
11
تیر
1397

۷ یادگاری از سفرمان به مشهد

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 559 0

زمانی که با تور مشهد به این شهر مذهبی سفر می کنید، نمی توانید از مقوله سوغاتی غافل شوید. همه ما ایرانیان سوغات از یک شهر مذهبی را تبرک می دانیم و برای آن ارزش زیادی قائل هستیم؛ به همین دلیل همه مسافران تور مشهد از اصفهان، تهران و … زمانی را برای خرید سوغات از شهر مشهد اختصاص می دهند. سوغاتی های متنوعی را می توانید از شهر مشهد خریداری کنید از خوراکی گرفته تا وسایل زینتی و صنایع دستی.

تنوع و گوناگونی سوغات مشهد همه مخاطبان و زائران را راضی نگاه می دارد. حال در این مقاله به معروف ترین سوغاتی های شهر مقدس مشهد می پردازیم تا به عنوان یادگار از سفر چند روزه خود برای عزیزانتان چیزی بخرید.

  • زعفران

زعفران این طلای سرخ به ‌عنوان یکی از گران ‌بهاترین سوغاتی‌های مشهد شناخته می ‌شود. ایرانیان ضمن صدور زعفران به بسیاری از نقاط جهان باستان، خواص آن را به یونانی‌ها، رومی‌ها، چینی‌ها و اقوام سامی ازجمله عرب‌ها معرفی کردند و شیوه زراعت آن را در سده‌های اول تا چهارم هجری به امت‌های اسلامی اطراف مدیترانه آموختند.

زعفران از قدیم به‌عنوان یکی از کالاهای مهم صادراتی و کشاورزی ایران بوده است و امروز هم زعفران ایران به بسیاری از کشورهای دنیا صادر می‌شود. در کشور ایران، خراسان بیشترین سهم را در تولید زعفران دارد، این محصول در بخش‌های مرکز و جنوب استان خراسان کشت می‌شود. مشهد یکی از مهم‌ ترین شهرهای ایران در عرضه زعفران است و زعفران نیمی از کشور از مشهد تامین می‌شود و مسافران تور مشهد لحظه آخری این طلای سرخ را در سفرشان به مشهد خریداری کرده و با خود به دیارشان می برند. زعفران مرغوب دارای رنگ قرمز تیره است و در صورت قرار گرفتن در آب، دیر رنگ است. اشکال عرضه این محصول به‌صورت درشت (پوشال)، ریز (سرگل)، دسته (دارای ریشه) است.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  غذاهای مشهدی که طعمشان همیشه ماندگار می ماند!

تور مشهد از اصفهان

  • زرشک

زرشک یکی دیگر از سوغاتی های شهر مشهد است که اصولا مسافران تور مشهد آن را با زعفران خریداری می کنند.زرشک در شهر های قاین و روستای کلاته و دیگر روستاهای اطراف مشهد کشت می شود. استان خراسان مقام اول کشوری را در تولید این محصول دارد و پس‌ازآن مازندران با تولید زرشک‌های زیبا به‌ ویژه در تنکابن مقام دوم را دارد. زرشک در اکثر مغازه های شهر مشهد  پیدا می شوند . زرشک مشهد دو نوع دارد، اناری و مجلسی که می توانید هر دو نوع را در این شهر بیابید.

تور مشهد از اصفهان

  • خشکبار

یکی از محبوب‌ترین سوغاتی‌های مشهد خشکبار است. از کنار مغازه‌های فروش سوغاتی در بازارهای مشهد که بگذرید، ظرف پر از خشکبار وجود دارد که شما را وسوسه می‌کند به داخل مغازه بروید و کمی خشکبار خریداری کنید، حتی اگر قصد خرید سوغاتی نداشته باشید، مقداری خشکبار برای مصرف شخصی خریداری خواهید کرد! آلوچه، میوه خشک، نخود، کشمش، گردو و پسته ازجمله خشکبارهای محبوب مشهد است که بسیاری از زائران از سایر اقلام لیست خشکبار فاکتور می‌گیرند و فقط نخود و کشمش خریداری می‌کنند و برای سوغات به شهر خود می‌برند.

تور مشهد از اصفهان لحظه آخری

  • ادویه هفت‌قلم

ادویه هفت قلم محبوب ترین سوغاتی مشهد در بین خانم هاست. این ادویه هفت رنگ که مخلوطی است از دارچین، سماق، گلپر، زنجبیل، فلفل سیاه، فلفل قرمز و زردچوبه برای مصارف آشپزی و تهیه غذاهایی همچون خورشت و آبگوشت کاربرد دارد. ادویه هفت قلم را می توانید هم به عنوان سوغات خریداری کنیدو هم برای مصارف شخصی.

تور مشهد از اصفهان

  • مهر و سجاده

سفر با تور مشهد یک سفر زیارتی سیاحتی به شمار می رود و برای القای این حس معنوی به عزیزانتان می توانید مهر و سجاده مشهد را به عنوان سوغات برای آن ها خریداری کنید. بی شک این سوغات یکی از بهترین سوغاتی ها از یک شهر مقدس همچون مشهد خواهد بود. انواع مختلف مهر و سجاده در بازارهای مشهد به فروش می‌رسد که بسیاری از سجاده‌ها از جنس ترمه و مخمل کاشان است. مهر در مشهد دربسته بندی‌ها و اندازه‌های مختلفی عرضه می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  گنجینه های ارزشمند شهر مشهد کدام اند؟!

تور مشهد از اصفهان

  • انگشتر و زینت‌آلات عقیق و فیروزه

هنر فیروزه تراشی از دیرباز در شهر مشهد از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و هست.نیشابور مهد فیروزه و سنگ های قیمتی دیگر نظیر عقیق است و بیشتر فیروزه های مشهد از شهر نیشابور تامین می شوند. اگر از دوست داران سنگ های قیمتی هستید و به زیور آلات علاقه دارید می توانید به بازار های مشهد رفته و این شی گران بها را برای خود به عنوان یادگار خریداری کنید.

تور مشهد از اصفهان

  • عطر

یکی دیگر از سوغاتی‌های مشهد، عطر است. زمانی که وارد بازارهای مشهد می‌شوید، بدون شک با مغازه‌هایی با ویترین‌های رنگارنگ با تنوع زیاد عطرها مواجه خواهید شد. عطر مشهد یکی از محبوب ‌ترین عطرهای این شهر است که معمولا در کنار جانمازها عرضه می‌شود. عطرهای شهر مشهد با رایحه‌های گوناگون ازجمله سنجد، کبری، گل مریم، گل نرگس، بهار نارنج، زعفران، گل یخ و یاس سفید به فروش می‌رسند.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید