تور مشهد از اصفهان
20
خرداد
1397

۴ مراسم جالب مشهدی ها

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 280 0
۴ مراسم جالب مشهدی ها
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

مشهد، دومین کلان شهر بزرگ و پر طرفدار کشورمان است که سالانه پذیرای مسافران بسیاری از سراسر ایران و کشورهای مختلف است. مسافران تور مشهد از اصفهان  به عشق امام هشتم شیعیان (امام رضا)، چند روزی را برای سفر به مشهد اختصاص می دهند تا مسافرتی متفاوت و معنوی را برای خود رقم بزنند. البته که مسافران تور قسطی مشهد از اصفهان در کنار ساعاتی زیارت و گذران لحظاتی مقدس، تفریحات هیجانی، باغ ها و پارک های مشهد نیز فرصت مناسبی برای خوش گذرانی در مشهد هستند که نباید از دستشان بدهید. خاطره سازی در تور مشهد از اصفهان، بازارگردی، رستوران گردی و شکم گردی را شامل می شود.

شاید برای مسافران تور مشهد از اصفهان دانستن وضعیت آب و هوایی این شهر مفید باشد که در این رابطه توجه شما را به ادامه این مقاله جلب خواهیم کرد.

شهر مشهد بنا به موقعیت جغرافیایی که دارد با تداخل جبهه های مختلف آب و هوایی روبرو است. این شهر دارای اقلیم های آب و هوایی متفاوتی است و بخش اعظم دشت های نیشابور از اقلیم سرد و خشک، بخش هایی از دشت های قوچان از اقلیم نیمه خشک و سرد و بخش کوچکی در ارتفاعات این استان از اقلیم آب و هوایی سرد و مرطوب برخوردار هستند.

در مجموع شهر مشهد دارای آب‌ وهوای متغیر، اما معتدل و متمایل به سرد و خشک است. مشهد از تابستان‌ های گرم و خشک و زمستان‌های سرد و مرطوب برخوردار است. با این وجود در تمامی فصول چه در زمستان و چه در تابستان زائران زیادی با تور مشهد از اصفهان به این شهر مقدس سفر می کنند.

آشنایی با آداب و رسوم مردم مشهد

آداب و رسوم هر شهر به موقعیت جغرافیایی، سنت ها و حیطه فرهنگی آن شهر باز می گردد که شهر مشهد نیز از این قاعده مستثنی نیست. جدای از این موارد اقوامی که به مشهد مهاجرت کرده اند نیز با خود آیین و آداب و رسومشان را آورده اند و رنگین کمانی از فرهنگ ها و سنت ها را در این شهر تشکیل داده اند که برای مسافران تور اقساطی مشهد از اصفهان نیز بسیار جالب توجه است.

اکثر زائران ایام عزاداری را برای سفر با تور مشهد از اصفهان انتخاب می کنند و شاید دلیلش این باشد که مهم ترین مراسمات مردم این شهر در این زمان انجام می شود. از جمله مهم ترین آداب و رسوم مردم مشهد در ایام عزاداری در این شهر برپا می شود که از مهم ترین آن ها می توان به برپایی تکیه های عزاداری، دادن نذری و عزاداری مخصوص خادمان حرم امام رضا(ع) اشاره داشت.

تور مشهد از اصفهان

  • پخش نذری به ویژه شله مشهدی:‌

شله مشهدی یکی از محبوب ترین نذری های شهر مشهد است که در مشهد آن را با شله می شناسند. این غذا در زمره غذاهای آشی قرار دارد و با گوشت، حبوبات و ادویه فراوان تهیه می شود. شله را در پایان مراسمات عزاداری در میان مردم توزیع می شود. اگر در ایام محرم با تور اقساطی مشهد از اصفهان همراه شوید می توانید در مراسمات عزاداری شرکت کرده و از طعم و مزه آش شله مشهدی لذت ببرید. لازم به ذکر است پخت این غذا کمی سخت است و باید دقت و حوصله زیادی در جهت پخت این غذا به خرج داده شود.

  • کُشتی با چوخه:

چوخه یک ورزش قدیمی و محبوب در میان مردم خراسان است. مدت زمان این بازی ۱۰ دقیقه است و در این مدت یکی از دو نفر باید پشت حریف خود را به خاک بمالد. برای آغاز کشتی گیر ها باید آستین خود را بالا زده و دامن های چوخه را زیر کمربندشان محکم کنند. در طی این بازی ساز و دهل با طنین خاصی نواخته می شود که هیجان بازی را دو چندان می کند. به برنده نیز جوایزی مانند کله قند،‌ شتر، قوچ،‌ گوسفند،‌ لوازم منزل و وجه نقد داده می شود.

 این کشتی سنتی توجه بسیاری از مسافران تور قسطی مشهد از اصفهان را به خود جلب کرده و هر کدام از آن ها که رهسپار مشهد می شوند به دنبال تماشای این ورزش باستانی هستند.

  • نقاره زنی در حرم مطهر امام رضا (ع):

نقاره زنی در حرم امام رضا از دوره غزنویان آغاز شد و بیشتر برای مراسمت خاص از جمله زمانی که شخصی شفا پیدا می کرد نقاره زن ها شروع به دمیدن در ساز و زدن طبل میکردند. در این مراسم از ۴ نوع طبل، کرنا و دیگر متعلقات آن استفاده می کنند که با گفتن ذکر های خاص مراسم را آغاز می نمایند. اگر با تور مشهد از اصفهان قسطی همراه شدید، قبل از اذان صبح به حرم بروید تا از فیض شنیدن این طنین زیبا جا نمانید.

تور قسطی مشهد از اصفهان

  • مراسم باران خواهی:‌

استان خراسان از آن جهت که در نزدیکی مناطق کویری قرار دارد، برخی مناطق دارای اقلیم های خشک و بی باران هستند که این امر سبب خشک سالی در این مناطق شده است.

برای این منظور در گذشته مراسم طلب باران در مناطق مختلف این استان رواج بسیاری داشت. این مراسم آداب خواصی داشت که در ابتدا به مصلی می رفتند و نماز استسقا می خواندند. سطلی آب در پاشنه در امامزاده محل خود می ریختند. آش می پختند و بین فقرا تقسیم می کردند. البته این آش در جاهای مختلف خراسان نام های متفاوتی داشت و به شیوه های گوناگون پخته می شد.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید