27
تیر
1397

۴ گنجینه ارزشمند شهر مشهد کدام اند؟

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 524 0
۴ گنجینه ارزشمند شهر مشهد کدام اند؟
به این مطلب امتیاز دهید

یکی از مهم ترین و در عین حال قدیمی ترین جاذبه هایی که در آستان قدس رضوی قرار دارد موزه مرکزی است. موزه مرکزی در صحن کوثر قرار دارد و زائران تور مشهد از تهران می توانند پس از زیارت حرم امام رضا (ع) به صحن کوثر رفته و از موزه مرکزی بازدید کنند. ساختمان چهار طبقه موزه مرکزی بخش های مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به موزه تاریخ حرم و گنجینه های مختلف مانند گنجینه اسکناس، تمبر و … اشاره داشت. در هنگام ورود با شیء سنگی مواجه خواهید بود که به سنگاب خوارزمشاهی شهرت دارد. این شیء بزرگ در واقع آب خوری به سبک قدیمی است که در ۸۰۰ سال پیش ساخته شده و اکنون در موزه مرکزی قرار دارد. حال نوبت آن رسیده که شما مسافران تور مشهد از تهران وارد موزه شوید.

تور مشهد از تهران

موزه تاریخ حرم رضوی

موزه تاریخ حرم رضوی یکی از جالب ترین بخش های موزه مرکزی برای مسافران است. در این موزه دو ضریح قدیمی امام رضا(ع) نگهداری می شود. در کنار آن وسایلی از جمله آیینه و شمعدان، جای عود، و کلیه لوازمی که در گذشته درون حرم از آن استفاده می شده است نگهداری می شود که امروزه به دلیل جایگزین شدن لوازم جدید تر، این اشیا به موزه تاریخ حرم انتقال یافته اند. یکی از جالب توجه ترین اشیا موجود در این موزه که توجه اکثر زائران تور مشهد از تهران را به خود جلب می کند، جاروییست که به وسیله پر طاووس ساخته شده است و زمانی برای غبار روبی ضریح از آن استفاده می کردند.

تور مشهد از تهران

گنجینه سکه

زیر زمین این ساختمان چهار طبقه به گنجینه سکه تعلق دارد. سکه های ارزشمند با قدمت های طولانی در این مکان نگهداری می شوند و از ابتدای کار با سکه هایی که به دوران قبل از میلاد برمیگردند آشنا شده تا به زمان حال و سکه های جمهوری اسلامی ایران برسید. بازید و آشنایی با سکه های قدیمی که از دوران هخامنشیان تا کنون در این موزه نگهداری می شوند همیشه مورد توجه مسافران و علاقه مندان به تاریخ که با تور مشهد سفر کرده اند بوده و هست.

گنجینه تمبر و اسکناس

بخش دیگری از زیرزمین را به گنجینه تمبر و اسکناس اختصاص داده اند. زائران همراه با تور مشهد پس از خارج شدن از گنجینه سکه به ممتاز ترین مجموعه تمبر و اسکناس ایران وارد می شوند. در ابتدای ورود به این بخش با قدیمی ترین تمبر جهان یعنی پنی سیاه آشنا خواهید شد؛ سپس مجموعه  تمبر های تاریخی ایران و جهان پیش روی شما هستند که با گذر از آن ها به نامه های شاهانه و تاریخی، کارت پستال های مربوط به دوران قاجاریه و نخستین تلگراف ها می رسید. تمبر های تاریخی که از ایران باستان در این مجموعه گرد هم آمده اند از عصر قاجار تا به امروز را شامل می شود که بازدید و آشنا شدن با آن ها برای شما همراهان تور مشهد از تهران خالی از لطف نخواهد بود.

تور مشهد از تهران

گنجینه صدف و موجودات دریایی

پس از گشت و گذار در زیر زمین موزه وقت آن رسیده است که به طبقه اول بروید. این بخش از موزه مربوط به گنجینه صدف و موجودات دریایی است. در این مجموعه تعدادی از صدف و موجودات دریایی خاص را که به وسیله عمل تاکسی درمی ظاهرشان حفظ شده است، برای دید عموم و گردشگران قرار داده اند. نمونه های مختلفی از موجودات دریایی که محل سکونت برخی از آن ها به سواحل اروپا، آسیا و آمریکا می رسد در این مکان گرد هم آمده اند تا شما بتوانید بدون سفر به کشور های مختلف با این موجودات دریایی زیبا آشنا شوید. نرم تنان و سخت تنان زیادی در این مجموعه وجود دارند که از جمله آن ها عبارت اند از: لاک پشت و انواع توتیا، بچه تمساح، حلزون های بزرگ و کوچک، سفره ماهی، کوسه ماهی، اسب دریایی، لابستر و ….

گنجینه ساعت

طبقه دوم موزه به گنجینه ساعت اختصاص دارد اگر می خواهید با قدیمی ترین تا مدرن ترین ساعت ها آشنا شوید، زمانی که با تور مشهد از تهران سفر می کنید به موزه مرکزی رفته و خود را به گنجینه ساعت که در طبقه دوم قرار دارد برسانید. در این مجموعه انواع ساعت های آفتابی و مکانیکی قراردارد که هر کدام از آن ها انواع مختلفی دارند. ساعت آفتابی تقویم، ساعت هایی با شاخص مثلثی، ساعت آفتابی افقی و عمودی و از این قبیل ساعت ها در این مجموعه نگهداری می شوند. در این مقاله به شرح مختصری از موزه مرکزی آستان قدس رضوی پرداختیم تا شما مسافران را کمی با این مجموعه آشنا سازیم؛ درک بهتر از این موزه که آثار نفیس و فاخری از گذشته تا کنون را گرد هم آمده اند، تنها با دیدن قابل درک هستند از این رو به همه افراد بازدید از موزه مرکزی را پیشنهاد می دهیم.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید