تور مشهد از اصفهان
10
تیر
1397

گنجینه های ارزشمند شهر مشهد کدام اند؟!

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 480 0

مشهد، دومین شهر بزرگ و پرجمعیت کشورمان، به لطف حرم امام رضا (ع) نزد همگی به خوبی شناخته شده است. هر سال میلیون ها نفر راهی این شهر زیبا می شوند تا چند روزی را به استراحت معنوی خود اختصاص دهند و در کنارش از تفریحات جذاب، پارک های زیبا و خوشمزه های معروفش استفاده کنند. مقصد امروزمان، مجموعه ‌ای وسیع و جالب به نام موزه مرکزی آستان قدس است.

این موزه جذاب در حرم امام رضا (ع) قرار دارد و می توانید پس از زیارت حرم امام رئوف، برای استراحت به صحن کوثر بروید. موزه مرکزی در این بخش از آستان قدس رضوی قرار دارد. با تور مشهد همراه شوید تا شما را با یکی از جذاب ترین بخش های آستان قدس آشنا کنیم. موزه مرکزی یکی از مهم ترین موزه های موجود در آستان قدس رضوی است که بخش های زیادی را پوشش می دهد.

در این جا ما با موزه مرکزی آستان قدس آشنا می شویم که در خود یک موزه و ۱۰ گنجینه ارزشمند را جای داده است. البته در آینده به صورت جداگانه و مفصل به معرفی سایر ساختمان ها و موزه های آستان قدس میپردازیم چرا که خصوصیات این مکان ها جای بحث بیشتری داشته و در یک مقاله نمی گنجد. در این مقاله برخی از قسمت های موزه مرکزی را برای مسافران  شرح خواهیم داد.

تور مشهد از اصفهان

 

موزه تاریخ حرم رضوی

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  6 مرکز خرید برتر مشهد را بشناسید!!

طبقه همکف ساختمان موزه مرکزی به موزه تاریخ حرم رضوی تعلق دارد. در این موزه مجموعه ای از ارزشمند ترین اشیاء حرم مطهر قرار دارد. تمام وسایلی که در این بخش قرار دارند در گذشته در حرم اما رضا (ع) کاربرد داشته اند و امروزه پس از جایگزینی آن ها با دیگر وسایل، آن ها را به این گنجینه انتقال داده اند. به طور مثال جارویی از پر طاووس را می توانید در این موزه ببینید که زمانی از آن برای غبار روبی ضریح و دیگر بخش های متبرک حرم استفاده می کردند.

تور مشهد از اصفهان ارزان

گنجینه تمبر و اسکناس

مخزنی با درهای فولادین که تابلوی گنجینه «تمبر و اسکناس» بر سر درش به چشم می خورد گنجینه تمبر و اسکناس نام دارد. جالب است بدانید گنجینه تمبر و اسکناس به جهت تعداد آثار و بخش های خاص خود، ممتازترین مجموعه تمبر و اسکناس ایران محسوب می شود و افتتاح آن به سال ۱۳۶۹ خورشیدی برمی گردد. بخش ابتدایی با تمبر معروف پنی سیاه، نخستین تمبر جهان آغاز می شود. پس از آن گنجینه با تمبرهای تاریخی ایران و دنیا تکمیل می شود و در آن میان می توانید نامه های تاریخی و شاهانه، کارت پستال های دوره قاجار، نخستین تلفن ها و تلگراف ها و تاریخچه پستی ایران را ببینید. در مجموع حدود ۳۰۰۰ شی در مجموعه تمبر و اقلام پستی موزه مرکزی آستان قدس وجود دارد. تمبرهای ایرانی این گنجینه از دوره قاجار و تصاویر پادشاهان شروع می شود و تمبرهای متفاوتی از دوره پهلوی اول و دوم و جمهوری اسلامی را نیز در خود جای داده است. قطعا بازدید از این بخش تاریخی و ارزشمند موزه مرکزی برای مسافران خالی از لطف نخواهد بود.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  7 یادگاری از سفرمان به مشهد

تور مشهد از اصفهان ارزان

تالار آثار استاد فرشچیان

بهترین مکان ها برای دوست داران فرهنگ و هنر را همراهی می کنند، تالار استاد فرشچیان است.در این تالار اصلی و جالب توجه موزه مرکزی، آثار فاخر و گران بهای استاد نگهداری می شوند. شکوه و عظمت قلم استاد بزرگ در ۱۷ نقاشی که در این موزه نگهداری می شود نمایان است که مهم ترین آن ها نقاشی عصر عاشورا، پنجمین روز آفرینش، ضامن آهو، کوثر و … است.

تور مشهد از اصفهان

گنجینه سلاح

اگر به تاریخ و سلاح های مختلف علاقه مندید و با تور مشهد همراه شده اید، حتما سری به این بخش از موزه مرکزی بزنید. در این مجموعه انواع مختلفی از سلاح های سرد و گرم که قدمت برخی از آن ها به زمان امپراطوری صفویان باز میگردد، قرار دارد. از جمله وسایلی که در این بخش وجود دارد می توان به وسایلی چون کارد، خنجر، شمشیر فولادی، کمان، سپر، کلاهخود، تبرزین، تپانچه تک لول و دو لول، تفنگ تک لول و …اشاره کرد.

تور مشهد از اصفهان

گنجینه ساعت

گنجینه ساعت در طبقه دوم قرار دارد و مجموعه ای از ساعت های آفتابی و مکانیکی را در خود جای داده است که هر کدام از آن ها انواع مختلفی دارند. از جمله ساعت های آفتابی موزه می توان به ساعت آفتابی و تقویم، ساعت آفتابی افقی و عمودی، ساعت هایی با شاخص مثلثی و … اشاره کرد که توجه بسیاری از زائران مشهد را به خود جلب می کند.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید