24
خرداد
1397

گلابتون دوزی به عنوان سوغات قشم؟!

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 671 0

قشم از آن جزیره های شگفت انگیز جنوب ایران است که شاید ماه ها و سال ها برای کنکاش در رمز و رازها و دیدن و آموختن تمامی جذابیت هایش اندک باشد. صدای امواج خروشان خلیج فارس و طبیعت شگفت انگیز این جزیره انسان را مات و مبهوت خویش می سازد چشم برداشتن از این همه زیبایی را غیر ممکن می کند. چشم انداز های زیبا و شگفت انگیز جزیره بر مردم محلی این منطقه نیز تاثیر زیادی داشته به گونه ای که زنان و مردان به هنرمندانی بی بدیل تبدیل ساخته است.

گردشگرانی که با تور قشم همراه می شوند، زمانی که پا به این جزیره بگذارند مجذوب این همه زیبای های دست ساز شده و آن ها رامشتاق به خریداری این صنایع زیبا و روح نواز می کنند. این امر سرآغازی بود بر تولید و فروش صنایع دستی مردمان جزیره در سطح گسترده؛ به طوری که هم اکنون در گوشه گوشه ی قشم مغازه هایی را می بینیم که این صنایع جذاب و ارزشمند را به عنوان سوغات جزیره قشم به گرشگران مختلف از جمله مسافران قشم به فروش می رسانند. ما نیز کنجکاو شدیم تا بیشتر از دسترنج مردمان خونگرم جنوب کشورمان بدانیم؛ از همین روی خود را آماده سفر به این ناحیه کردیم و بی تابانه در پی صنایع دستی قشم رفتیم تا با دستی پر از این سفر بازگردیم. در این مقاله شما گردشگران را با برخی از دست سازه های مردم قشم آشنا خواهیم کرد.

  • وسایل زینتی

آب های خروشان خلیج فارس بستر انواع گونه های صدف و آبزیان دریایی زیباست که آن ها را بر اثر جزر و مد بر روی دامن ماسه ای خود می نشاند. مردم جزیره با جمع آوری بقایای صدف ها و سنگ های رنگارنگ که مسافت زیادی را از اعماق اقیانوس تا ساحل طی کرده اند را جمع آوی کرده و برای تهیه زیور آلات و … از آن ها استفاده می کنند.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  آیین عزادارای مردم قشم در ماه محرم

اما فقط زیور آلات نیست که با استفاده از این شگفتی های دریایی ساخته می شود بلکه زیبایی وسایل خانه و ساخت ابزار زینتی از دیگر کاربرد های این مهمانان دریایی هستند. زنان و مردان هنرمند قشم از آنچه طبیعت در اختیارشان قرار داده نهایت استفاده را می کنند. آن ها از باقی مانده آبزیان دریایی مانند صدف، ستاره ی دریایی، حلزون و … که با جزر و مد به ساحل آورده می شوند، به ساخت اشیای زینتی میپردازند. این اشیای زینتی قاب عکس، گردنبند، گوشواره، مجسمه و … هستند که اکثر مسافران آن ها را به عنوان سوغات قشم تهیه می کنند.

  • عود سازی

عود نام یک ساز سنتی است که در فارسی به آن بربط گویند. این ساز تاریخی صدایی گوش نواز و محزون دارد  و کمی شبیه به ۳ تار دارد اما ابعاد آن با ساز ۳ تار متفاوت است. هنر ساخت عود یکی از اصیل ترین هنر های بومی مردم جزیره است که ساخت آن از قدیم الایام تا کنون در این منطقه رواج دارد.

هر چند که این هنر کم کم رو به فراموشی می رود اما هستند گردشگرانی که به هنر و موسیقی علاقه زیادی دارند. افراد اهل هنر و موسیقی در جزیره به سراغ کارگاه های ساخت عود می روند و این سازه سنتی را از مهد خود خریداری می کنند.

 

تور قشم از اصفهان

  • لنج سازی

لنج سازی از قدیمی ترین هنر های مردم قشم است که به صورت نسل به نسل آموزش ساخت لنج از پدر به پسر می رسد. لنج به کشتی کوچک اطلاق می شود که اگر به قشم سفر کرده باشید شاهد بسیاری از این لنج های دست ساز روی موج های خروشان دریای خلیج فارس و عمان خواهید بود.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  سبک خاص لباس بانوان هرمزگانی

جزیره ی دلفریب قشم از عمده ترین مراکز تولید لنج و مشتقات آن است. ساخت لنج و ماکت لنج صنایعی عمدتا مردانه هستند که شاید شما نتوانید آن ها را خریداری کرده و به خانه ببرید؛ اما تماشای آن ها لذتی زایدالوصف دارد چرا که این محصولات از مهم ترین فرآورده های فرهنگ و هنر قشم به حساب می آیند. همچنین می توانید نمونه های کوچک این قایق ها را در مراکز خرید قشم تهیه کرده و با خود به یادگار ببرید.

  • گلابتون دوزی

گلابتون نوعی هنر دوزندگی است که نقوش کهن ایرانی همچون اسلیمی، محرابی، بته جقه و… با نخ های زر و نقره بر پارچه می نشینند و شلوار و روسری و لباس های زنان را تزئین می کنند. البته این روزها دیگر از نخ های زرین و سیمین برای گلابتون دوزی استفاده نمی شود؛ بلکه هنرمندان از نخ هایی با روکش طلایی رنگ که محصول کشور پاکستان هستند، استفاده می نمایند.

  • خوس دوزی

نوعی نخ به نام نقده برای خوس دوزی به کار می رود. این نخ نقره ای رنگ جلوه زیبا و دل فریبی به روسری زنان جزیره می دهد و طرح هایی مانند بته جقه و ستاره چند پر را روی روسری های زنان حک می کند. این هنر یکی از چندین هنر دست زنان جزیره قشم است که می توانید به عنوان یادگار از سفر چند روزه خود از قشم به یادگار بیاورید و همیشه این سفر را در خاطراتتان تازه نگاه دارید.

تور قشم از اصفهان

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید