تور مشهد از تهران
۲۹
دی
۱۳۹۶

گردشگری فرهنگی در تور مشهد از تهران

ارسال شده توسط: admin/ 337 1
گردشگری فرهنگی در تور مشهد از تهران
۵ (۱۰۰%) ۴ votes

بسیاری از هم وطنان ایرانی و حتی مسلمانان کشورهای دیگر، شهر مشهد را تنها از جنبه ی زیارتی آن می شناسند. هرچند لازم به تاکید نیست که وجود بارگاه امام رضا (ع) در این شهر، نقش بسزایی در توسعه ی آن و همچنین جذب سرمایه های فراوان علمی، فرهنگی، هنری و مذهبی شده است. این اتفاق در طول چند قرن به پیش رفته و شکل گرفته، چرا که شهر مشهد همواره در بین جامعه ی مسلمانان، از نظر جغرافیایی و استراتژیک، مهم و قایل توجه بوده است. بسیاری افراد تور مشهد از تهران رهسپار زیارت امام رضا می شوند.
شرایط مختلف اقلیمی و موقعیت منطقه ی طوس و شهر مشهد، موجب شده تا در طول تاریخ، افراد و بزرگان زیادی برای فعالیت های فرهنگی، مذهبی و همچنین به دلیل ارادت به ساحت رضوی، در این شهر ساکن شوند. این منطقه پیش از شهادت امام رضا (ع) نیز خواستگاه اتفاقات و تحولات مهم تاریخی بوده است. از همین رو کاروان های زیارتی فراوانی از شهرهای گوناگون، مشهد را به عنوان قبله ی زیارت خود بر می گزیده اند. در عصر حاضر، این کاروان ها با عنوان تور مشهد از تهران و یا شهرهای بزرگ و کوچک اقصی نقاط ایران و سایر کشورهای اسلامی، رهسپار شهر امام رضا (ع) می گردند.
اگر نظری اجمالی بر مطالب مطرح شده بیندازیم، متوجه می شویم که امروز شهر مشهد باید دارای قابلیت ها و جاذبه های فراوانی برای گردش و ساحت باشد. به عبارت بهتر، شهر مشهد می تواند سلیقه و تمایل میهمانان خود در تمامی حوزه ها و رشته های مورد علاقه ی ایشان را تامین کند.
برای مسافر تور مشهد از تهران، که قصد دارد علاوه بر زیارت بارگاه امام هشتم (ع)، زمان های آزاد سفر خود را به گردشگری فرهنگی در مشهد بپردازد، سوژه ها و دیدنی های فراوانی وجود دارند. در واقع نمی توان برای مسافرت به مشهد برنامه ریزی کرد اما از جنبه ی فرهنگی آن در کنار جنبه ی مذهبی، غافل ماند.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  بازارگردی در تور مشهد از اصفهان-قسمت اول

تور مشهد از تهران
شهروندان شهر تهران، تا حد زیادی با گردشگری فرهنگی آشنا هستند. چرا که دهها اثر تاریخی و همچنین پاتوق هنری و فرهنگی مختلف در سرتاسر این شهر پراکنده شده و توانسته است محفل های کوچک و بزرگ و جذابیت های فراوانی برای علاقمندان به این حوزه فراهم اورد. به همین دلیل، این گروه از شهروندان، با شرکت در تور مشهد از تهران نیز تلاش می کنند تا به مناطق و عمارت های مرتبط با علایق خود سری بزنند.
بدون شک باید مهم ترین و بزرگ ترین پایگاه شهر مشهد در حوزه ی فرهنگ را موزه ی آستان قدس رضوی دانست. در سالن های کوچک و بزرگ این موزه، تعداد زیادی از آثار، اشیاء، کتاب ها، نامه ها، تصاویر و … گرد آمده و نگهداری می شوند. برخی از این آثار مربوط به دوره های مختلف تاریخ پیش و پس از اسلام و یا داخل و خارج کشور می باشند. بخش دیگر از اسناد و آثار موجود این گنجینه ی عظیم نیز، مربوط به اشخاص و رویداد ها معاصر می باشد. نباید فراموش کنیم که بخش وسیعی از موزه ی آستان قدس را، گنجینه ی تاریخ طبیعی آن تشکیل می دهد. همچنین موزه ی ادوات و ابزار علمی و ستاره شناسی قدیم، و همچنین کتب و نسخ خطی از دیگر قسمت های پرطرفدار و با اهمیت این مجموعه ی منحصر به فرد محسوب می گردد.
علاوه بر آثار تاریخی درون شهری مشهد، برخی از بناها و آثار در خارج از مشهد نیز جنبه ی مهم و ویژه ای دارند. اگر با تور مشهد از تهران راهی این سرزمین کهن هستید، و قصد بازدید از جاذبه های فرهنگی آن را دارید، آرامگاه حکیم طوس و سراینده ی شاهنامه، یعنی ابوالقاسم فردوسی را از یاد نبرید. در توصیف اهمیت کار این دانشمند و شاعر فرهیخته، همین قدر کافیست بدانیم که محمد حسین هیکل، نویسنده ی معروف مصری، دلیل عرب زبان شدن مردمان مصر را نداشتن شخصیتی مانند فردوسی در تاریخ کشور خود می دانست.
دیگر منطقه ای که ارزش بازدید برای مشتریان تور مشهد از تهران را دارد، آرامگاه نادرشاه افشار و موزه ی نادری است. با سیاحت در این مکان، با بخش مهمی از تاریخ سرزمین ایران و نزاع ها و کشمکش های سیاسی و نظامی آن آشنا خواهید شد.
بازدید از روستای کنگ نیز با اینکه یک ساعت تا مرکز شهر فاصله دارد، خالی از لطف نیست. برای تماشای این روستا بهتر است یک تاکسی دربست گرفته و چند ساعت از زمان سفر خود را به گشت و گذار لابلای بافتی آرام و قدیمی اختصاص دهید.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  فرصت سیاحت زمستانی در تور کیش از تهران

تور مشهد از تهران
همان طور که می دانیم، شهر نیشابور در نزدیکی مشهد نیز از شهرت و اهمیت بالایی برخوردار است.علاوه بر ارزش های باستانی، وجود مقبره ی دو شاعر جهانی در این شهر، بر ارزش آن افزوده است. برای همسفران تور مشهد از تهران، بازدید از مقبره ی این دو شاعر و همچنین استاد نگارگری معاصر، کمال الملک، خاطره ای فراموش ناشدنی خواهد بود.
به طور کلی، شرکت در برنامه هایی از جمله تور مشهد از تهران، بدون مطالعه قبلی و بازدید از نقاط و گردشگاه های فرهنگی، شناخت درست و جامعی از این شهر به گردشگر ارائه نخواهد داد و مانند طرحی ناقص به پایان خواهد رسید.

Administrator
1 دیدگاه
  • مهران
    بهمن ۱۲, ۱۳۹۶

    سلام. تورهای شرکت شما برنامه ای برای رفتن به نیشابور و …. داره یا رفت و امد به این مکان های دیدنی به عهده خودمون هست؟

    پاسخ

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید