تور مشهد از تهران
26
دی
1396

کاروان ری به خراسان دیروز و تور تهران به مشهد امروز

ارسال شده توسط: admin/ 726 0

قبل از اینکه به هر سفر سیاحتی یا زیارتی رهسپار شویم، بد نیست اطلاعاتی پیرامون چگونگی تبدیل آن به منطقه ی مهم گردشگری بدست بیاوریم. به عنوان نمونه، برای کسانی که قصد ثبت نام در تور مشهد از تهران دارند، آگاهی از تاریخ خراسان و شهرهای مهم آن مهم است. شاید تصور کنیم که برای یک سفر زیارتی ساده به شهری معروف و شناخته شده، بجز شرکت در تور تهران مشهد و عزیمت و انجام فرایض دینی، دانستن این مطالب فایده و ارزش چندانی ندارد! اما نکته ی قابل توجه اینجاست که در صورت آشنایی عمیق تر با مقصد سفر، برداشت ها و سیاحت یا زیارت موجب می شود تا سفر پربار تر و لذت بخش تری را تجربه کنیم.
این اتفاق دقیقا شبیه این است که به منزل شخصی برویم که هیچ شناختی از او در اختیار نداریم و نمی دانیم اصل و نسب و سابقه اش چیست.

تور مشهد از تهران
شهر مشهد مهم ترین قطب زیارتی کشور پهناور ایران به حساب می آید. این شهر در شمال شرق کشور، مرکز استان خراسان رضوی است. از زمان های قدیم، منطقه ی طوس که مسیر میان سرزمین ایران و آسیای میانه به شمار می رفت، از اهمیت و موقعیت استراتژیک خاصی برخوردار بوده است. یکی دیگر از دلایل اهمیت این خطه نیز، واقع شدن در مسیر قدیمی جاده ابریشم است. جاده ی معروف ابریشم که در واقع شبکه ای از راه های اصلی و فرعی میان سرزمین های شرقی آسیا تا حوالی دریای مدیترانه بوده و نقش مهمی در بسیاری از تحولات تاریخی کشورها و حکومت های در طول مسیر خود داشته است. برای سیر در مشهد الرضا دیروز و امروز در تور مشهد از تهران می توان از مکان های تاریخی این شهر بازدید نمود.
جالب است بدانید که یکی از اصلی ترین شاه راه های این جاده ی کهن، از شمال شرقی ایران کنونی و همچنین جنوب دریای کاسپین یا خزر عبور می کرده است. به همین دلیل، اگر مسافر تور مشهد از تهران باشید، در واقع روی مسیری به قدمت چندین قرن متمادی حرکت می کنید.
راه تهران به مشهد، تداعی کننده ی همان راه قدیمی ری به خراسان است. قرن ها پیش از ورود اسلام به ایران و گسترش آن تا نواحی آسیای میانه، راه تهران به ری بخشی از همان جاده ی شناخته شده ی تجاری ابریشم بود. بازرگانان و کاروانیان این راه به حمل منسوجات و اقلام و کالاهای مختلف از سرزمین ها و مناطق منبع به شهرها و آبادی هایی که محتاج آن ها بودند، مبادرت می کردند.
شاید برای مسافر تور مشهد از تهران جالب باشد که پس از ورود اسلام به ایران، منطقه ی خراسان و طوس، تبدیل به پایگاه نظامی سپاه مسلمانان برای تقویت لشگر شد. در واقع شهر فعلی مشهد، پادگان سپاهیانی شد که برای عزیمت و فتح حکومت های آسیای میانه برنامه ریزی کرده بودند. با توجه به قدمت منطقه ی طوس و سابقه ی حضور آن در مسیر ابریشم، به تدریج پایه های ایجاد شهری بزرگ در ان جا شکل گرفتند.
سال ها پس از وفات پیغمبر و حضور امام رضا (ع) در این منطقه، شیفتگان و اطرافیان ایشان نیز به همراه ایشان راهی مشهد شدند و با شهادت آن امام محبوب، آرامگاه وی مانند ستونی محکم برای گسترش و توسعه ی شهر شد و نام مشهد بر آن ماند. این اتفاقات، از آن زمان موجب شده است تا عاشقان زیارت حرم مطهر امام رضا (ع)، از قدیم در قالب کاروان مشهد از اقصی نقاط ایران و سایر نواحی اسلامی به این شهر سفر کنند. کاروان های زیارتی قدیم مشهد، امروزه با نام تور مشهد از تهران، تور مشهد از اصفهان و یا به طور کلی تورهای زیارتی مشهد مقدس به فعالیت خود ادامه می دهند.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  از شلوغی تهران تا جذابیت قشم در تور قشم از تهران

تور مشهد از تهران
این تورها که توسط دفاتر و شرکت های سیاحتی و زیارتی برگزار می شوند، سالانه چند میلیون نفر از شیفتگاه زیارت بارگاه رضوی را به مقصود خود می رسانند. در واقع آژانس های مسافرتی امروز، ادامه دهنده ی راه همان کاروان های قدیمی هستند که با کمک هیات های مذهبی علاقمندان را به مشهد می رساندند. همان گونه که اشاره شد، تور مشهد از تهران نیز شاید ادامه ای متفاوت از کاروان های تجاری قدیمی باشد که محموله هایی را میان ری و طوس جا به جا می کرده اند.
یکی دیگر از نکات جالب برای مسافر تور مشهد از تهران، جنبه ی تجاری این سفر است. با توجه به اینکه که در گذشته آن منطقه در جوار جاده های تجاری معروف و پر تردد زمان خود بوده است، از همان زمان موضوع تجارت و پایگاه های داد و ستد کالا در شهر مشهد از وجهه ی خاصی برخوردار شد. امروزه خرید سوغات و یا برخی کالاها و پوشاک جزو لا ینفک سفر به شهر رضوی محسوب می گردد.
بدون شک یکی از مواردی که مسافر تور مشهد از تهران در برنامه ی سفر خود می گنجاند، بازارگردی و خرید سوغات برای سایر اقوام و آشنایان می باشد. از این رو، می بینیم که هنوز جنبه ی تجاری سفر به خراسان نیز مانند جنبه ی زیارتی و مذهبی آن، از اهمیت خوبی برخوردار مانده است.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید