تور چین
28
بهمن
1396

چین سرزمین اژدها

ارسال شده توسط: admin/ 612 0

سفر به چین و ماچین از روزگاران قدیم جزو روال کاری نسبتا شناخته شده ای برای بازرگانان و جهان گردان بوده است. کشور چین، کرانه شرقی قاره آسیا، یکی از بزرگترین و پر جمعیت ترین کشورهای جهان است که در روزگار باستان نیز از وسعت و شکوه بالایی برخوردار بود. اکنون هم زمانی که شخصی تصمیم می گیرد با تور چین به این سرزمین گسترده و شگفت انگیز سفر کند، اینکه بتواند کدام شهر ها را در اولویت بازدید قرار دهد، نکته مهمی است. چرا که تعداد شهرها و جاذبه های دیدنی آن جا چنان زیاد و متنوع است، که مسافر تور چین باید حتما برنامه مشخص و از پیش تعیین شده ای داشته باشد.

در کنار تور های داخلی از جمله تور کیش از تهران و تور قشم از تهران که توسط آژانس های هواپیمایی برگزار می شود، تور های خارجی متنوعی همچون تور چین، از آن دسته از تور های خارجی است که سالانه در همه ماه ها مسافران و گردشگران زیادی را به سوی خود فرا می خواند.

تور چین
در گذشته هر بار که صحبت از کشور چین به میان می آمد، بی درنگ فیلم ها و داستان های مربوط به حکام چشم بادامی و سامورائی ها به خاطر می آمد. علاوه بر این، انواع سمبل های مربوط به اژدها، کاخ ها و ساختمان ها با معماری خاص و نمای چوبی و معابد بر قله کوه ها و در دل جنگل ها به ذهن متبادر می شد. می توان این طور ادعا کرد که بسیاری از مسافرین تور چین در حال حاضر از سراسر دنیا، به خصوص آن تعدادی که برای تفریح و سیاحت فرهنگی راهی شرق دور می شوند، علاقه مند به مشاهده همین المان ها و نماد های سنتی از نزدیک هستند.
این علاقه برای خیلی از مردم خاورمیانه و اروپا وسوسه انگیز است. دلیل وسوسه ایشان نیز، ریشه های تاریخی دارد.
زمانی که به جای تور چین، کاروان های شرق و غرب پیما مبادرت به حمل و نقل کالا میان سرزمین های دو سوی جان آن روز می کردند، سرزمین چین، کشوری پر رمز و راز بود. همچنین رسیدن به چین و یا عبور از صحرا ها و کوه های مسیر بازگشت از چین، چنان دشوار و طاقت فرسا بود که هر کس از سفر چین به سلامت باز می گشت، انگار عمری دوباره یافته است. امروزه البته تور چین نه تنها به این سختی نیست، بلکه با تجهیزات و سیستم های مدرن حمل و نقل و مسافر بری، از برخی سفرهای بین شهری قدیم نیز آسان تر شده است. با این حال، همان نگرانی و ابهت از سفر چین، در ناخود آگاه مردم مانده است و بهبود امکانات سفر به همراه آن، باعث شده تا وسوسه شرکت در تور چین به وجود بیاید.

تور چین
دلیل اینکه کشور چین را سرزمین رمز و رازهای رنگارنگ می دانیم، تا حدی نیز به حاکمیت کمونیستی قدیمی این کشور باز می گردد. به طور کلی اگر با تور چین به این سرزمین سفر کردید، تا حد زیادی به این نتیجه می رسید که آنچه از چین تصور می کرده اید با آنچه در واقعیت مشاهده خواهید کرد، تفاوت اساسی دارد. شاید مبالغه نباشد اگر بگوئیم تصور قبل از سفر با برداشت های مسافر پس از پایان تور چین، بسیار متفاوت خواهد بود. در مورد دیگر کشورهایی که سابقه تجربه حکومت های کمونیستی را داشته اند نیز، چنین موضوعی چندان غیر عادی به نظر نمی رسد. در مجموع نشر اطلاعات از کشورهای کمونیستی به بیرون، اصلا ساده نیست و به همین دلیل، تا همین چند دهه گذشته، بخش قابل توجهی از ارزش ها و جاذبه های چین، ناشناخته و غیر قابل دسترسی آسان بود. لذا امروزه با گسترش انواع تور چین از سرتاسر جهان، گردشگران هنوز سوالات و ابهامات فراوانی نسبت به محل سفر خود دارند.
شهرها و روستاهای بیشماری در این کشور پراکنده شده اند و سطوح مختلفی از زندگی را نشان م یدهنمد. برخی از نواحی در حال توسعه، برخی نسبتا توسعه یافته و برخی دیگر کاملا مدرن بوده و به عنوان شهرهای مدرن شناخته می شوند. با توجه به جمعیت بسیار زیاد این کشور، و تنوع تاثیر مدرنیسم بر هر شهر و روستا، مشاهده انواع و اقسام روش های زندگی و کار نباید برای مسافر تور چین غافلگیر کننده باشد.

با مروری بر اطلاعات این کشور قبل از شرکت در تور چین، متوجه خواهید شد که تعدادی از شهر ها، تنها به منظور فعالیت های اقتصادی و تجاری و … مورد توجه هستند. شاخص ترین این شهرها، گوانگجو نام دارد. گوانگجو را به شهر نمایشگاه های چین می شناسند. چرا که محل برگزاری انواع نمایشگاه های بین المللی در زمینه های مختلف است. تفاوتی نمی کند که موضوع فعالیت و رقابت در حوزه کشاورزی باشد و یا حمل و نقل و یا تکنولوژی تلفن های همراه! شهر عظیم گوانگجو و امکانات آن، پذیرای تمام این نمایشگاه ها خواهد بود. به همین دلیل، تعداد قابل توجهی از انواع تور چین که توسط آژانس ها از تمامی کشورها مانند ایران تعریف و اجرا می شوند، مستقیم به مقصد شهر گوانگجو و برای بازدید های تخصصی نمایشگاهی باشد.

نمایشگاه های شهر گوانگجو، علاوه بر اینکه موجب رونق صنعت گردشگری این کشور و ورود میلیون ها نفر در قالب تور چین از صدها مبدا گوناگون می شود، ارتقای سایر صنایع و رشته های این کشور را نیز به دنبال دارد. جدای از این موضوع، تبادل تجربیات و اطلاعات شاخه های متفاوت علمی، فرهنگی، صنعتی، فنآوری و …، از دیگر مزایای برگزاری نمایشگاه در شهر گوانگجو است.

تور چین

نکته جالب توجه در مورد چنین اتفاقی، حواشی پر سود و سرشار از منفعتی است که برای کشور میزبان فراهم می گردد. اختصاص یک شهر به انواع نمایشگاه های دوره ای و یا مقطعی، و در نظر گرفتن پروازهای مستقیم از دیگر شهرهای بزرگ دنیا به این شهر، نشان دهنده سیاست هایی است که نه تنها امکان برگزاری انواع تور چین از کشورها و قاره های مختلف را به وجود می آورد، بلکه منابع و سرمایه های بسیاری را نیز به سمت کشور چین سرازیر خواهد کرد.
منظور از حواشی پر سود، انوع جلسات، لابی ها، همایش ها و کارگاه هایی است که در موضوعات مختلف از جمله اقتصاد، کشاو.رزی، صنعت، بازرگانی، تکنولوژی، صنایع غذایی، پزشکی و … برگزار و هدایت می شوند. این جلسات و لابی ها، در کنار هدف اصلی تور چین به مقصد شهر نمایشگاهی گوانجو، باعث تبادل نظرات و ایده ها و در نتیجه مقدمه ای در جهت رشد همه جانبه کشور میزبان خواهد بود. به این ترتیب، هم در حوزه گردشگری و هم پیرامون موضوعات تخصصی که به آنها اشاره کردیم، هماهنگی و تعاملات بسیار پرباری میان طرفین مذاکرات و نشست ها ایجاد می گردد.

تور چین

برگزاری نمایشگاهی در کشور چین یا هر شهر مشابه دیگر، نه تنها برای کشور میزبان، که برای میهمانان نیز ثمرات و نتایج مثبتی به دنبال دارد. تور چین و شرکت در نمایشگاه های گوانگجو، برای اهالی فرهنگ، صنعت، بازرگانی و …، زمان ارزشمندی است تا در یک فضای کاملا پربار و مملو از تجربه و دانش حضور یابند. حتی شرکت هایی که تمایل به اجاره کردن غرفه نیز ندارند، تلاش می کنند تا در موعد برگزاری نمایشگاهی که در حوزه مورد علاقه شان است، تور چین و شرکت در انواع برنامه ای جانبی و وابسته به آن را از دست ندهند. این گروه از کار آفرینان، ضمن گشت و گذار میان غرفه ها و گپ و گفت با سایر صاحبان مشاغل گوناگون، به دنبال راه هایی برای گسترش ارتباطات شغلی و تبادلات سود آور هستند. در موارد فراوانی، این جستجو و همچنین گپ و گفت ها پر فایده بوده و موجل ایجاد پل های سودمندی میان دو یا چند شرکت از دو یا چند کشور متفاوت شده است.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  عوامل تاثیر گذار بر قیمت تور قشم از اصفهان

جالب است بدانید که گاهی دو یا چند مدیر و نماینده۹ از شرکت های یک کشور، در ان نمایشگاه فرصت ملاقات و تعامل پیدا می کنند، در حالی که پیش از آن شناختی نسبت به یکدیگر نداشتند.

شهر گوانگجو که جزو مقصد های مستقیم تور چین به شمار می رود، فقط یک منطقه نمایشگاهی نیست. برای خرید و خیابان گردی در حال و هوای بطن جامعه چین نیز می توانید چند ساعت یا حتی چند روز را در این شهر سپری کنید. مانند دیگر شهر های چین به خصوص شهرهای بزرگ تر و گردشگر پذیر تر، خیابان های گوانگجو نیز پر از انواع رستوران های کوچک و بزرگ است. علاوه بر تعداد زیاد مسافری که در آنچا تردد می کنند، یکی از دلایل مهم، سبک غذاخوری خاص مردم ان جاست، چرا که در طول روز چند نوبت ولی به میزان کم غذا می خورند و البته منو های بسیار متنوعی هم دارند. رژیم غذایی مردم چین بسیار متنوع و عجیب و غریب  و در بعضی موارد غیر قابل باور است. به همین دلیل بسیاری از مشتریان تور چین از ایران، نگران خوراک خود هستند.

تور چیننباید فراموش کنیم که به همان دلیل تنوع در فهرست خوردنی های مردم چین، می توانید غذاهای مورد پسند خود را نیز پیدا کنید. از طرف دیگر، غیر از رستوران ها، در کنار خیابان نیز غرفه ها و چرخ دستی های سیار برای عرضه خوراکی وجود دارند. حتی بسیاری از آن ها مخصوص رژیم های و تغذیه حلال برای مسلمانان هستند.

جمعیت کشور چین بسیار زیاد است و تامین نیازهای این جمعیت زیاد، نیاز به تعداد بسیار زیادی فروشگاه و محل عرضه کالا و خدمات دارد. به خصوص در موارد مصرفی مانند خوراک و تغذیه، این نیاز خود را بیشتر از سایر موارد نشان خواهد داد. به همین دلیل است که وقتی در خیابان های چین قدم می زنید، از هر چیز به میزان زیاد آن مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال شکم گردی در کشور چین هیچ زمانی به انتها نخواهد رسید، چرا که همواره رستوران ها و کافه هایی برای عرضه نوشیدنی و غذا وجود دارند. همچنین شهرهایی مانند گوانگجو، قطب صنعت و تکنولوژی محسوب شده و می توانید پاساژها و فروشگاه های بسیار بزرگی در هر خیابان با دهها یا صدها مغازه و غرفه فروش و تعمیر تجهیزات کامپیوتر و تلفن همراه پیدا کنید. این موضوع به علاوه هزینه پایین نیروی کار و تولید در چین، باعث شده تا قیمت ها در این کشور به نسبت کمتر باشد.

هنگامی که با تور چین همراه می شوید، چانه زدن حین خرید را از قلم نیندازید. چانه زدن زیاد به خصوص در شهرهای شلوغ و متوسط، نه تنها روشی است که باید حتما مورد استفاده قرار بگیرد، بلکه اصلا کار بی نتیجه ای نخواهد بود.

دلیل این موضوع تقریبا واضح است: قیمت ها در برخی از این فروشگاه ها و یا بازارهای مدرن و سنتی چین، به مقدار قابل توجهی بالا هستند. این قیمت بالا در حالی است که هزینه تمام شده برای تولید یک کالا در این کشور پهناور اصلا زیاد نیست. به این ترتیب، می توانید مطمئن باشید که در طی سفر با تور چین، انواع کالا های تزئینی یا ابزار و لوازم الکترونیکی و کامپیوتری و پوشاک و … که با هزینه کمی تولید شده اند، ممکن است با قیمت بالا ارائه شوند. پس نتیجه می گیریم که چانه زدن در بازار های چین، جزئ جدا ناشدنی از آداب خرید این کشور است.

تور چیننباید فراموش کرد که برای مسافران تور چین، برخی از جاذبه های دیدنی شبیه معابد و زیارت گاه های مختلف این کشور، در هر جا وجود دارد و به دنبال حضور گردشگران، کالا هایی سمبلیک و تزئینی هم در غرفه های کنار این بناها عرضه می گردند. حین گشت و گذار ها و خیابان گردی های خود در میان شهرهای در حال توسعه یا توسعه یافته، از بازدید این جاذبه های پنهان شده در لابلای ساختمان ها غافل نشوید.

برای تعداد قابل توجهی از مسافران تور چین، انگیزه و هدف مسافرت، صرفا تجارت و قرار داد های بازرگانی است. البته برای مسافرت های داخلی، برنامه هایی مانند تور کیش نیز با همین هدف انجام می شود. اما میان مسافر تور کیش و مسافر تور چین، تفاوت های خاصی وجود دارد. در مسافرت های داخلی هدف عمومی از خرید تامین بخشی از مایحتاج با قیمت مناسب تر و کیفیت بالاتر است. در سفر به کشوری مانند چین، هدف عقد قرار داد ها و پایه ریزی یک مبادله بزرگ تجاری با شرکت هایی است که تولید کننده اصلی و مرجع به حساب می آیند. در تور چین با هدف تجارت و بازرگانی، مقصد سفر جایی انتخاب شده است که قیمت تمام شده تولید یک محصول به خاطر هزینه های پایین این کار، کمتر باشد. اگر این سفر همزمان با رویدادی شبیه برگزاری نمایشگاه و ایجاد تسهیلات برای عقد قرارداد های تجاری و بازرگانی باشد که میزان سود آوری و بهره بیشتر از آن، تا حد قابل توجهی نیز افزایش خواهد یافت.

بدون شک افراد علاقه مند به این حوزه، پس از سه یا چهار سفر به چین، تجربیات و اطلاعات بسیار بالایی در این مورد کسب خواهند کرد.

علاوه بر شهر گوانگجو، یکی دیگر از شهر های بزرگ در این سرزمین پهناور که مقصد سفر برخی از مسافران تور چین به شمار می رود، شانگهای است. شهر شانگهای به مراتب از گوانگجو شناخته شده تر و فضای آن قدیمی تر بوده و تلفیق بی نظیری از معماری سنتی و شهرسازی مدرن در هم نشینی با رودخانه هوانگ پو را به رخ بیننده می کشد. برای بازدید از همه جاذبه های گردشگری این شهر، نمی توانید صرفا به تور چین بسنده کنید و نیازمند یک برنامه جداگانه تور شانگهای خواهید بود. با این حال، در میان برنامه های گردشگری چین هم امکان بازدید برخی از اصلی ترین جاذبه های گردشگری شانگهای وجود دارد.

همانند تیان آمن در شهر پکن یا بیجینگ، میدان اصلی شهر شانگهای به میدان رن مین مشهور است. موزه شهر نیز در کنار همین میدان قرار گرفته و فرصت گرانبهایی برای گردشگری فرهنگی و تاریخی به دست می دهد.

همگی به خوبی می دانیم که چین یک کشور بسیار کهن و شهر شانگهای نیز از شهرهای باستانی این کشور است. در نتیجه دور از واقعیت نیست اگر حدس بزنیم که این موزه، حرف های زیادی در مورد انواع هنرها، صنایع دستی، سفال و سرامیک و نسخ خطی و زیورآلات چند هزار ساله برای مسافر تور چین داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  وسایل ممنوعه در هواپیما

کشور چین به عنوان یکی از مهدهای تمدن شرقی جهان از دیرباز مورد توجه بوده است. برخی از آثار این کشور در مسیر جاده ابریشم و در طول دوره های مختلف باستانشناسی، به دست آمده و بسیاری دیگر نیز در اقصی نقاط سرزمین پهناور چین جای کشف شده اند. موزه شانگهای، از جمله موزه های مهمی است که توصیه می شود در میان برنامه های تور چین، بازدید ان را از دست ندهید.

تور چیناز آنجا که برخی مراکز خرید هم در نزدیکی همین میدان رن مین قرار دارند، پیشنهاد ما این است که قبل از خرید به دیدن موزه بروید. چرا که بازدید از این همه اثر گرانبها، تمرکز و انرژی خاص خود را نیاز دارد. البته موزه شانگهای در میان یک پارک فرح بخش واقع شده و بعد از تماشای آثار و قبل از سر زدن به بازارها و خیابان های اطراف، می توانید کمی در همین پارک استراحت کرده و چشم اندازهای در هم آمیخته از سنت و مدرنیسم شانگهای را تماشا کنید.

اشاره کردیم که شهر شانگهای از نعمت یک رودخانه برخوردار است. به این ترتیب، قابل تصور است که در حین تور چین، چه مناظر و دیدنی های زیبایی از ترکیب شهر و رود قابل تماشا و سیاحت هستند.

شهر شانگهای را می توان نمادی از تاریخ، فرهنگ و آداب و سنن کشور چین دانست. اگر حین برنامه تور چین موفق به سیاحت در سایر شهرها و نواحی آن جا نشوید، اما بتوانید شهر شانگهای و دیدنی های آن را به خوبی تجربه کنید، تقریبا شبیه زمانی است که بیشتر نقاط چین را دیده باشید.

نباید فراموش کرد که وسعت زیاد و جمعیت فراوان این کشور، باعث تنوع فرهنگی و ایجاد و پیشرفت انواع مناسبات اجتماعی و خصلت های ویژه شده است. در نتیجه می بایست پیش از سفر به چین، مطالعه ای راجع به تنوع قومیتی و فرهنگی و اجتماعی این خطه پهناور به عمل آورید. یکی از اشکالات برخی گردشگران پیش از مسافرت، این است که به خصوصیات اجتماعی جایی که می خواهند سفر کنند دقت چندانی ندارند. در این وضعیت، صرفا به کسب اطلاعات مربوط به همان محل و تاریخ و ویژگی های آن می پردازند. در نتیجه ممکن است بدون در نظر گرفتنن بافت فرهنگی محیط، با مشکلاتی هر چند کوچک مواجه شوند. حتی توصیه می شود در سفر های داخلی نیز از این مسئله نباید غافل شد.

در استان ها و شهر های داخلی کشور ایران نیز ممکن است نا هماهنگی هایی به دلیل اختلاف و تفاوت های فرهنگی و باور های مذهبی به وجود بیاید. از این رو، حتی برای این سفر ها که مردم آن به خوبی با زبان و گویش و خصلت های کلی شما آشنا هستند، می بایست با آمادگی و شناخت کامل نسبت به وضعیت فرهنگی و بافت اجتماعی منطقه راهی محل و منطقه جدید شوید. در این صورت می بینید که تور چین بدون این مطالعه و آمادگی قبلی، حتی اگر ایراداتی ایجاد نکند، شاید موانعی برای گشت و گذار بهتر و دلچسب شما به وجود آورد. گاهی نیز ممکن است سوء تفاهم هایی پیش بیاید که از سرعت روال سفر شما بکاهد.

برای ارتباط بهتر با اهالی نیاز حتمی به دانستن زبان محلی نیست، بلکه کافی است بخشی از رفتار های منحصر به فرد بومی را رعایت کنید. به ویژه در کشوری مانند چین و در خلال برنامه ای مانند تور چین که پیچیدگی ها و ازدیاد رفتار ها و آداب فرهنگی آن توجه شما را به خود معطوف می کند. در برخی از شهر های چین این تنوع و رنگارنگی فرهنگی موجب شگفتی شما خواهد شد.

فرهنگ چین به اندازه ای گسترده است که حتی کشور های اطراف را نیز تحت تاثیر خود قرار می دهد. البته نمی توان تفاوت های فرهنگی و آداب و رسوم سنتی را به وسیله مرز های سیاسی تفکیک کرد. چرا که فرهنگ موضوعی دو یا چند سویه است و به خصوص در نواحی مرزی یک کشور، در ارتباط موثر و تاثیر پذیر با نواحی همسایه قرار می گیرد. به عنوان نمونه در هنگام سفر به تور چین و شهر های مرزی می توانید اثراتی از مذاهب و آیین های دیگر کشور ها را مشاهده نمود. همچنین در سفر هایی مانند تور مالزی، قادر خواهید بود از محلات مربوط به اهالی کشور چین دیدن کنید و نفوذ اثرگذاری این کشور را مشاهده نمایید.

جدای از مسائل فرهنگی و تاریخی، کشور چین توانسته است از نظر اقتصادی به یکی از ابر قدرت های جهان تبدیل شود. قبلا اشاره شد که برخی از انواع سفر ها به شهر هایی مانند گوانگجو و یا پکن، هر چند در قالب تور چین، اما با اهداف بازرگانی و تجاری انجام می شود. دلیل این موضوع نیز رقابت بسیار نفس گیر قدرت های غربی در حوزه اقتصاد با کشور چین است.

در بسیاری از موارد محدودیت هایی در کشور چین وجود دارد که به نوعی رد پای آن در ذهنیت های کمونیستی سنتی قابل رویت است. این موضوع می تواند برای مسافر تور چین کمی تعجب آور باشد. به عنوان نمونه، می توان به محدودیت هایی در زمینه استفاده از شبکه ها و امکانات مجازی اشاره کرد.

تور چین

اما باید توجه داشته باشید که زیبایی ها و جذابیت های شهر های مختلف چین به قدری زیاد است که محدودیت های دولتی برای شهروندان آن کشور چندان توجه شما را به خود جلب نمی کند. شهر پکن پایتخت کشور چین و مقصد بخش قابل توجهی از تور ها به این سرزمین پهناور، تور پکن می باشد. شاید مشخص ترین عنصر شهری در پکن را بتوان میدان تیان ان من دانست. این میدان بسیار وسیع محل رویداد های بسیار مهم تاریخی نیز بوده است. به عنوان مثال، دروازه آرامش بهشتی با تصویری بزرگ از مائو تسه دونگ قرار دارد. مائو به بنیان گذار و معمار جمهوری خلق چین معروف است.

همچنین موزه راه آهن در سمت دیگر میدان تیان آن من برای بازدید از تاریخ پر ماجرای صنایع ریلی چین طرفداران خاص خود را دارد.

تاریخ جمهوری خلق چین و تغییرات فراوان برای تبیین سیاست های کمونیستی در این سرزمین بسیار وسیع، به نوعی در میدان تیان آنمن گنجانده شده است. مسافر تور چین اگر به دنبال نشانه هایی از تحولات دنیای شرق باشد، می تواند پاسخ بسیاری از سوالات خود را در ساختمان ها و عمارت های اطراف این میدان جستجو کند. فضای نسبتا سنگینی که هنوز هم بر بناهای کلاسیک شهر پکن و دور تا دور میدان تیان آنمن حاکم است، موجب می شود تا بتوانید این فضا را با معماری سنتی بسیار زیبا و باغ ها و کاخ های بی نظیر با سقف شیروانی چین باستان مقایسه کنید. از این بابت، شهر پکن برای شما نمونه و نمایشگاهی از تغییرات یک ابرقدرت شرقی در مواجه با تحولات دنیای غرب است.

امروزه نیز بسیاری از قوانین و حال و هوای حاکم بر کشور چین برگرفته از دوران ابتدایی کمونیسم است. با این حال، جوانان و نوجوانان این کشور در حال گذار از این وضعیت بوده و رقابت در بازار های بین المللی را بیشتر از مقید بودن به قواعت حاکمیتی خاص ترجیح می دهند. ضمن شرکت در تور چین، بد نیست در این موارد نیز با دقت بیشتری به دنبال سوژه ها باشید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید