27
خرداد
1397

هفت شبی؛ یکی از سنت قشمی ها در برگزاری مراسم عروسی

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 528 0

یکی از تماشایی ترین جاذبه ها، جلوه های فرهنگی مردمان یک دیار است که در قالب آداب و رسوم خاص و سنت ها خودشان را می نمایانند. بیشتر این سنت ها ریشه در تاریخ یک سرزمین دارند و گوشه ای از باورهای قلبی مردم را به تصویر می کشند. در جای جای کشورمان، ایران، نیز بسیاری از این مراسم ها هنوز هم برگزار می شود و با وجود تاثیرات مدرن شدن، باز هم با ریشه هایی محکم در عمق فرهنگ، به حیات خود ادامه می دهند. جزیره قشم با وجود موقعیت جغرافیایی آداب و رسوم متفاوت تری با مردم فلات مرکزی ایران دارد که برای آشنایی با این زیبایی ها می توانید همراهی کنید.

یکی از این هزاران مراسم رنگارنگ، مراسم عروسی مردم قشم است که در جزیره قشم برگزار می شود و این مراسم برای عروس و داماد چند شب جشن گرفته و مشغول پایکوبی می شوند. مراسم عروسی در این منطقه آداب و رسوم خاصی دارد که بسیار جذاب و جالب توجه برای گردشگران است.

برای برگزاری مراسم عروسی و تدارک ملزومات به یک سال زمان نیاز است. البته گرمای هوا و فصل تابستان نیز بر طولانی شدن این مدت زمان بی تاثیر نخواهد بود چرا که در این فصل هوای قشم به شدت گرم است؛ بنابراین خانواده ها برگزاری مراسم عروسی را به فصول خنک تر سال موکول می کنند. اگر در این فصول به این جزیره سفر کنید، می توانید از نزدیک شاهد این مراسمات زیبا و رنگارنگ باشید.

تور قشم از تهران

  • حنابندان
پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  سبک خاص لباس بانوان هرمزگانی

دو روز قبل از عروسی بر روی دست و پاهای عروس حنا گذاشته می ‌شود. شخصی برای گذاشتن حنا به خانه عروس می ‌آید. تمام دست عروس از نوک ناخن تا شانه و کل پاها با نقش حنا پوشیده می ‌‌شود. از این زمان عروس در حجاب می ‌رود و دیگر به جز افراد خیلی نزدیک کسی او را نمی‌ بیند. مراسم حنابندان بسیار جالب توجه و زیباست اگر با تور قشم همراه بودید حتما برای دیدن این جشن از نزدیک اقدام کنید و از این همه زیبایی و جذابیت شگفت زده شوید.

  • ساخت

روز قبل از مراسم عروسی که خانواده داماد وسایل عروس را می آورند ساخت نامیده می شود. وسایل که شامل چمدان‌ها و خنچه‌های حاوی وسایل عروس از شلوار، پیراهن، دمپایی، وسایل آرایشی و غیره  است را خانم های خانواده داماد برای عروس می آورند و عروس با لباس سبز رنگ که کاملا پوشیده است را از حمام بیرون می آورند و راهی مجلس می کنند.

تور قشم از تهران

  • عروسی

در نهایت مراسم عروسی برگزار می شود و سایرین در مراسم حاضر شده و مشغول پایکوبی می شوند. اگر شما از مسافران قشم باشید و بخواهید این مراسم را از نزدیک مشاهده کنید خانواده عروس و داماد با خونگرمی از شما استقبال می کنند و هرگز در میان آن ها حس غریبگی به شما دست نخواهد داد. برای مراسم ناهار معمولا هواری که نوعی غذای محلی است طبخ می شود. البته معمولا کسی را برای ناهار دعوت نمی کنند و این ناهار در بین اقوام و همسایه ها پخش می شود. یکی از مهم ترین کار هایی که خانواده عروس باید قبل از عروسی انجام داده باشند، آماده سازی حجله است.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  طعم اصیل غذاهای محلی قشم را کجا امتحان کنیم؟

حجله در واقع یکی از اتاق‌های خانه عروس است که برای اقامت عروس و داماد تا زمانی كه در خانه پدر و مادر عروس هستند، تجهیز می‌شود. بر خلاف بیشتر نقاط ایران، در شب عروسی داماد به خانه عروس می ‌رود و ممكن است عروس و داماد برای مدت‌ها در آنجا ساكن باشند. تزیینات حجله برای حداقل چند هفته باقی می ‌ماند. حجله ای که برای عروس وداماد تزئین می کنند بسیار رنگارنگ و چشم نواز است در برخی از مناطق جزیره قشم و برای نشان دادن آداب و رسوم به صورت سوری حجله هایی آماده می کنند تا مسافران بتوانند از این حجله ها بازدید به عمل بیاورند.تور قشم از تهران

  • هفت شبی

بعد از عروسی و گذشت هفت روز عروس برای دیدن خانواده داماد از منزل خارج می شود. اگر عروس قرار باشد به خانه دیگری برود در همین زمان رخ می ‌دهد. وگر نه در بیشتر موارد عروس و داماد در همان خانه مادر عروس ساکن هستند تا داماد خانه و وسایلش را آماده کند. این مساله ممکن است سال‌ها طول بکشد.

همانطور که مطالعه فرمودید مراسم عروسی در قشم بسیار متفاوت با چیزی است که ما برگزار می کنیم. آشنایی با آیین ها و مراسمات رنگارنگ دیگر شهر های کشورمان خالی از لطف نخواهد بود. زمانی که به جزیره قشم سفر می کنید ممکن است که بتوانید عروسی مردم قشم را از نزدیک ببینید و اگر موفق به دیدن این مراسم از نزدیک نشدید، می توانید به نمایشگاه های بومی که آداب و رسوم مردم قشم را به نمایش گذاشته اند سری زده و از مسئولین دررابطه با مراسمات خاص این منطقه سوال کنید.

 

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید