تور مشهد از تهران
13
تیر
1397

مکان های متبرک و آرامش بخش شهر مشهد

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 456 0

شهر مقدس مشهد دومین کلان شهر ایران به شمار می رود و به دلیل وجود بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) سالانه پذیرای گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران است. مسافران مشهد عمده مسافرانی هستند که در همه فصول سال خود را به دیار عاشقان می رسانند.

آژانس های مسافرتی بسیاری ، تورهای مشهد را برپا میکنند. در تور مشهد مسافران عزیز می‌توانند علاوه بر حرم امام رضا به مکان‌های دیدنی دیگر هم رفته و از آن‌ها لذت ببرند. بسیاری از گردشگران تور مشهد فقط از چند جای محدود دیدن می کنند این در حالی است که مشهد یکی از شهرهای پرجاذبه در ایران است.

آرامگاه پیر پالان دوز

آرامگاه پیر پالاندوز که در ضلع شرقی حرم امام رضا(ع) قرار دارد، همیشه مورد توجه زائران قرار دارد. آرامگاه پیر پالان دوز یکی از اماکن مذهبی مشهد بر شمرده می شود که در تاریخ ۵ اردیبهشت ماه ۱۳۵۷ هجری شمسی در آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این آرامگاه متعلق به یکی از عرفای قرن ۱۸ است و با معماری خاصی به این بخش از آستان قدس رضوی جلوه ای زیبا بخشیده است. معماری خاص این بنا حاکی از نقوشی است که از عهد صفویه به جای مانده و زینت بخش این بقعه شده است.

تور مشهد از تهران

آرامگاه خواجه اباصلت هروی

خواجه اباصلت هروی از دانشمندان، محدثین، متکلمین و راویان به نام عصر خود بوده است. خواجه اباصلت پس از هجرت حضرت امام رضا (ع) از مدینه به خراسان ،به این منطقه آمد و در سفر و حضر ملازم و همراه حضرت علی بن موسی الرضا(ع) و راوی صریح چگونگی شهادت آن حضرت به دست مأمون عباسی بود و بعد از آن کتاب وفاه الرضا را تالیف کرد. بنای پیشین آرامگاه خواجه اباصلت بصورت بقعه ای نیمه مخروبه بوده که به همت کربلایی محمد علی درویش ،از عرفای سده هشتم هجری ،این آرامگاه بازسازی گردیده و به صورت یک بنای چهار ضلعی و گنبدی بر فراز آن تجدید بنا گردید.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  پرواز تا زیارت، تور هوایی مشهد

در سال های اخیر آرامگاه خواجه اباصلت که یکی از اماکن مذهبی مشهد است، گسترش یافته و با زیر بنای ۹۲۰ مترمربع با شیوه جدید بازسازی شده و در اطراف این آرامگاه نیز امکانات رفاهی همچون رستوران، چایخانه، بخش اداری، تجاری و پارکینگ فراهم شده است تا زائران بتوانند پس از زیارت مقبره این عارف بزرگ به سیاحت و رفع خستگیشان بپردازند. آرامگاه خواجه اباصلت در جنوب شرقی و در ۵ کیلومتری شهر مشهد و همچنین در حاشیه جاده فریمان به مشهد قرار دارد.

تور مشهد از تهران

آستانه متبرکه امام‌زاده یحیی(ع)

در فاصله ۵۰ کیلومتری شهر مشهد روستایی به نام میامی وجود دارد. این روستا چند سالی است که مورد توجه مسافران تور مشهد قرار گرفته است و علت آن هم وجود آستان متبرکه یحیی بن حسین بن زید یکی از فرزندان زید بن علی بن حسین(ع) می‌باشد. این بقعه مشتمل بر رواقی چهار ضلعی، گنبد فیروزه‌ای رنگ دو پوسته، مناره‌های طرفین ورودی و کتیبه‌ای سنگی بر سردر آن به تاریخ ۹۳۷ هجری قمری است.

بنابر منابع تاریخی اسلام ،یحیی بن زید هم ظاهراً در سال ۲۰۷ یا ۲۰۹ هجری قمری در شهر بغداد کشور عراق چشم از جهان فرو بسته است. با این حال این آستان مبارک علاوه بر گردشگران مذهبی داخلی ،در سال‌های اخیر مسلمانان کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس توجه ویژه‌ای به این مکان داشته‌اند. در نزدیکی این امام زاده و در میان کوه چشمه آب معدنی قرار دارد که تفرجگاه مناسبی برای زائران به شمار می رود تا ساعاتی را در دل طبیعت و در کنار این چشمه طبیعی مشغول خوش گذرانی شوند.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  خاطره سازی در تور مشهد از اصفهان

تور مشهد از تهران

گنبد خشتی

گنبد خشتی یکی از جاذبه های مذهبی شهر مشهد است که در سال ۱۳۴۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. گنبد خشتی در واقع آرامگاه یکی از سادات بنام مشهد یعنی سید محمد از نوادگان موسی بن جعفر (سلطان غیاث‌الدین محمد) که نسب او با هفده واسطه به امام موسی بن جعفر(ع) می‌رسد، قرار دارد. کتیبه ای که روی آرامگاه قرار دارد و توجه بسیاری از زائران را به خود جلب کرده است، شامل نوشته هایی به شرح زیر است.

مرتضی، اعظم سلطان النقباء، غیاث‌الدنیا والدین، امیر سلطان محمد بن سلطان النقباء بدرالمله والدین طاهرو در ادامه این کتیبه تاریخ وفات امامزاده سید محمد در سال ۸۳۲ هجری قمری حکاکی شده است. بدلیل اینکه گنبد این آرامگاه خشتی بنا شده است ،از این رو این مکان را گنبد خشتی نامیدند. این بقعه از نظر معماری مشتمل بر دو بخش مهم پیوسته ‌است که شامل فضای زیر گنبد به صورت چهارشاه نشین و هشتی ورودی می ‌باشد.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید