10
دی
1396

معرفی شهر دبی

ارسال شده توسط: bakrani/ 741 0

یکی از شهرهای پر جاذبه جهان که مکان های گردشگری و تفریحات فراوانی را در دل خود جای داده است، شهر دبی است. سفر با تور دبی می تواند جذابیت های خاص خود را داشته باشد. یعنی این شما هستید که انتخاب می کنید در سفر به دبی که عموما کمتر از ۱۰ روز به طول می انجامد، از چه جاذبه هایی دیدن کنید.
دبی (دوبی) یکی از شهرهای مهم امارات متحده عربی است. این شهر یکی از هفت امارت امیر نشین امارات متحده عربی است که بیشترین جمعیت را در میان این هفت امارت دارد و دومین امارت بزرگ آن بعد از ابوظبی است. دبی از دیگر امارت‌های امارات متحده عربى متمایز می باشد از این لحاظ که درآمد نفت آن تنها ۶% از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می دهد و اکثر درآمد امارت دبى از منطقه آزاد جبل علی یا (JAFZ) و از گردشگری و دیگر خدمات تجاری است. تاسیسات و پیشرفت های زیاد در صنایع و فعالیت های مختلف در دبی باعث شده تا توجهات جهانی را در تمام زمینه ها و پروژه ها جلب کند، از جمله رویدادهای ورزشی و کنفرانس هایی که دراین شهر برگزار می شود.

شهر دبی
تاریخچه دبی

اولین اشاره‌های تاریخی تور دبی از سال ۱۰۹۵ میلادی ثبت شده‌ است و اولین نشانه ‌های شهرسازی در دبی به سال ۱۷۹۹ بر می‌ گردد. دبی در سال ۱۸۳۳ توسط شیخ مکتوم بن بطی بن سهیل آل مکتوم به طور رسمی به عنوان یک شهر بنیان نهاده شد. موقعیت جغرافیایی مهم این شهر، باعث شد تا در قرن بیستم به یک بندر مهم تبدیل شود. در سال ۱۹۶۶ و با کشف نفت در دبی، اهمیت دبی بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفت.
دبی جدید از زمانی که بریتانیا آن را در سال ۱۹۷۱ ترک کرد شروع به شکل گرفتن کرد. در این زمان، دبی به همراه ابوظبی و ۴ شیخ‌ نشین دیگر کشور امارات متحده عربی را تأسیس کردند.. در سال ۱۹۷۳ درهم امارات به عنوان واحد پولی رسمی امارات معرفی شد. در سال ۱۹۷۹ در یکی از محله‌های دبی با نام جبل علی یک منطقهٔ آزاد تجاری تأسیس شد که به شرکت‌های خارجی اجازهٔ واردات و صادرات بدون محدودیت را می‌داد و این شروع ایجاد دبی با وضع فعلی بود هرچند اتفاقات ناگواری نیز در این مدت برای این کشور و وضعیت اقتصادی آن افتاد ولی با مدیریت به فرصت های فوق العاده تبدیل گشت.
امروزه دبی به عنوان یک شهر جهانی و تجاری موفق و مهم در منطقه جای خود را پیدا کرده ‌است. اگرچه اقتصاد دبی با صنعت نفت رشد کرد اما بیشتر درآمد دبی از منطقه آزاد جبل علی، فروش ملک به اتباع خارجی در مناطق آزاد، اعطای اقامت، صدور مجدد کالا، ترانزیت مسافر و کالا و همچنین قسمت بزرگی نیز از گردشگری و دیگر خدمات مالی و تجاری تأمین می‌ شود. دبی به تازگی توجه جهانیان را از طریق ساخت و سازهای بزرگ و عظیم و همینطور رویدادهای تفریحی و ورزشی هیجان ‌انگیز به خود جلب کرده ‌است.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  خدمات تور مشهد از اصفهان

ریشه نام دبی

در دههٔ ۱۸۲۰ میلادی، دبی توسط مورخان بریتانیایی «الوصل» نامیده می‌ شد. به دلیل سنت‌های شفاهی منطقه، تعداد کمی پرونده مربوط به فرهنگ تاریخی و افسانه‌ای دبی وجود دارد که به صورت نوشته در آمده ‌است. به همین دلیل ریشه‌های کلمهٔ دبی بسیار مورد مناقشه قرار دارد.
به گفتهٔ فدل هندهال (Fedel Handhal)، محقق تاریخ و فرهنگ امارات متحده عربی، کلمهٔ دبی ممکن است از کلمهٔ «دَبا» تشکیل شده باشد که اشاره‌ای به جریان آهستهٔ رودخانهٔ قدیمی این شهر با نام خور است. همچنین احمد محمد عبید شاعر و محقق نیز می‌گوید که ریشهٔ کلمهٔ دبی، دَبا است اما منظور از دبا نوعی ملخ بوده ‌است.

شهر دبی

موقعیت جغرافیایی دبی

دبی در جنوب کشور پهناور ایران قرار دارد و جزئی از کشور امارات متحده عربی می باشد. بسیاری از مردم ایران برای تجارت و تفریح به دبی سفر می‌ کنند. دبی به عنوان یکی از معروفترین شهرهای گردشگری جهان شناخته می شود که روزانه تعداد زیادی گردشگر را به سمت خود می کشاند.

آب و هوای دبی

دبی دارای آب و هوا بسیار گرم و خشک است. این شهر در فصل تابستان بسیار گرم، پر باد و خشک است و به طور میانگین دارای دمایی در حدود ۴۰ درجهٔ سانتی‌گراد (۱۰۴ درجهٔ فارنهایت) در روز و ۳۰ درجهٔ سانتی‌گراد (۸۶ درجهٔ فارنهایت) در شب است. همچنین در اغلب روزهای سال آسمانی آفتابی مشاهده می‌شود.
دبی در فصل زمستان نیز گرم است و به طور میانگین دارای دمای ۲۳ درجهٔ سانتی‌گراد (۷۳ درجهٔ فارنهایت) در روز و ۱۴ درجهٔ سانتی‌گراد (۵۷ درجهٔ فارنهایت) در شب می‌باشد.
میزان بارش در دبی ۱۵۰ میلی‌متر (۵٫۹۱ اینچ) در سال بوده و می توان گفت که ما به صورت روال عادی دبی، نباید منتظر بارش باران های شدید باشید. همراه داشتن چتر در دبی آنقدرها نیاز نیست چرا که اگر باران ببارد هم بسیار کم و زیر باران قرار گرفتن لذت بخش است.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  تور لحظه آخری قشم از اصفهان

جمعیت، فرهنگ و آداب و رسوم 

بر اساس سرشماری که توسط مرکز آمار دبی در سال ۲۰۰۹ میلادی انجام گرفت، جمعیت این شهر تا این سال ۱٬۷۷۱٬۰۰۰ بوده‌است. با توجه به مساحت این کشور، تراکم جمعیت بیش از ۴۰۸٫۱۸ بر کیلومتر مربع است که این مقدار بیش از ۸ برابر کل کشور است و نشان دهنده جمعیت بالا و باتبع ترافیک های بسیاری است که در دبی شاهد آن هستیم.
دولت دبی در چهارچوب سلطنت مشروطه عمل می‌کند و از سال ۱۸۳۳ میلادی (۱۲۱۲ هجری شمسی) توسط خاندان آل مکتوم اداره می‌شود. این خاندان توانسته دبی را از قریه ای کوچک به شهری مدرن بدل کند و به همین علت تا سال ها بر این شهر حکومت خواهند کرد.
زبان رسمی دبی، عربی است اما زبان انگلیسی به مرور زمان و در اثر ورود توریست های زیاد به زبان اولیهٔ این شهر تبدیل شده‌ است و به طور گسترده‌ توسط ساکنان این شهر استفاده می ‌شود. دیگر زبان‌ هایی مورد استفاده توسط ساکنان این شیخ نشین زبان های هندی، فارسی، اردو، بنگالی، تامیل، تاگولوگ، چینی و مالایالم می ‌باشد.
دین اسلام دین رسمی این کشور است ولی تعداد زیادی از ساکنان دبی، مسیحی، هندو، بودایی و سیک هستند. شهروندان اسرائیلی هم حق ورود به این شهر را ندارند.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید