ایام سوگواری محرم در مشهد
22
شهریور
1397

مشکی پوشان حسینی در جوار امام رضا

ارسال شده توسط: admin/ 238 0
مشکی پوشان حسینی در جوار امام رضا
به این مطلب امتیاز دهید

هرساله با فرا رسیدن ماه محرم، شاهد ایرانی مشکی پوش و عزادار خواهیم بود؛ پیر و جوان رخت مشکی به تن کرده و هرکس به نوعی ارادت خالصانه خود را به سید و سالار دل ها، امام حسین(ع) و یاران با وفایش تقدیم می کند. عده ای سینه زن ارباب عاشقانند، عده ای نوحه خوان، عده ای نذر چندین و چندساله به جا می آوردند و چقدر زیادند این افراد که در ماه محرم شور و صفای حسینی، حالشان را دگرگون و طنین یا حسین قلب آنها را مملو از عشق خالصانه به حضرت ابا عبدالله الحسین می کند. در همه شهرهای ایران، از ابتدای ماه محرم، مسلمانان مشغول عزاداری امام حسین(ع) می شوند. آوازه عزاداری ایرانیان و به جا آوردن این رسم و رسوم تاریخی – مذهبی، در تمام جهان زبان زد است و چه زیادند گردشگرانی که عزم بازدید از این مراسم مذهبی می کنند و راهی شهرهای مذهبی ایران می شوند.

عزاداری ماه محرم

مشهد مقدس قطب مذهبی و پایتخت معنوی ایران است که هرساله میزبان زائران حرم مقدس است. با فرا رسیدن ماه محرم، سیل جمعیت عزادار در مشهد مقدس وصف نشدنی است. نوعی از عزاداری که تمامی آداب و رسوم شهرهای مختلف ایران را به همراه دارد چرا که عزاداران این شهر مذهبی از تمام نقاط ایران گرد هم جمع شده اند تا مظلومیت سالار شهیدان را به گوش جهانیان برسانند. اما در بخش های بومی مشهد شاهد عزاداران خراسانی هستیم که آن ها نیز با رسم و رسومات خاص خود به امام حسین و یارانش عرض ارادت می کنند. برخی از این عزاداری ها ریشه در تاریخ دارد که در احادیث نیز از آن ها سخن به میان آمده و برخی نیز به صورت نمادین شکل گرفته است. اما نکته حائز اهمیت این است که نوای یا حسین هرساله دل های افراد را بیدار می کند و خاطر نشان می کند که صدای حق خاموش نشدنی است. برخی از این آیین ها به شرح زیر است:

شیر خوارگان حسینی

با شروع ماه محرم مادرانی که کودک خردسال یا شیر خوار دارند به یاد علی اصغر خردسال اما حسین می افتند و در اولین جمعه از ماه محرم لباس عزای حسینی بر تن کودکان خود می کنند تا با امام حسین ابراز همدردی کنند و بیش از پیش واقعه کربلا مجسم شوند. مراسم شیرخواران حسین در اولین محرم هرسال راس ساعت ۹ صبح در صحن جامع رضوی آغاز می شود و با روضه خوانی یاد طفل ۶ ماهه حضرت اباعبداالله الحسین را گرامی می دارند.

 

شیر خوارگان حسینی

مراسم شب عاشورا در بارگاه امام رضا(ع)

در طول ماه محرم مسیر تمام دسته های عزاداری به حرم امام رضا(ع) منتهی می شود اما در تمام ایام مدت، شب عاشورا حس و حال عجیب تری دارد. زائران پایتخت می توانند با تور مشهد خود را به این مراسم مذهبی و برسانند و در زمره عزا داران حسینی قرار گرفته و نوای یا حسین سر دهند.

آیین روز تاسوعا و عاشورای حسینی

در این روز عزاداری به اوج خود می رسد، تمامی هیئت ها و دسته های عزاداری از چهار گوشه حرم مطهر به سمت بارگاه امام هشتم سرازیر می شوند تا برای عرض تسلیت خود به فرزند اباعبدالله الحسین حاضر شوند.

آیین روز تاسوعا و عاشورای حسینی

 

روضه خوانی های محرم

در شهر مشهد محافلی وجود دارند که از قدیم الایام جایگاه روضه خوانی بوده اند و هستند. قدمت سه تای این اماکن به بیش از ۱۰۰ سال می رسد و بسیاری از زائران تور مشهد را میهمان خود می کنند. یکی از آن ها خانه سابق واعظ نامی مشهد، مرحوم شیخ مرتضی عیدگاهی است که در کوچه عیدگاه خیابان امام رضا واقع شده است.؛ دومین مکان که بیش از ۱۷۰ سال از مدت فعالیت روضه خوانی آن میگذرد، منزل یکی از علمای مشهور مشهد یعنی مرحوم شیخ محمد تقی بجنوردی است. سومین مکان که در آن عزای حسینی در قالب روضه طنین انداز است و بیشتر از دو جایگاه قبلی شناخته شده است، منزل مرحوم حاج جواد سیستانی است که درکوچه چهارباغ مشهد مقدس قرار دارد. زائران تور مشهد از تهران، جایگاه بسیار بالایی نزد مردم میهمان نواز مشهد دارند از این رو هر ساله و در این ایام پذیرای مردم پایتخت هستند تا در کنار یک دیگر به عزاداری مشغول شوند.

 

خیمه سوزان طبرسی

مراسم خیمه سوزانی که در ظهر عاشورا بعد از نماز ظهر و عصر برگزار می گردد، نماد مظلومیت حسین(ع)، خانواده او و یارانش است. در این روز خیمه هایی را که از قبل آماده کرده اند و نماد منزلگاه امام حسین و یارانش است را به آتش می کشند تا همگام بدانند که امویان در ظهر عاشورا از هیچ ظلم و ستمی فروگذاری نکردند. مراسم خیمه سوزان در اکثر شهرهای ایران برگزار می شود اما زائران تور مشهد می توانند یکی از قدیمی ترین مراسم خیمه سوزانی را در میدان طبرسی مشهد به نظاره بنشینند.

 

خیمه سوزان طبرسی

 

غذاهای نذری مشهد در ماه محرم

در ایام محرم انواع و اقسام غذاها بصورت نذری برای پذیرایی از عزاداران تهیه می شود اما یکی از معروف ترین آن ها شله مشهدی است. شله قدمتی دیرینه دارد و به خاطر مواد زیادی که در آن به کار برده می شود، بسیار مقوی است. این غذا که در دسته آش ها قرار می گیرد، شبیه به حلیم است و در آن از گوشت، حبوبات و ادویه جات استفاده می کنند. اگر شما هم در دسته عزاداران تور مشهد هستید می توانید این غذای لذیذ را در این ایام نوش جان کنید.

 

تور مشهد از تهران

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید