آرامگاه فردوسی در تور مشهد از اصفهان
05
دی
1396

مشهد گردی در تور مشهد از اصفهان

ارسال شده توسط: admin/ 746 0

تردیدی نیست که وقتی در مورد مسافرت به شهر مشهد مطلبی گفته یا نوشته شود، اولین موضوعی که به ذهن بیاید، زیارت حرم مطهر رضوی است. چرا که شهر مشهد در طول قرن های متمادی دوران اسلامی، همواره به عنوان مقصد زائرین این مکان مقدس شناخته می شده و البته همین موضوع نیز موجب رونق این شهر و توسعه و گسترش امکانات و ساختار شهری آن در طول صدها سال بوده است. برای مسافر تور مشهد از اصفهان نیز، بیش از سایر جوانب، موضوع زیارت و حرم گردی دلیل اصلی ثبت نام و شرکت در تور خواهد بود.
در واقع شکل گیری شهر مشهد و رونق و توسعه ی منطقه ی طوس، مربوط به قرون اولیه ی اسلامی است و نباید فراموش کرد که نزدیکی این منطقه به جاده ی ابریشم، توانسته است شالوده ی شهری مذهبی و تجاری را شکل دهد.
امروزه نیز اگر با دقت به تصویر شهر مشهد در ذهن عموم مردم و تصور همگانی از این منطقه بپردازیم، متوجه می شویم که دو جنبه ی زیارتی و تجاری بر سایر جنبه های ان غالب است و به اصطلاح بیشتر به چشم می آید. در نتیجه بیشتر مردم اول به نیت زیارت حرم رضوی و سپس به قصد تجارت و خرید کالا و مایحتاج و حتی سوغات برای آشنایان، به مشهد سفر می کنند و البته اغلب مسافران تور مشهد از اصفهان نیز از این روند کلی مستثنی نیستند.

مشهد گردی در تور مشهد از اصفهان
تورهای مشهد از تمامی شهرهای ایران و حتی بسیاری از شهرهای مسلمان نشین کشورهای دیگر، با تعداد زیادی مسافر موجب شده است که این شهر هر ساله پذیرای چند میلیون گردشگر باشد و البته این تعداد، در مناسبت های خاص مذهبی از جمله اعیاد و همچنین ایام عزاداری، به طور چشم گیری موجب ترافیک و افزایش تردد در حرم و بازارهای اطراف آن می گردد.
این استقبال باعث شده تا بازخورد مثبتی برای امکانات و خدمات رفاهی گردشگران مذهبی و بازار مشهد به وجود آمده و گسترش انواع پاساژها و بازارها و همچنین توسعه ی محوطه ی حرم مطهر را به همراه داشته باشد.
یکی دیگر از اثرات استقبال از شهر مشهد، علاوه بر رونق روزافزون بازارهای آنجا، استقبال و بازدیدهای رو به رشد از سایر دیدنی های شهر مشهد است.
همان طور که اشاره شد، این شهر واقع در منطقه ی طوس و نزدیک مسیر شرقی غربی فرامرزی معروف به جاده ابریشم، در منطقه ای است که سابقه ی تاریخی طولانی مدت و قابل توجهی دارد.
هر چند شکل گیری و رونق شهر در دوران اسلام و به ویژه پس از شهادت امام رضا (ع) بوده است، اما پیشینه ی آن منطقه مربوط به قرن های بسیار قدیمی تر است.
در نتیجه، مشهد و حوالی آن، در بر گیرنده ی مواهب و جاذبه های فراوان تاریخی و باستانی می باشند. این نکته متاسفانه از نظر برخی از مسافران و زائرین عزیز نادیده گرفته می شود و ممکن است این مسافران از جمله مشتریان تور مشهد از اصفهان، برنامه ای برای بهره مندی همه جانبه از فرصت گردش و حضور در آن شهر استفاده نکنند.
یکی از این جاذبه های دیدنی و تاریخی بسیار مهم که مسافر مشهد را به سوی خود فرا میخواند، آرامگاه شاعر فقید و سخن سرای بزرگ ایران، حکیم ابوالقاسم فردوسی است.
این آرامگاه در دوران پهلوی اول بازسازی شد و معماری و بافت اطراف آن، برگرفته و متناسب با معماری دوران های باستانی ایرانی است. در واقع بازدید از مزار فردوسی به نوعی زیارت برای اهل ادب و فرهنگ به شمار می رود و بهتر است خانواده ها و مشتاقان زیارت حرم مطهر امام رضا (ع)، رفتن به مزار حکیم طوس را نیز در کنار سایر برنامه های گردشی و سیاحتی خود قرار دهند.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  8 جاذبه ای که هر فردی را مسافر مشهد می کند

آرامگاه فردوسی در تور مشهد از اصفهان

به ویژه اینکه توصیه می شود خانواده هایی که به همراه کودکان خود در تور مشهد از اصفهان ثبت نام می کنند، برای آشنایی این قشر با سابقه و هویت ایرانی و ادبیات پارسی، و همچنین شناساندن مقام فردوسی به نونهالان و نوجوانان، گشت و گذاری حتی کوتاه را در آن محوطه و بارگاه جزو گزینه های اصلی برنامه ی مشهد گردی خود قرار دهند.
یکی دیگر از دیدنی های این شهر، آرامگاه نادرشاه افشار است. هرچند از دید بسیاری از مورخین و مردم عادی، لشگرکشی ها و جنگ های نادرشاه شاید بخش نامطلوب تاریخ و فرهنگ اقوام قدیمی ایران به حساب می آید، اما باید دقت کرد که واقعیات تاریخی هر سرزمین، قابل تفکیک و دور ریختن نبوده و اتفاقا یکی از نشانه های توسعه و رشد فرهنگ گردشگری، پرداختن به تمامی سوژه ها و نشان دادن آنهاست همان گونه که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته و اروپایی نیز تعدادی از جاذبه ها و مناطق گردشگری، بازمانده از دوران های تاریک آن کشور به حساب می آید. به همین دلیل پیشنهاد می شود مسافر تور مشهد از اصفهان، بازدید از آرامگاه نادری را نیز به عنوان یکی از مقاصد خود در نظر بگیرد.
علاوه بر آنها، بازدید از مزار حکیم عمر خیام هم از جمله دیگر سوژه های مهمی است که بهتر است مورد توجه خاص مسافران و خانواده های عازم استان خراسان رضوی باشد.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید