تور مشهد از تهران
۱۶
دی
۱۳۹۶

محله ها و آثار تاریخی مشهد در تور مشهد از تهران

ارسال شده توسط: admin/ 252 0
محله ها و آثار تاریخی مشهد در تور مشهد از تهران
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

مشهد را می توان علاوه بر شهری مذهبی، یکی از شهرهای قدیمی و تاریخی کشور ایران دانست. یکی از دلایل قدمت تاریخی این شهر، برخورداری از موقعیت جغرافی خاص آن در قرون اولیه اسلام است.
پیش از توضیح این موضوع، لازم به یادآوری است که شرکت در سفر به مشهد از جمله برنامه ی تور مشهد از تهران، بدون مطالعه و شناخت کافی نسبت به جوانب مختلف این شهر مهم، چندان اصولی نیست. بهتر است قبل از هر مسافرت، پیشینه ی تاریخی و قدمت مقصد، مورد بررسی و تحقیق قرار گیرد. در این صورت می توان سفر پربار تری را تجربه کرد.
در مورد شهر مشهد، بد نیست مسافر تور مشهد از تهران نیز با محتوا و نکات مهم تاریخی این شهر به طور کلی آشنا باشد. یکی از این نکات، بررسی اجمالی بافت و محلات اصیل مشهد است. گردشگری فرهنگی در تور مشهد از تهران به بازدید از مکان های فرهنگی و هنری و مذهبی این شهر می پردازد.
در دنیای امروز، شاخه های مختلفی را می توان برای گردشگری تعریف نمود. یکی از این شاخه ها، بوم گردی و محله گردی به حساب می آید. در واقع محله گردی یکی از بهترین روش ها برای شناخت بیشتر آداب و فرهنگ منحصر به فرد آن مقصد است. افرادی که به محله گردی در شهرها علاقه دارند، می توانند ضمن مشاهده ی تفاوت ها و دگرگونی های تاریخی شهر در ادوار مختلف، و مقایسه بین بافت اصیل و بافت مدرن شهر، تا حدود زیادی با خصایل و روحیات ساکنین و اهالی محله و شهر آشنا شوند.
اگر همراه تور مشهد از تهران به این شهر مقدس راهی هستید، پیشنهاد می شود بخشی از زمان خود در حین سفر را به گشت و گذار در کوچه ها و لابلای منازل و دکان های کمتر شناخته شده در بخش های نسبتا غیر معروف تر از شهر اختصاص دهید. این کار می تواند تا حد زیادی اهمیت محورها و ارزش های ساختاری شهر را برای نگاه تیزبین و علاقمند، مشخص کند.
اگر پیش از ثبت نام و عزیمت در کنار سایر مسافران تور مشهد از تهران، سعی کنید اطلاعات و آگاهی نسبتا جامعی از وضعیت و سیر توسعه ی مشهد به دست بیاورید، متوجه خواهید شد که عامل و محور اصلی این سیر، حرم مطهر رضوی است. به عبارت دیگر، محلات قدیمی مشهد با محوریت مکانی به نام حرم امام رضا (ع) شکل گرفته اند. ضمن اینکه تغییرات گوناگون در سطح شهر و جانمایی مسیرهای تردد و حمل و نقل نیز با همین محوریت بوده اند. در نتیجه می توان گفت از زمانی که مشهد به عنوان شهر توانست جایگاه خود در سکونت انسان را پیدا کند، عامل اصلی شکل گیری و گسترش آن، بارگاه رضوی بوده است.

تور مشهد از تهران
کسی نمی تواند منکر این مسئله باشد که در طول برنامه ی تور مشهد از تهران، علاوه بر زیارت روزانه و بازارگردی در تور مشهد، فرصت برای گذر در تاریخ و سیاحت در فرهنگ این شهر مهیا نیست. بخشی از این کار، شامل بازدید از موزه ی آستان قدس رضوی می باشد. این موزه که دارای چندین سالن وسیع و معماری ویژه است، با داشتن اشیا و آثار فراوان و بسیار جالب توجهی از دوران های مختلف پیش و بعد از اسلام، مجموعه ای بی نظیر و پربار برای گردشگران به نمایش گذاشته است.
یکی دیگر از جاذبه های شرکت کنندگان در معرفی تور مشهد از تهران، آثار تاریخی از جمله آرامگاه شاعر نامدار و زنده کننده ی زبان پارسی، یعنی فردوسی است. این مکان در فاصله ی تقریبی سی کیلومتری از حرم مطهر قرار دارد. برای افرادی که غیر از زیارت و خرید، قصد بهره مندی از ارزش های فرهنگی مشهد و مناطق فرهنگی اطراف آن را دارند، پیشنهاد می شود حتما سری به آرامگاه حکیم توس بزنند. علاوه بر آرامگاه فردوسی، مقبره نادرشاه افشار نیز یکی دیگر از مواهب تاریخی شهر مشهد است. باید توجه داشت که این مکان صرفا شامل قبر نادرشاه نبوده و مجسمه ی بزرگ نادرشاه و موزه ی نادری، بر اهمیت آن افزوده است.
همان گونه که اشاره شد، محلات قدیمی شهر مشهد برای آن دسته از گردشگران از جمله مسافران تور مشهد از تهران جذابیت دارند، که می خواهند از سلایق و ساختار و تغییرات فرهنگی و اجتماعی مقصد خود آگاهی نسبی پیدا کنند.
این آگاهی به دلیل ماهیت و موضوع خود، صرفا از طریق مطالعه در میان جزوات و کتاب ها به دست نمی آید. برای چنین موضوعات و علاقه هایی، گردشگر باید بازدید میدانی و مشاهده ی حضوری و پرس و جو از اهالی را در دستور کار خود قرار دهد. جالب است بدانید که غیر از هم وطنانی که با تورها از جمله تور مشهد از تهران به این شهر سفر می کنند، گردشگران خارجی و توریستها نیز به این حیطه علاقه ی وافر دارند و سعی می کنند تا در اوقات سفر به پیاده روی در خیابان ها و کوچه های کمتر شناخته شده بپردازند. به همین ترتیب قادر خواهند بود اطلاعات بسیار مفیدی در مورد تاریخ توسعه و تغییرات اساسی تقدس شهر مشهد و رابطه ی آ ن با فراز و نشیب های دوران های مختلف اسلامی به دست بیاورند.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید