ویزای شینگن
15
شهریور
1397

قدرتمندترین پاسپورت های جهان کدام اند؟

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 185 0
قدرتمندترین پاسپورت های جهان کدام اند؟
به این مطلب امتیاز دهید

ویزا و پاسپورت چیست؟

بارها در مورد ویزا، روادید، ویزای شینگن یا پاسپورت شینده اید. معادل فارسی کلمه پاسپورت که همه ما بارها شنیده ایم، گذر نامه است. گذر نامه در حقیقت نام مشخص برای دفترچه ای است که نشان می دهد با این دفترچه اجازه خروج از کشور از طرف دولت به شما داده شده است. شاید جالب باشد بدانید که در برخی از کشور های کمونیستی مانند کره شمالی و کوبا، امکان خرج شهروندان از کشور وجود ندارد و فقط افراد خاص با ماموریت های ویژه و زیر نظر ملاحظات امنیتی می توانند از مرز خارج شوند، در نتیجه پاسپورت یا گذرنامه برای همه صادر نمی شود. ویزای شینگن
ویزا یا روادید نیز حکم اجازه ورود مسافر از طرف کشور پذیرنده را دارد که در برخی موارد مانند ویزای شینگن، برای چند کشور مختلف معتبر خواهد بود.
گذرنامه یا پاسپورت نه تنها نشان دهنده اجازه خروج شهروند از کشور است، بلکه سندی برای رعایت حقوق و پشتیبانی وی در سایر کشور ها به شمار می رود. به همین ترتیب گذرنامه یا پاسپورت سندی بر قدرت و اعتبار هر کشور نیز به شمار می رود و به منظور رتبه بندی پاسپورت ها، شاخص های معینی وجود دارد. به عنوان مثال، اینکه شهروند هر کشور با پاسپورت کشور خود بتواند به چند کشور دیگر سفر کند، یک شاخص مهم ارزیابی است. همچنین مالیات و تابعیت های دوگانه و آزادی های شهروندی، از دیگر ملاک ها برای سنجش رتبه پاسپورت به شمار می روند.
به طور کلی اگر کشوری دارای پاسپورتی قوی باشد و شهروند آن بخواهد به کشور دیگری سفر کند، لازم نیست کشور مقصد برای ورود آن شهروند روادید یا اجازه ورود و حضور صادر کند، چرا که اعتبار کشور مبدا، به تنهایی تضمینی برای رفتار و عملکرد شهروند آن در هنگام سفر خواهد داشت.

دلایل قدرت گرفتن پاسپورت یک کشور چیست؟

دلایل مختلفی برای قدرت گرفتن پاسپورت یک کشور وجود دارد که شاید در نگاه اول بنظر امنیتی و نظامی بیاید. چرا که در واقع پاسپورت توانسته است جای ویزا را بگیرد و اعتماد کشور پذیرنده را جلب کند. جالب اینجاست که تبادلات اقتصادی، پیشینه فرهنگی و تاثیرگذاری در سطح جهانی و همچنین قدرت دیپلماسی و توانایی ارتباط سازنده با سایر کشور ها، از جمله مواردی است که قدرت پاسپورت آن کشور و اعتبار اتباعش را بالا می برد.
اگر بخواهید با قدرتمندی پاسپورت ها بیشتر آشنا شوید، بد نیست سری به فهرست قوی ترین پاسپورت که هر ساله به روز رسانی می شود بیاندازید. بر خلاف تصور عمومی که ایالات متحده امریکا را دارای قویترین پاسپورت می دانند، امروزه کشور آلمان و چند کشور اروپایی و کشور هایی مانند سنگاپور، مالزی، کره جنوبی و ژاپن در آسیا، جزو کشور هایی هستند که بالا ترین رتبه پاسپورت را دارند.
کشور آلمان که در صدر این جدول است، برای شهروندان خود امکان سفر به بیش از ۱۵۵ کشور جهان بدون روادید را فراهم می کند. به همین دلیل تلاش ها برای اخذ پذیرش آلمان در مقایسه با تلباش برای اخذ پذیرش امریکا، جالب توجه است و و نشان می دهد تا چه اندازه برای سفر به آلمان رقابت وجود دارد.
کشور های اسکاندیناوی از جمله سوئو و نروژ و دانمارک و فنلاند نیز، به دلیل حضور معتبر در عرصه های جهانی، قدرتمند ترین پاسپورت ها را در اختیار دارد و کشور ایالات متحده رتبه کمتری نسبت به این کشور ها دارد.

ویزای شینگن

ویزای شینگن

قوانین بین المللی برای سفر و تردد میان کشور ها و قاره های مختلف، معمولا پیچیده و دقیق هستند. با این حال، موارد جالب توجهی در میان این قوانین و قرارداد ها به چشم می خورد که یکی از آن ها ویزای شینگن است.
شینگن در واقع نام منطقه ای در کشور لوگزامبورگ است. این کشور در سال ۱۹۸۵ میزبان نمایندگان چهار کشور اروپایی مهم از جمله آلمان غربی، هلند، بلژیک و فرانسه بود که یک قرار داد پنج طرفه را برای برداشتن محدودیت سفر بین مرزهای خود امضا کردند. به تدریج در طول سال های مختلف کشور های دیگری هم به این توافق پیوستند و امروز تقریبا تمام کشور های عضو اتحادیه اروپا، با پیمان شینگن، به مسافران و گردشگران دیگر کشور های هم پیمان اجازه تردد به درون مرز هایشان را بدون نیاز به روادید می دهند. به همین دلیل، اگر به دنبال سفر به کشور های اروپایی هستید، باید با سفارت کشور مقصد برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید. در واقع قوانین و ضوابط اخذ ویزای شینگن و مدارکی که برای این کار مورد نیاز است، بین سفارت های کشور های گوناگون تقریبا یکسان بوده و در بعضی موارد تاتفاوت های جزئی دارد.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید