تور اروپا
28
بهمن
1396

قاره رنسانس و مدرنیسم تور اروپا

ارسال شده توسط: admin/ 660 0

برای گردشگران و ایرانیان علاقه مند به انواع سفر از جمله سفر تفریحی، گزینه های فراوانی وجود دارد. این گزینه ها، شامل انواع روش های مسافرتی است که پیش روی آنها گذاشته می شود تا بتوانند در بهترین حالت از اوقات فراغت و بازه سیاحت خود استفاده کنند.
برخی به مناطق و استان های داخلی سفر کرده و تلاش می کنند تا جای ممکن، ارزش های طبیعی و تاریخی کشور را بشناسند و از زیبایی و غنای فرهنگی و محیط زیستی و مردم شناسی آن بهره مند شوند. برای این گروه، کشور ایران به مثابه جهانی کوچک شده و فشرده است. به این معنی که بخش قابل توجهی از زیبایی های پراکنده در سرتاسر جهان، به نوعی در داخل نیز وجود دارد.
این افراد که حتی برخی از آن ها را اساتید تاریخ و ایران شناسی دانشگاهی تشکیل می دهد، تلاش می کنند تا تمامی زوایا و گوشه های مغفول مانده سرزمین مادری خود را سیاحت کرده و با آن آشنا شوند. بدون شک تعداد قابل توجهی از این سفرها به نقاطی است که گردشگری آن ها جنبه تخصصی دارد و شاید اصلا برای عموم مردم با هدف تفریح و استراحت حین سفر، سازگار نباشد.

تور اروپا
در حال حاضر بسیاری از عموم مردم برای سفر به نقاط معروف و شناخته شده داخلی تلاش می کنند و ضمن ثبت نام در تورهای داخلی از جمله  تور کیش و تور مشهد و چابهار و …، زمان آزاد خود را به این مناطق اختصاص می دهند. برخی دیگر از خانواده ها یا گروه های دوستانه، سفرهای خارج از کشور را ترجیح می دهند. دامنه چنین برنامه های بسیار وسیع تر از گروه اول است و هر یک پیچیدگی ها و در عین حال جذابیت های خاص خود را دارد.
انواع این سفر ها شامل تور های زیارتی به عراق و سوریه و عربستان، تور چین و تبت و استرالیا و همچنین تور اروپا و آفریقا می باشد. از این میان، تورهایی که به کشورها و قاره های شرقی ایران مربوط می شود، از قیمت های نسبتا کمتری برخوردارند. چرا که عموما کشورهای شرقی در بسیاری از استان ها و نواحی داخلی خودشان، از امکانات نسبتا کم هزینه تر و ارزان تری بهره می برند و بالطبع خدمات ارزان تری نیز دارند.
بسته های گردشگری به مقصد سرزمین های غربی به ویژه تور اروپا، از قیمت بالاتری نسبت به تورها به سمت نواحی شرقی، برخوردار است. بدون شک هزینه های حمل و نقل، اقامت و بازدیدها در اروپا تفاوت دارد و در مجموع سطح مخارج این قاره بالاست. حتی برخی کشورها مانند آلمان، دارای تفاوت و اختلاف در هزینه های زندگی میان ایالت ها و استان های مختلف خود می باشند.
تور اروپا از ایران و یا سایر کشورها، ترکیب ها و ترتیب های گوناگونی دارد. برخی از این تورها در قالب نمایشگاهی، به مناسبت برگزاری یک یا چند نمایشگاه دوره ای برگزار می شوند. شرکت در این نمایشگاه ها برای تجار، صنعت گران و صاحبان مشاغل گوناگون، اهمیت بسزایی دارد. حتی آن دسته از شرکت هایی که حوزه فعالیت ملی و استانی دارند، علاقه مند به گشت و گذار در سالن های چنین نمایشگاه هایی هستند. برخی دیگر از گزینه های تور اروپا را سفرهای دنباله دار فرهنگی تشکیل می دهند. کشورهایی که سوژه این گروه از برنامه های تور اروپا هستند، عموما کشورهای قدیمی تر با پیشینه های اجتماعی، تاریخی و فرهنگی بیشتری می باشند. همچنین تعدد موزه ها، گالری ها و جشنواره های فرهنگی و هنری، همچنین انواع سالن های موسیقی و اپرا، تاتر و سینما، از جمله ملاک های تعیین مسیر برای چنین سفرهایی به شمار می روند.

تور اروپا
این دسته از انواع تور اروپا، می تواند نقش مهمی در تاثیر پذیری دو سویه فرهنگی و همچنین رفتارهای اجتماعی و شهروندی داشته باشد. بسیاری از هم وطنان ایرانی، تور اروپا را به معنی سیاحت در خیابان ها و همچنین طبیعت حومه شهرهای اصیل اروپایی می دانند و با همین نیت در آن شرکت می کنند.

پیشینه ارتباط ایران و اروپا، به چند هزار سال پیش باز می گردد. چرا که سرزمین ایران، به نسبت سایر سرزمین ها و حکومت های سرتاسر قاره آسیا، فاصله نزدیک تری به اروپا داشته است. البته این ارتباط یا در قالب سفر جهان گردان و مورخینی همچون هرودوت اروپایی به شرق و ایران بوده و یا به شکل پیکار های خونین و لشگر کشی های امپراطوری های بزرگ آن زمان.

تور اروپا فرصت مغتنمی است تا ایرانیان با تاریخ و سیر تحولات گذشته در پهنه کشورهای این قاره کوچک، آشنا شوند. با این که وسعت کشور ایران به تنهایی به اندازه وسعت چندین کشور اروپایی است، اما توسعه و پیشرفت و دگرگونی های متنوع در جهت تکوین زندگی شهری و مدرنیسم اروپایی، قابل مقایسه با ایران نیست. تور اروپا از این نظر که دو سوی متفاوت از روند جریانات تاریخی و تشکیل و تحول دولت های بزرگ و کوچک را به مسافر ایرانی خود نشان می دهد، جذاب و حائز اهمیت خواهد بود. این جنبه از سفر به اروپا، بیشتر در قالب تور فرهنگی اروپا خود را نشان می دهد

تور اروپا

قاره اروپا از سمت شرق، با آسیا و کشورهای خاورمیانه هم مرز است. در بخش جنوب آن دریای مدیترانه و در بخش شرق آن دریای سیاه واقع گردیده و قاره را از آسیا و آفریقا جدا می کند. تور اروپا از کشوری مانند ایران، در قرن های مختلف به اشکال متفاوتی واسطه تردد افراد و گروه ها بوده است. این ادعا به معنای سابقه طولانی سفر به نام تور اروپا نیست، بلکه نشان دهنده پیشینه رفت و آمد میان اهالی کشور ایران و اروپاییان است. برخی از این رفت و آمد ها، به دلایل نظامی بوده که از جمله مشهور ترین آن ها را می توان جنگ های صلیبی دانست. پس از آن و به خصوص طی دو قرن گذشته، گردشگران بیشتری از ایران راهی سرزمین فرنگ شدند و روالی که تقریبا یک طرفه و از غرب به شرق بود، کمی تغییر کرد. تور اروپا در زمان حاضر، تکامل یافته سیاحت های درباریان و یا اشخاص متمول در بلاد فرهنگی از زمان قاجار به این سو است.
در نتیجه این سیاحت ها، وجهه و پیشرفت های شگفت انگیز آن بلاد و تفاوتی که با سطح پیشرفت ایران داشته و دارند، موجب تعجب و تاسف ایرانیان آگاه و دلسوز می شده است.

تور اروپا

در سال های بعدی، سفر به اروپا بیشتر با هدف تحصیل انجام گرفت. برخی از افراد متمول نیز به منظور مهاجرت و یا ایجاد کسب و کاری جدید در جایی دیگر، به سمت کشورهای این قاره راهی شدند. از حدود پنجاه سال پیش، تور اروپا رونق بیشتری گرفت. آگهی های متفاوتی با این عنوان و یا با نام سفر به دور اروپا منتشر می شد و البته با قیمت به نسبت کمتری ارائه می گردید.

امروزه این آگهی ها با تفاوت های بسیار مهمی در فضای مجازی اطلاع رسانی می شوند. نرخ هتل ها و همچنین اطلاعات کامل مربوط به دیدنی های هر شهر و کشور، به همراه فیلم ها و تصاویر کاملا واضح و دقیق، معرفی بسیار مفصلی از سوژه های گوناگون در مسیر سفر در اختیار مشتری قرار می دهد.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  جاذبه های مشهد در تور مشهد از تهران

بدون در نظر گرفتن اطلاعات مربوط به اقامت و مسیر حرکت، ثبت نام در تور اروپا باعث ابهام و سردرگمی خواهد شد. مسافرانی که تجربه چندانی برای سفر به اروپا ندارند، ضروری است که پیش از ثبت نام و شرکت در برنامه، اطلاعات جامعی را جع به این موضوعات دریافت نمایند. به خصوص این که با هزینه های فعلی سفر، بهتر است از زمان حضور در کشور های مقصد به بهترین شکل ممکن استفاده کنند.

از مهم ترین نکاتی که می تواند در هنگام تور اروپا و سیاحت در شهرهای مختلف، برای مسافر مفید و کاربردی باشد، آشنایی با وضعیت حمل و نقل عمومی است. اروپا قاره ای سبز نام دارد و این سبز بودن نه تنها به دلیل پوشش گیاهی و آب و هوای متنوع و بارش های زیاد در بخش های مختلف آن، که به دلیل سیاست های بسیار دقیق در امر حمل و نقل و استفاده از سوخت های فسیلی و انواع منابع انرژی است. در واقع کشورهای این قاره به صورت هماهنگ، با وجود برخورداری از نعمت های طبیعی فراوان، ترجیح داده اند منابع انرژی را با ملاحظه مصرف کنند و تا جای ممکن از تردد با خودرو های شخصی و زمینه سازی برای آلودگی هوا، بکاهند.

تور اروپادسترسی به تمامی نقاط و جاذبه های گردشگری اروپا به وسیله اتوبوس و قطارهای شهری زیر زمینی یا تراموا و مونو ریل، امکان پذیر است. ناوگان حمل و نقل کشورهای اروپایی روزانه میلیون ها نفر را با رعایت دقیق زمان بندی و ضمن اطلاع رسانی های عمومی به هر نقطه از شهر می رساند. با وجود برخورداری از نظامی اینچنین کار آمد و دقیق، قادر خواهید بود لا بلای برنامه های تور اروپا، برای رفت و آمد های هر روز خود به راحتی به این سیستم اعتماد کنید.

دسترسی به هر نقطه از شهر و همچنین رفت و آمد به قسمت های مهم و مراکز خاص گردشگری در کشورهای اروپایی، به وسیله سیستم حمل و نقل عمومی به خوبی امکان پذیر است. به عنوان مسافر تور اروپا،  باید توجه داشته باشید که پیش از استفاده از این سیستم، در مورد نحوه تردد دستگاه های اتوبوس و یا مترو و … اطلاعات کافی کسب نمایید.

در هر ایستگاه زمان توقف و حرکت و همچنین میزان انتظاری که باید برای رسیدن اتوبوس یا قطار متحمل شوید به شما اطلاع داده می شود. این اطلاع رسانی ممکن است از طریق روش های ارتباطی مجازی باشد. از سوی دیگر، تابلوهایی در ایستگاه ها نصب شده که این اطلاعات در آن ها نیز قابل مشاهده اند.

مسافر تور اروپا لازم است قبل از حرکت به شهر مقصد خود، نقشه و مطالبی در مورد جاذبه های مختلف گردشگری آن شهر جمع آوری کرده و مسیرهای رسیدن به آن ها را نیز علامت گذاری کند. به این ترتیب، خواهید توانست در زمان کوتاهی به بازدید های مورد علاقه خود بپردازید.

با توجه به این که برای بازدید بسیاری از آثار تاریخی ممکن است در صف طولانی بلیط معطل بمانید، بهتر است با تنظیم بهترین مسیر، کمتر وقت خود را از دست بدهید.

مسئولین برگزاری تور اروپا معمولا شهر های تاریخی و اصیل این کشور را برای سیاحت مشتریان خود انتخاب و معرفی می نمایند. از همین رو، مسافران با مجموعه هایی از آثار به جا مانده از دوران های مختلف تغییر و تحولات بشری مواجه خواهند شد. معمولا بسیاری از مسافران و همراهان این قبیل سفرها، تنها به بازدید از نقاط و محل های شناخته شده و از پیش تعیین شده بسنده می کنند و سایر زمان های خود را به استراحت و یا خرید می گذرانند. اما برخی دیگر، ترجیح می دهند تا جای ممکن در میان خیابان های کمتر معروف و همچنین کوچه پس کوچه های شهرهای اروپایی قدم بزنند و با حال و هوای بافت اجتماعی و فرهنگی درون این شهرها بیشتر آشنا شوند.

تور اروپا

در صورتی که قصد شرکت در تور اروپا را دارید، لازم است حتما در مورد کشورهایی که قرار است مسیر حرکت مسافران باشد، مطمئن شوید. چرا که شاید برای شما تکراری بوده و یا طبق  اطلاعات و پرس و جو های قبلی شما، آنچه را که از اروپا گردی در ذهن دارید به خوبی برآورده نسازد. از سوی دیگر، می بایست در مورد شهرهای مسیر سفر خود اطلاعات زیادی جمع آوری کرده باشید.

گشت و گذار ها در میان بافت شهر، نه تنها باعث آشنایی و دریافت حس و حالی مطلوب از سفر به اروپا می شود، که برای خرید و دیدن مغازه های دنج در کوچه ها و خیابان های کمتر معروف شهرها هم پر فایده است. بسیاری از افراد که حین سفر با تور اروپا، به خیابان گردی و رفتن به گذرهای ناشناخته و البته امن و مطمئن پرداخته اند، در برخی از حجره ها و مغازه های این مسیرها، اشیا و یادگاری های بسیار نفیسی با قیمت پایین خریده اند. از این بابت، در کنار سایر برنامه های تعیین شده از قبل، باید ساعات آزادی را پیدا کرده و به گشت و گذار در بافت شهرهای اصیل و قدیمی اروپا اختصاص داد.

با این کار نه تنها تنوع بسیار دل پسند و بی نظیری را تجربه می کنید، که قادر خواهید بود خرید های خوب و بسیار خاصی هم داشته باشید.

یکی از مواردی که باید پیش از خیابان گردی حتما مد نظر مسافر تور اروپا قرار گیرد، لزوم هماهنگی با راهنمای تور است. علی رغم امنیت و خوی گرم اهالی شهرهای قدیمی اروپا، اما رفتن بدون هماهنگی و اطلاع قبلی در میان محلات مختلف، شاید مشکلاتی را ایجاد کند.

اگر به رفتار توریست هایی که به کشور ایران می آیند دقت کرده باشید، متوجه می شوید که تنظیم برنامه قبل از سفر و همراه داشتن یک نقشه و یک دفترچه، کاری است که همواره انجام می دهند و بخش جدا نشدنی از گشت و گذارشان شده است. تور اروپا به شرطی می تواند یک سفر پربار و جذاب باشد که شما نیز از این روش الگو گرفته و مقصد های مختلف و زمان ها و تجربیه های کوچک خود حین سیاحت را در همان دفترچه و نقشه یادداشت کنید. با وجود آن که امروز انواع نرم افزار های مکان یابی و نقشه های مجازی و آنلاین روی هر موبایل یا تبلیت به راحتی در دسترس است، اما هنوز افراد قدیمی تر با استفاده از نقشه های کاغذی، سفر خود را به پیش می برند.

تور اروپاروش این گونه مسافرت ها و گردش های شهری به این ترتیب است که یک نقشه و یک دفترچه یادداشت به همراه خود داشته باشید، و سپس محل هایی که هر روز قرار است از آن ها بازدید کنید را روی آن نقشه علامت گذاری نمایید. همچنین در دفترچه یادداشت خود اسم و آدرس آن ها را بنویسید.

با این کار، قبل از رفتن به محل هایی که زیر نظر قرار داده اید و برای بازدید از آن ها برنامه دارید را در دفتر چه و نقشه به طور جداگانه ثبت کرده اید. باید توجه داشت که نام هر محل و یا عنوان هر فعالیت، بالای یکی از صفحات دفترچه شما باشد. همچنین ترتیب و شماره هر محل در دفترچه و روی نقشه می بایست یکسان باشد و اختلافی با یکدیگر نداشته باشند. در غیر این صورت برای این که بدانید کدام سوژه دفترچه در کدام محل روی نقشه قرار دارد، دچار سردرگمی خواهید شد.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  زمستان در تور قشم از تهران

در میان زمان های تور اروپا، زمانی که برای هر فعالیت یک صفحه سفید اختصاص داده باشید، می توانید پس از انجام آن کار و به پایان رساندن آن بازدید، شرح مختصری از تجربه خود در فضای خالی همان صفحه بنویسید. همچنین محل ان روی نقشه را علامت گذاری یا مارک کنید. یکی از تفاومت های اصلی توریست های اروپایی با ایرانیان علاقه مند به گردشگری، دقیقا موضوع ثبت و مستند سازی تجربه سفر به می گردد. با رعایت این نکته ساده، بعد از تمام شدن تور اروپا و بازگشت به خانه و مرور نوشته ها داخل دفترچه و روی نقشه، به ارزش بالای کار خود پی می برید.

به طور کلی مستند سازی جزو رفتار های غیر قابل اجتناب اهالی کشورهای توسعه یافته به شمار می رود. این رفتار را می توان در موضوعات و حوزه های مختلفی از جمله گردشگری نیز مشاهده کرد. ثبت وقایع و نوشتن دقیق تجربیات سفر شامل مکان ها، زمان ها، افراد و همچنین روش های مختلف تردد در مسیر های خاص و جاذبه های دیدنی، بخش بسیار مهمی از کار حرفه ای یک گردشگر را تشکیل می دهند. شاید از نظر گردشگران کشورهای کمتر توسعه یافته و بسیاری از مردم ایران، این امر کمی فانتزی و غیر ضروری به نظر بیاید. باید در نظر گرفت که برنامه ای مانند تور اروپا با لحاظ کردن و مطالعه از قبل این سفر نامه ها و تجربیات ثبت شده، در مقایسه با زمانی که بدون مطالعه و کسب اطلاع قبلی می پردازید، باعث مشخص شدن تفاوت ها خواهد شد.

بدون شک گشت و گذار در خیابان ها و محل های خاص و معروف و یا حتی ناشناخته در شرایطی که با مطالعه قبلی، شناخت بالایی از آن به دست آورده اید، موجب حس بسیار خوشایند و بهره برداری بیشتر از دیدنی ها خواهد شد.

از جمله مواردی که در حین خیابان گردی ها در اروپا به چشم می خورد، وجود تعداد زیاد کافه گالری، گالری و موزه و یادمان های مختلف در هر معبر و حتی برخی کوچه پس کوچه های شهر های نسبتا تاریخی و اصیل تر است. تفاوت اصلی کشور ها و شهر های اروپایی مدرن با برخی شهر های در حال توسعه آسیایی مانند شهر های ایران، در نگهداری همین یادمان ها و عناصر تاریخی و هویت بخش شهر است. در مسیر تور اروپا، بدون شک قادر خواهید بود از دهها موزه، گالری و یادمان مربوط به رویداد ها و اتفاقات و مناسبت های دوران معاصر تا دوران های بسیار قدیمی تر بازدید به عمل آورید. این گالری ها و یادمان ها حتی ممکن است مربوط به یک نویسنده یا شخصیت هنری و علمی معاصر باشد که سعی شده است تا جای ممکن دست نخورده و با همان اصالت قبلی خود در معرض بازدید عمومی باشد.

تور اروپا

تور اروپا این فرصت را به مسافر ایرانی می دهد تا بهترین مقایسه را میان شهر هایی که سعی در حفظ هویت خود کرده اند با نوسازی های نسبتا بی هویت جدید در شهر های تاریخی ایران داشته باشد.

بازدید از موزه های در خلال تور اروپا یکی از فعالیت هایی است که به هیچ عنوان نمی شود از آن صرف نظر کرد. موزه ها، آیینه تمام نمایی از پیشینه و تاریخ یک کشور و همچنین ویژگی های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و فرهنگی آن به شمار می روند. لزوما نباید تصور کنید که اشیا و آثار قدیمی و باستانی در موزه ها نگهداری می شوند. بلکه بسیاری از موزه ها دارای بخش های مجزایی برای نشان دادن خصوصیات جامعه معاصر اروپا هستند.

بدون شک هنگامی که از موزه نام برده می شود، تصور موزه لوور در ذهن تداعی می گردد. آن جا را می توان معروف ترین موزه جهان نامید که با قدمت حدود دو صده، در شهر پاریس پایتخت کشور فرانسه قرار دارد. آثار نگهداری شده در این گنجینه بی نظیر، از تمام شهر ها و کشور ها و تمدن های بسیار باستانی و تاریخی گردآوری شده اند. اگر مسیر شما در میان برنامه های تور اروپا، از کشور فرانسه می گذرد، و شهر پاریس جزو مقصد های اروپا گردی شماست، بازدید از این مکان را فراموش نکنید. اگر با صف طولانی بازدید کنندگان مواجه شدید، اصلا نباید تعجب کنید، این صف طولانی برای بازدید لوور تقریبا صحنه ای عادی به حساب می آید.

در شهر های اروپایی از این قبیل صحنه های تعجب بر انگیز زیاد خواهید دید. علاقه زیاد مردم اروپایی و گردشگرانی که از کشور های مشابه به این قاره رهسپار می شوند، به بازدید از گالری ها و موزه ها و پاتوق های فرهنگی و هنری و تاریخی قابل توجه می باشد. این موضوع بستگی به مسیر سفر شما در تور اروپا دارد که از کدام کشور ها تردد داشته باشید.

به طور کلی سرزمین های اروپایی از تاریخ و اصالت بالایی برخوردار هستند. به همین دلیل حتی در روستا ها و شهر های کوچک پراکنده از شرق تا غرب و شمال و جنوب می توانید به موزه گردی و گردشگری فرهنگی بپردازید. تورهای کوتاه مدت مانند تور اتریش، تور ایتالیا، تور آلمان، تور اسپانیا و تور فرانسه، هر کدام به اندازه چند روز زمان بازدید و سیر و سیاحت احتیاج دارد. شهر هایی مانند وین، رم و فلورانس، برلین و فرایبورگ و هامبورگ، مادرید و بارسلونا و همچنین پاریس، بخش مهمی از تاریخ تحولات قاره رنسانس و مدرنیسم را در خود جای داده اند.

علاوه بر این، کشور های حوزه اسکاندیناوی مانند دانمارک و نروژ، جنبه های متفاوت و متنوعی از تاریخ فرهنگ و تاریخ اروپا و رفاه و سطح بالای کیفیت و خدمات اجتماعی را به شما نشان خواهند داد.

تور اروپا

نکته ای که شاید برای مسافر ایرانی تور اروپا به خصوص در خیابان های شهری کشور های اسکاندیناوی مانند دیگر شهر های اروپایی جلب توجه می کند، عدم وجود ترافیک سنگین در خیابان های مرکزی و کوچه پس کوچه های آن است. قبلا هم توضیح داده شد که استفاده از دوچرخه و وسایل حمل و نقل عمومی تا چه اندازه مردم را مقید کرده تا از اتومبیل شخصی کمتر استفاده کنند. به عنوان نمونه، شهر آمستردام و برخی دیگر از شهر های هلند، با عنصری شاخص به نام دوچرخه شناخته می شوند. اگر در تور آمستردام هلند شرکت می کنید و یا حتی یک روز در طی سفر تور اروپا، در شهر آمستردام اقامت خواهید داشت، کرایه کردن دوچرخه و گشت و گذار در شهر حین رکاب زدن را از دست ندهید. در این صورت می توانید برای چند ساعت محدود، زندگی به سبک اروپایی را راحت تر درک کرده باشید.

برخی از ایرانیان به ویژه همراهان تور لوکس اروپا تصور می کنند که می بایست بیشترین زمان خود را در هتل یا رستوران های مجلل بگذرانند. در این صورت  سفر این عده با مسافرت به جزیره ای مانند کیش یا هتل های پر ستاره شمالی کشور ایران، تفاوت چندانی نخواهد داشت.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید