فرهنگ
08
اسفند
1396

فرهنگ مردم ایران

ارسال شده توسط: bakrani/ 634 0

کشتی باچوخه ، خراسان
از آیینهای كهن مردم خراسان آیین جوانمردی و پهلوانی است. كشتی باچوخه از قدیم با تفاوتهای اندكی در شهرهایی چون مشهد و «نیشابور» و «سبزوار» مرسوم بوده و نام این كشتی از نام لباس خاصی كه كشتی گیران بر تن می کردند گرفته شده است. چوخه لباسی پشمی ‌است كه در نبردها از آن استفاده می کنند.
پهلوانان كشتی باچوخه برای حفظ حرمت افرادی که نسب آن ها به ائمه می رسد، با آن ها کشتی نمی گیرند و یا در صورت مبارزه آن ها را شکست نمی دهند.
در قدیم به افراد برتر این مسابقه کله قند هدیه می دادند. امروزه عنوان «قندبر» برای فرد برنده برای گرفتن جوایز به یادگار مانده است.
فرهنگ مردم ایران

پوشش زنان، قشم
زنان قشمى، مانند زنان سایر جزایر و بنادر جنوبى، کمتر در کوچه و خیابان دیده مى‌شوند و در وقت بیرون آمدن از منزل روبند و یا نقاب مخصوصى، که به زبان محلى به آن برکه یا بورکه مى‌گویند، به روى صورتشان مى‌بندند.
برکه انواع مختلفى دارد، بعضى از آنها بزرگ و پهن بوده و همه صورت را مى‌پوشانند و تنها دو سوراخ در مقابل چشم‌ها در آن وجود دارد ولى بقیه برکه‌ها، نازک و قیطانى بوده و تنها قسمتى از چشم‌ها و ابروها را مى‌پوشاند.
زنان قشمى، براى دوختن شلوار از پارچه ضخیمى استفاده مى‌کنند که قسمت بالاى شلوار گشاد و پایین آن را تنگ و چسبان مى‌دوزند و بعد براى زیبایى شلوار، در قسمت مچ پا نقش و نگارهاى زیبایى با نخ‌هاى رنگین و طلایى بر روى پارچه به وجود مى‌آورند و جلوه خاصى به شلوار مى‌بخشند.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  هفت شبی؛ یکی از سنت قشمی ها در برگزاری مراسم عروسی

فرهنگ مردم ایران

حنابندان، قشم
یکی از فرهنگ های بدون چون و چرا در قشم، حنابندان است. این مراسم دو روز قبل از عروسی برگزار می شود. در حنابندان بر روی دست و پاهای عروس حنا گذاشته می ‌شود. تمامی مراحل حناگذاری در منزل عروس انجام می شود و عروس به بیرون از خانه نمی رود.
تمام دست عروس از نوک ناخن تا شانه و کل پاها با نقش حنا پوشیده می‌‌شود. از این زمان عروس به اصطلاح در حجاب می ‌رود و دیگر به جز افراد خیلی نزدیک کسی او را نمی ‌بیند؛ حتی برای انجام کارهای ضروری و شخصی ۲نفر از بستگان نزدیک او را همراهی می‌کنند.

فرهنگ مردم ایران

زنبیل گردانی، قشم
مراسم زنبیل‌ گردانی از مراسم جالب، جزیره است. اگر کودکی تا۲سالگی نتواند به درستی راه برود یا اصلا نتواند راه برود، پدر و مادر کودک با همکاری خانواده های دیگر محله، یک روز بچه‌های همسایه را جمع می کنند. در این مراسم پدر و مادر، فرزند خودشان را در یک زنبیل که با برگ درخت خرما بافته شده قرار می‌دهند و کودکان همسایه با نظم خاصی دو طرف زنبیل را می‌گیرند و اشعاری می‌خوانند تا بچه، هر چه زودتر شروع به راه رفتن کند.

فرهنگ مردم ایران

طلب باران، خراسان
با توجه به اینکه خراسان منطقه ای خشک و کم باران بوده است، مردم به ویژه کشاورزان طلب باران برای رفع خشکسالی می کرده اند؛ بدین گونه که زنان و دختران – با استفاده از دو تكه چوب و مقداری پارچه – عروسكی درست می‌كردند و آن را در سطح محله یا روستا می‌گرداندند و با خواندن اشعار و تصنیفهایی در جمعیت، باران درخواست می‌کردند كه در آن معمولا به خداوند و حضرت «محمد» (ص) قسم یاد می‌شد و از مردم محله و روستا می‌خواستند برای پخت آشی به همین منظور كمك کنند.
مردم هر كدام در هنگامی‌كه به گرداننده‌ این عروسك برای طبخ آش، حبوبات و … می‌رساندند، مقداری آب نیز روی عروسك می‌پاشیدند و دعاها و اشعاری را زیر لب زمزمه می‌کردند، از جمله: «الله بده تو باران، به حرمت مزاران، گندم به زیر خاكه، از تشنگی می‌ناله» و …

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  غذاهای محلی قشم، از ماهی برشته تا پلو میگو
Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید