تور مشهد از تهران
08
مهر
1397

ضریح های حرم رضوی؛ از گذشته تا کنون

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 271 0

تاریخچه ساخت ضریح های حرم امام رضا(ع)

نصب ضریح به روی مرقد مطهر امام هشتم شیعیان علی ابن موسی الرضا از زمان حکومت صفویان آغاز شد از آن زمان تا به اکنون پنج ضریح برای بارگاه ملکوتی امام رضا ساخته و نصب گردید. دانستن تاریخچه هر کدام برای مسافرینی که قرار است به سمت مشهد همراه شوند خالی از لطف نیست.

ضریح اول ؛ ضریح چوبی صفوی

تور مشهد از تهران

اولین ضریحی که برای مرقد مطهر امام رضا (ع) ساخته شد به اواسط قرن دهم و حکومت صفویان باز می گردد که در سال ۹۵۷ هجری قمری ساخته و بر روی مرقد امام مطهر نصب گردید. دور این ضریح کتیبه ای نصب گردیده شد که بر روی آن سوره هل اتی به خط ثلث نوشته شده بود. کتیبه ای که سر در ورودی ضریح از جنس طلا و با نگاره ” در عهد سلطنت بنده شاه ولایت ، طهماسب بن اسماعیل صفوی این محجر مبارک در این مکان مقدس نصب گردید . سنه ۹۵۷ . ” خود نمایی می کرد.

ضریح دوم ؛ ضریح نگین نشان نادری

تور مشهد از تهران

دومین ضریح امام رضا (ع) به نگین نشان معروف بود که در سال ۱۱۶۰ توسط شاهرخ میرزا فرزند رضا قلی میرزا نوه نادرشاه افشار وقف آستان قدس رضوی گردید.
جنس ضریح نگین نشان از فولاد بوده و با استفاده از یاقوت و زمرد بدنه دو هزار قبه این ضریح را زینت دادند. این ضریح زیبا در سال ۱۳۷۹ هجری شمسی به داخل سرداب انتقال یافت و بر روی مرقد مطهر امام رضا (ع) قرار گرفت. در کتیبه ای که سر در ورودی ضریح نصب گردیده متن ” نیاز رحمت ایزد مستعان و تراب اقدام زوار این آستان ملک پاسبان ، سبط سلطان نادرشاه شاهرخ شاه الحسینی الموسوی الصفوی بهادر خان به وقف و نصب این ضریح و قبه‌‌های مرصع چهار گوشه ضریح مقدس مبارک موفق گردید . سنه ۱۱۶۰ قمری ” به خط نستعلیق نوشته شده است. اگر مسافر تور مشهد هستید بهتر است از خادمان حرم رضوی بخواید تا تصاویری از این ضریح را به شما نشان دهند تا بتوانید بهتر زیبای های آن را درک کنید.

ضریح سوم ؛ ضریح فولادی قاجاری

تور مشهد از تهران

ضریح سوم که به دوران حکومت قاجار و سلطنت فتحعلی شاه بازمیگردد، از جنس فولاد ساده و با ابعاد ۳*۴ و ارتفاع ۲ متر ساخته شد. این ضریح که به ضریح فولاد قاجاری شهرت دارد، در سال ۱۲۳۸ هجری قمری ساخته و روی مرقد مطهر نصب گردید. این ضریح قاجاری با طوق و گوی طلای جواهر آذین شده بود و در ورودی ضریح در بخش پایین پای مبارک امام رضا (ع) قرار گرفت. این ضریح پس از گذشت زمان فرسوده شد و پایه ها و برخی از ارکان آن دچار پوسیدگی شد به همین دلیل در سال ۱۳۳۸ هجری شمسی به موزه حرم انتقال یافت. اگر با تور مشهد همراه شوید و به موزه آستان قدس رضوی مراجعه کنید می توانید این ضریح قاجاری را از نزدیک مشاهده کنید.

ضریح چهارم ، ضریح شیر و شکر

تور مشهد از تهران

پس از انتقال ضریح سوم به داخل موزه، ضریح چهارم معروف به شیر و شکر بلافاصله جایگزین ضریح قبلی شد. این ضریح به همت مرحوم ابوالحسن حافظیان، مرحوم حاج محمد تقی ذوفن و تعدادی هنرمند و استادکار و قلمزن اصفهانی، طراحی و ساخته شد.
این ضریح تقریبا ۴ متر طول دارد و ۱۴ دهانه آن به نام چهارده معصوم(ع) مزین گردیده است، لبه ضریح سوره یاسین به خط ثلث حک شده است. در کتیبه دوم شاهد سوره هل اتی، دور تا دور ضریح هستید که با خط ثلث نوشته شده است. لبه های ضریح را ۴۴ برگ نقره طلا نشان احاطه کرده اند و روی هر کدام از این برگ ها اسما حسنا الهی حک گردیده است.
سقف این ضریح را با طلا ونقره به زیبایی آراسته اند و روی آن کتیبه ای قرار دارد که به رنگ سفید و با خط ثلث بر صفحه ای لاجوردی نوشته شده است. اگر با تور مشهد سفر می کنید بد نیست از این ضریح زیبا نیز دیدن کنید.

ضریح پنجم؛ ضریح آفتاب

تور مشهد از تهران

۴۲ سال از عمر ضریح چهارم می گذشت که فرسودگی و ساییدگی های زیادی بر شبکه های اطراف ضریح به وجود آمد و سست شدن پایه های این سازه مسئولین را بر آن داشت تا به فکر ساخت ضریح جدیدی برای آرامگاه امام خوبی ها باشند. همزمان با شروع کار ساخت این سازه جدید، صحن ها و اطراف حرم نیز گسترش و توسعه یافت که این امر یکی از چشمگیر ترین اقداماتی بود که در دوران استقرار نظام جمهوری اسلامی صورت می گرفت.
برای ساخت ضریح پنجم طرح های مختلفی از سوی هنرمندان مطرح ایران ارائه شد که در نهایت طراحی ضریح نصیب استاد فرشچیان شد.
جنس ضریح پنجم ترکیبی از آهن فولاد و چوب گردو و با روکش طلا و نقره است. قلمزنی ها و نگارگری های این سازه بر گرفته از اصول معماری هنری و منطبق با سایر بناهای کهن آستان قدس رضوی است. در نهایت ضریح پس از هفت سال، با کیفیتی بسیار عالی و استحکام به وزن ۱۲ تن ساخته و آماده نصب شد .
دور تا دور ضریح مزین شده به سوره مبارک یس و هل اتی است که به خط ثلث، با طلا و نقره زینت داده شده است؛ در هر ۴ گوشه ضریح ۱۴ دهانه قرار دارد که نشان چهارده معصوم بوده و گل ‌‌های پنج و هشت پری که در این سازه به چشم می خورند، نمادی از خمسه طیبه وهشتمین حجت خدا هستند. گل‌‌های آفتابگردان ضریح نیز نمادی است برای نمایش لقب شمس الشموس؛ سقف و دیوارهای داخل ضریح با اسماء الهی و هنر خاتم کاری بسیار زیبا به طراحی‌‌ استاد فرشچیان، توسط استاد ” کشتی آرای شیرازی ” و همکاران‌شان زینت داده شده است.
روز سه شنبه ۱۶/۱۲/۱۳۷۹ هجری شمسی مصادف با عید سعید قربان با حضور حضرت آیه الله خامنه‌ ای و آیت الله واعظ طبسی ضریح پنجم بازگشایی گردید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید