تور قشم از تهران
28
خرداد
1397

سبک خاص لباس بانوان هرمزگانی

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 436 0

ایران یکی از کشورهایی است که به علت تنوع قومیتی لباس‌های خاص زیادی در آن وجود دارد که هر کدام معرف محل و فرهنگ قوم خاصی است. لباس‌های استان‌های جنوبی به عنوان نشان و نمادی از جنوب شناخته می‌شوند و شاید به جرات بتوان گفت هرمزگان یکی از مناطقی است که پوشش به نوعی خاص از تن‌پوش خلاصه نمی‌شود و از تن‌پوش، حجاب و روسری گرفته تا زیورآلات را دربرمی‌گیرد. اگر پا در این استان جنوبی کشورمان بگذارید شاهد این تنوع و زیبایی خواهید بود.

پوشش زنان و مردان استان های جنوبی کشورمان هنری است که از دیر باز تا کنون دست خوش تغییرات نشده و همچنان بیانگر فرهنگ اصیل و قدیمی مردمان این منطقه است.

تن‌پوش زنان هرمزگان

طرح و نقش و نگار های بی بدیل لباس های زنان قشم از جمله زیبایی ها و هنر بانوان این خطه را به نمایش می گذارد. اندازه پیراهن های زنان گاه بلند و گاه کمی کوتاه تر و تا زانو ها می رسد و جالب است بدانید لباس هر منطقه با منطقه دیگر در جنوب کشورمان متفاوت است. سفر به قشم این فرصت را برای شما فراهم آورده است تا از نزدیک شاهد این زیبایی وصف نشدنی و تاریخ دیرینه سرزمینمان باشید. نوع پارچه و رنگ لباس زنان هرمزگانی از نوعی انتخاب می شود تا بتواند جریان هوا را از خود عبور داده و از دمای بدن بکاهد. رنگ های روشن بیشترین استفاده را برای دوخت لباس زنانه در جنوب کشور دارد.

حال شما گردشگران را با پوشش زیبای مردم قشم آشنا خواهیم کرد:

  • پیراهن:

انواع پیراهن‌های زنان هرمزگانی کندوره، گون، اشکم، نشته، آستین فراخ، کلوش، عجمی، چینی، گشاد عربی و ساده شلالی نام دارد. کندوره یکی از پیراهن‌های مشهور زنان بندرعباس و همان پیراهن گاندورا اسپانیایی و اروپایی است که اعراب مسلمان قرن هشتم میلادی به جنوب ایتالیا و اسپانیا بردند. این لباس دارای حاشیه نواردوزی پهن در ناحیه دور کمر است و اندامی بودن آن و انتخاب قد تا حد زانو به مدل و دوخته آن‌ها تنوع می ‌دهد و از طرف دیگر باعث نمایان شدن زیبایی شلوارهای بندری می‌شود و به همین علت رایج‌ترین پیراهن در بین زنان و دختران جوان بندری است که بانوان شرکت کننده نیز به این لباس توجه ویژه ای نشان می دهند.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  فرهنگ مردم ایران

اغلب رنگ‌های مورد استفاده برای این پیراهن رنگ‌های گرم و شادی مانند قرمز، بنفش، سبز، سرخابی، صورتی، نارنجی، زرد و به ‌ندرت آبی فیروزه‌ای است. علاوه بر کندوره زنان از یک زیر پیراهن سفید فاقد آستین که از جنس پارچه‌های نازک و نخی و اغلب وال سفید دوخته می ‌شود، استفاده می ‌کنند.

تور ارزان قشم از تهران

  • شلوار بندری:

شلوار بندری از مهم ترین و شناخته شده ترین پوشش زنان قشم است. این شلوار های مخصوص که به آن شلوار دمپا تنگ نیز گفته می شود، از مچ پا تنگ تا زانو تنگ بوده و تا کمر گشاد و آزاد است. شلوارهای بندری را به رنگ‌های سبز و قرمز و زرد، آبی و نارنجی و با پارچه‌هایی از جنس تترون، پوپلین و چیت برای استفاده روزمره و پارچه‌های کلفت و زری‌ دار مثل اطلس و زربفت و ساتن برای مجالس و عروسی‌ها می ‌دوزند.

جالب است بدانید که تزئینات و دوخت شلوار های بندری بر اساس منطقه جغرافیایی اسامی مختلفی دارد که شامل بادله تمام، ودویی دستی، ودوییچرخی، پولکی، حاشیه‌ای، سرپارچه ای، گلابتونی، خوس لنگه‌ای، ودویی اطلسی و نخی می شود. بنابراین اگر با تور قشم به استان هرمزگان سفر کردید و شاهد این بودید که مردم محلی آن را با نام های مختلف می خوانند تعجب نکنید.

  • پیراهن کمر چین:

پیراهنی با قدمت طولانی نسبت به دیگر لباس های مردم استان کمر چین نامیده می شود. یقه این پیراهن گاه به صورت ساده و یقه گرد و گاهی به صورت دالبری شکل دوخته می شود. آستین‌های این پیراهن دو تکه بوده که شامل تکه آستین و سرآستین‌ها است. سرآستین‌های این پیراهن را اندازه مچ دست می‌دوزند و با چین‌های ریزی سرآستین‌ها را به آستین وصل می‌کنند. این پیراهن به همراه شلوار گشاد و خاصی پوشیده می‌شود که گشادی آن از کمر تا دمپا به یک اندازه است.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  آیین عزادارای مردم قشم در ماه محرم

تور قشم از تهران

  • برقع:

یکی از کاربردی ترین لوازمی که به پوشش زنان تعلق دارد برقع یا نقاب است. برقع در استان های جنوبی کاربرد دارد و یک نقاب زیبا و تزئینی است که برای جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به پوست صورت استفاده می شود. این پوشش علاوه بر جنبه کاربردی که دارد، زیبایی پوشش زنان جنوب کشورمان را دو چندان می کند. برگه یا برقع را می توانید در بازار های محلی جزیره قشم پیدا کرده و به عنوان یادگاری از سفر خود خریداری کنید.

  • اورنی:

به روسری های محلی اورنی گفته می شو.د این روسری ها تزئینات متنوعی با نقش گل های ریز و گاها درشت بته جغه ای و ….که روی ان ها گلدوزی می شوند، دارد.که با کمک گلابتون و نخ های طلایی و نقره ای سطح رویی این روسری زیبایی آن را دو چندان می کنند. اورنی را دور سر و صورت می ‌پیچند و یک قسمت آن را روی سینه رها می‌کنند که در اصطلاح محلی به آن کول گفته می ‌شود.  این همه تنوع و رنگارنگی در لباس زنان جنوبی خصوصا مردمان جزیره زیبای قشم نمایانگر تاریخ دیرینه مان است.

تور قشم از تهران ارزان

  • چادر:‌

چادر یکی دیگر از پوشش های زنان جنوب کشور است که از پارچه های سبک و با رنگ بندی های روشن برای تکمیل کردن پوشش خود استفاده می کنند. نقوش زیبا و رنگ بندی چشم نواز چادر زنان قشمی، خانم های شرکت کننده در تور قشم را ترقیب به خریداری این چادر های سبک و زیبا می کند.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید