تور صربستان
02
اسفند
1396

راهنمای سفر با تور صربستان

ارسال شده توسط: admin/ 618 0

کشور صربستان در جنوب اروپا و در شبه جزیره بالکان واقع شده است. پایتخت این کشور زیبا و رنگارنگ بلگراد نام دارد. صربستان در هر فصل از سال پذیرای گردشگران تور صربستان است چرا که در تابستان از طبیعت و منظره های زیبا و دل فریبی دارد و با وجود زمستان های برفی و سردی که دارد از حیث وجود پیست های اسکی معروف، در فصل زمستان نیز پذیرای گردشگران مختلف از جای جای این کره پهناور است. یکی از پیست های اسکی معروف کشور صربستان، Kopaonik نام دارد که از طرف BBC به عنوان بهترین مقصد برای اسکی در اروپا شناخته شد.

تور صربستان
مردم کشور صربستان خیلی خونگرم و مهمان نواز هستند و با گردشگران خارجی بسیار دوستانه و صمیمی برخورد کرده و با گرمی از آن ها استقبال می کنند. این کشور زیبا نسبت به دیگر کشور های همسایه خود کمتر مورد توجه گردشگران قرار می گیرد چرا که هنوز زیبایی ها و مناطق گردشگری این کشور اروپایی به طور کامل به مردم معرفی نشده است و از جاذبه های بسیار متنوع و دیدنی صربستان بی خبر هستند.زبان رسمی مردم این کشور صربی است، اما مردم به زبان انگلیسی صحبت می کنند و علاقه زیادی به یاد گیری آن دارد از همین رو برای صحبت و گردش در این کشور به مشکلی بر نخواهید خورد.
مردم صربستان از نژاد اسلاو هستند. ۹/۸۴ درصد مردم صربستان را صرب ها، ۳/۹ درصد مجار ها، ۱/۴ درصد رومانیایی، ۱/۱ درصد یوگسلاو، ۱/۸ درصد بوسنیایی و ۰/۹ درصد را مونته نگرویی ها تشکیل می دهند.
جاذبه های بسیار متنوع و دیدنی، کوهستان ها، دریاچه ها و پارک های ملی طبیعی و همچنین پیست های اسکی و بناها و شهرهای تاریخی یادگار از عصر حکومت رومیان، تنها گوشه هایی از دیدنی های این کشور پهناور قلمداد می شود.
لازم به ذکر است که دولت کشور صربستان اعلام کرده است، شهروندان کشورهای ایران و هند، برای سفر به تور صربستان نیاز به تهیه ویزا ندارند و می توانند تنها با داشتن پاسپورت سفر خود را به تور صربستان آغاز کنند.
آب و هوا
صربستان، تابستان های گرم و زمستان های سردی دارد و به اصطلاح از آب و هوای قاره ای برخوردار است. دمای هوا بسته به شرایط جوی و توده هوایی که از سیبری و یا از مدیترانه به سمت این کشور بیاید متفاوت است. اگر توده هوایی از سمت سیبری باشد با سرما همراه است و اگر از سمت مدیترانه و یا آفریقا روانه این کشور شود، گرما را به همراه دارد. نواحی جنوب غربی کشور صربستان کوهستانی تر و مرتفع تر بوده از همین رو این ناحیه سرد تر از نواحی شرقی است. به طور کلی این کشور زمستان های سرد و پر بارانی دارد که گاهی دمای هوا به منفی ۲۰ درجه هم می رسد و احتمال یخبندان زیاد است. اما در فصل پاییز بارش ها کمتر است و به صورت پراکنده در برخی نقاط مانند نواحی غربی بیشتر شاهد باران هستیم. فصل بهار هم بی باران نیست، به طور کلی آب و هوا در این فصل ثابت نبوده، گاهی هوا ملایم و گاهی سرد و همراه با بارش پراکنده برف روبرو می شود. در فصل تابستان آب وهوا بهتر است و توده آب و هوای مدیترانه وارد کشور صربستان می شود و بارش ها به حداقل می رسد.

تور صربستان
با این شرایط آب و هوایی بهترین زمان برای سفر به تور صربستان فصل تابستان است. هوا در تابستان، آفتابی و مطبوع است اما با این حال در گرم ترین روزها نیز شب های سردی دارد، از بردن لباس گرم قافل نشوید! در زمستان ممکن است با بارش های فراوان، طوفان و رعد و برق مواجه شوید. از این رو بهتر است سفر خود را به فصل های کم بارش تر و گرم تر موکول کنید.

بارش تر و گرم تر موکول کنید.

حمل و نقل

رشد چشم گیر سیستم حمل و نقل کشور صربستان در چند دهه اخیر باعث آسایش خیال گردشگران تور صربستان شده است و می توانند با آرامش خیال و آسودگی به هرمکان که بخواهند با سهولت سفر کنند.

سیستم حمل و نقل صربستان متشکل از تراموا، اتوبوس، تاکسی، دوچرخه است ولی با این وجود که با استفاده از تراموا و اتوبوس برقی می توان به مکان های گردشگری دسترسی داشت، بخش عمده سیستم حمل و نقل را اتوبوس ها در اختیار دارند که به سهولت نیز قابل دسترسی هستند. در این قسمت برخی وسایل نقلیه کاربردی در کشور صربستان را به گردشگران تور صربستان معرفی خواهیم کرد.

تراموا

این وسیله سریع السیر داری۱۱ خط در مرکز صربستان بوده که دو خط آن به طور مدور در بلگراد در حال حرکت است و با استفاده از آن می توانید به بیشتر مکان های گردشگری دسترسی داشته باشید.

اتوبوس

خطوط اتوبوس شهر بلگراد به طور شبانه روزی فعالیت می کنند و این اتوبوس ها به شرکت های خصوصی تعلق دارند. مدت زمان انتظار برای اتوبوس بین ۳ تا ۳۰ دقیقه متغیر است ولی در کل ۱۷۶ خط اتوبوس در این شهر کار می کنند و این خطوط در ساعات شبانه ۲۷ خط است.اتوبوس های برقی از آن جهت به کار گرفته شد تا جایگزینی برای تراموا باشد ولی با این وجود تراموا به روند کار خود ادامه داد و اتوبوس های برقی هم اکنون در ۷ خط تردد دارند.

۶خط نیز برای مینی بوس در نظر گرفته شده است. این وسیله حمل و نقل، کوچک تر از اتوبوس بوده و از امکاناتی همچون کولر برخوردار است. مینی بوس ها از آن جهت که در همه ایستگاه ها توقف ندارند در نتیجه شما را زود تر به مقصد می رسانند. اما به این نکته توجه داشته باشید که بلیط مینی بوس از اتوبوس کمی گران تر است و این سیستم در روز های تعطیل و در طرح شبانه فعالیت نمی کند.

تور صربستانمترو

جالب است بدانید که مرکز شهر بلگراد فاقد خط مترو است. البته اقدام به ساخت آن نموده اند که این روند با تاخیر مواجه شد.

وسیله آبی

وجود رودخانه دانوب در صربستان سبب رونق تور آبی مهیج روی این رودخانه زیبا شده است که گردشگران زیادی از تور صربستان مایل به تجربه این تور مهیج هستند.

تاکسی

تاکسی ها در شهر بلگرااد و خصوصا در اطراف مراکز دیدنی این تاکسی ها به وفور به چشم مسافران تور صربستان می خورند ولی پیشنهاد ما به شما این است که از تاکسی های اطراف مکان های گردشگری این شهر استفاده نکنید زیرا اکثر آن ها فاقد تاکسی متر هستند و ممکن است هزینه بیشتری از شما بگیرند و یا اینکه از شما سو استفاده کنند. از این رو بهتر است از تاکسی های عبوری استفاده کنید و از آن جهت که دزدی به وسیله تاکسی در این مکان رایج است گزینه بهتر این است که به وسیله تلفن همراه درخواست تاکسی کنید تا با اطمینان خاطر به هر نقطه از بلگراد که می خواهید بروید. البته به این نکته توجه داشته باشید که هزینه تاکسی ها در روز های تعطیل و در ساعات شبانه گران تر از حالت معمول محاسبه می شود.

دوچرخه

از آن جهت که این کشور روی ارتفاعات قرار دارد، از سیستم دوچرخه زیاد استفاده نمی شود اما شهری همچون بلگراد که نسبت به دیگر نقاط صربستان مسطح تر است ۵۰ خط دوچرخه سواری برای عبور و مرور در نظر گرفته شده است و شما با مراجعه به مراکز تفریحی و محل کرایه دوچرخه می توانید به صورت ساعتی دوچرخه کرایه کرده و به گشت و گذار در شهر بپردازید و از تور صربستان لذت بیشتری ببرید.

تور صربستان

شهر بلگراد برای حمل و نقل برون شهری سیستم های مختلفی در نظر گرفته که شامل قطار، خطوط آبی، خطوط هوایی و اتوبوس است.

ضرب المثل ها

مردم کشور صربستان مانند مردم دیگر کشورها ضرب المثل های مختلفی دارند که شاید برای گردشگران تور صربستان دانستن برخی از این ضرب المثل ها جالب باشد. در این قسمت به برخی از ضرب المثل های رایج این منطقه اشاره خواهیم کرد.

-ازدواج اولش یک بشقاب عسل، سپس یک جام شراب و در آخر یک فنجان زهرمار است.

-با شمشیر یک ترک تهدید بشوی بهتر از آن است تا با قلم یک آلمانی.

-پیش آنی درد و دل کن که بتواند کاری برایت بکند.

-آدمی که دشمن ندارد، ارزش ندارد.

-کار خیر بهترین پرستش است.

سنت ها و حساسیت های مردم صربستان

اگر به صربستان سفر می کنید لازم است با برخی حساسیت های مردم صرب آشنا باشید از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-اگر به خانه کسی می روید چیزی طلب نکنید! چون این طور به نظر می رسد که آن ها پذیرایی کردن بلد نیستند، پس بهتر است بنشینید تا آن ها از شما پذیرایی کنند.

-جلوی مردم این کشور چیزی از زمان جنگ در این کشور نگویید چرا که قلب صرب ها به درد می آید.

-اگر برای مهمانی به خانه شان میروید، گل و یا شکلات ببرید این در صربستان یک رسم است که آن ها را خوشنود می کند.

_جالب است بدانید کودکان در دوره مدرسه و در مقطع دبیرستان خود تاریخ پرشیا و یا ایران را مطالعه می کنند و ازآن جهت که صرب ها تاریخ و تمدن کوتاهی دارند، به کشور های متمدن با تاریخ و عظمتی بلند آوازه همچون ایران علاقه زیادی نشان می دهند، علت علاقه صرب ها به ایرانیان همین امر است.

معروف ترین فستیوال های صربستان

 

فستیوال اگزیت

این فستیوال بزرگ و محبوب همه ساله در ماه جولای برگزار می شود. اولین بار در سال      ۲۰۰۰و به صورت یک جنبش دانشجویی برگزار شد تا زندگی جوانان را با شیوه متفاوت همراه با رقص و جشن و موسیقی معرفی کند. میزبان این فستیوال مفرح، دومین شهر بزرگ صربستان پس از بلگراد یعنی نوی ساد و قلعه پترووارادین است که متعلق به قرن هفدهم بوده و که این قلعه زیبا در طول تاریخ هرگز فتح نشد. اگر علاقه مند به شرکت در این برنامه مفرح و لذت بخش هستید برنامه سفر به تور صربستان را بچینید تا از این فستیوال بزرگ جا نمانید.

فستیوال عشق

فستیوال عشق همه سال در ماه آگوست و در شهر فرنچاکا بانجای برگذار می شود. این شهر به مدت ۳ روز در کنار دریاچه، میزبان عاشقان طبیعت، موسیقی الکترونیک و مهم تر از آن زوج های عاشق است. همچنین این شهر معروف ترین پل قفل های عشق در جهان را در دل خود جای داده است که با سفر به این شهر می توانید به نشانه عشقتان به یادگار قفلی به این پل بزنید.

تور صربستانفستیوال نیسویل

دیگر فستیوال بزرگ صربستان که در یکی از زیباترین و مهم ترین قلعه های قرون وسطایی به نام نیس برگزار می شود، نیسویل نام دارد. نیسویل یک فستیوال موسیقی جاز است که همه ساله و در ماه آگوست به مدت چهار روز میزبان تعداد زیادی از نوازندگان و موسیقی دانان مطرح دنیا بوده و از شرکت کنندگان و علاقه مندان به موسیقی جاز، از فضای حاکم در این فستیوال نهایت لذت را می برند. این فستیوال به حدی در زمینه فستیوال جاز مطرح است که از سوی روزنامه گاردین جزء ۱۰ فستیوال برتر در زمینه موسیقی جاز معرفی شده است.

فستیوال شیپور و ترمپت گوسا

اولین بار تنها با ۴ نفر نوازنده و در سال ۱۹۶۱ آغاز شد.  در ابتدا یک موسیقی کلیسایی به شمار می رفت. امروزه این فستیوال به بزرگترین فستیوال موسیقی در زمینه ترومپت و شیپور مطرح است که در آن شاهد انواع برنامه های هنری تک نوازی و نوازندگی به صورت گروهی هستیم. حتی اگر به این نوع موسیقی علاقه ندارید باز هم شرکت در این فستیوال برای شما خالی از لطف نیست چرا که با فرهنگ و هنر مردم صرب از نزدیک آشنا می شوید. اگر در ماه آگوست به تور صربستان ملحق شوید، می توانید در این فستیوال بزرگ شرکت کنید.

جاذبه های گردشگری صربستان

گوشه و کنار صربستان پر است از جاذبه های دیدنی و شگفت انگیز که رودخانه دانوب نیز به زیبایی های این کشور رنگارنگ افزوده است. اما متاسفانه این همه زیبایی برای گردشگران تور صربستان ناشناخته است چرا که کمتر توجهی به جاذبه های صربستان شده است.

شاید برای مسافران تور صربستان دانستن این امر جالب باشد که افسانه ای وجود دارد که بیان می کند، بنیان گذار امپراطوری روم همراه با برادرش پس از جدایی از مادرشان توسط یک گرگ در این مکان بزرگ شده اند سپس امپراطوری بزرگ روم را برپا کردند.

جاذبه های فراوانی در صربستان وجود دارد که شما در هر فصلی با تور صربستان به این مکان زیبا سفر کنید شاهد زیبایی های مرتبط با آن فصل خواهید بود.در این بخش به پر طرفدار ترین جاذبه های گردشگری صربستان اشاره خواهیم داشت.

میدان جمهوری

این میدان برای گرامی داشت دستاورد های شاهزاده میخایو در قرن ۱۹ بنا شده که مجسمه شاهزاده سوار بر اسبش نماد این میدان اصلی شهر است. این میدان اصلی ترین میدان بلگراد به شمار می رود که در گوشه و کنار آن شاهد رستوران ها و کافه ها و بار های مختلفی هستیم همچنین موزه ملی و تئاتر ملی شهر نیز به چشم می خورد که توجه گردشگران تور صربستان را به خود جلب می کند.

تور صربستان

خیابان اسکادارلیا

اگر می خواهید به تاریخ صربستان پی ببرید و از نزدیک آن را لمس کنید حتما سری به خیابان اسکادارلیا بزنید. در این خیابان زیبا با بافت قدیمی شاهد اجرای زنده گروه های موسیقی خواهید بود که روح شما را می نوازد.همچنین وجود رستوران های سنتی و کافه های زیبا این منطقه تاریخی را بیشتر مورد توجه مسافران تور صربستان قرار داده است.

قهرمان کالمگدان

این مکان زیبا همیشه مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی تور صربستان قرار می گیرد چرا که منظره فوق العاده زیبایی از دو رودخانه دانوب و ساوا به چشم می خورد. این بنا که معروف ترین نماد شهر با ۱۴ متر ارتفاع بوده که به عنوان یادبود از زمان پیروزی صربستان علیه امپراطوری عثمانیان و اتریش طی جنگ های بالکان ساخته شد.

برج های کالمگدان

این دژ نظامی سر به فلک کشیده بدون شک از زیباترین جاذبه های گردشگری صربستان است که سوای برج های بلند، از یک کلیسا و یک موزه و چندین پارک برخوردار است. اکثر گردشگران تور صربستان با این بنای تاریخی عکس یادگاری دارند چرا که منظره ای زیبا و چشم نواز دارد که هر بازدید کننده ای را مجذوب خود خواهد کرد.

شهر زیر زمینی و پنهانی بلگراد

صربستان در طول تاریخ خود، رنگ و بوی بسیاری از ناملایمات، جنگ ها و تغییرات زیادی را به خود دیده است. بارها و بارها در اثر جنگ های داخلی و خارجی با خاک یکسان شد و مجددا احیا شد. بر اثر این اتفاقات و ساخت و ساز های مجدد که صورت گرفت، بخش هایی از شهرهای مختلف صربستان از بین رفت و بخش هایی نیز از دیده ها پنهان شدند. از همین رو تورهایی برگزار شد تا گردشگران تور صربستان بتوانند از نزدیک این شهرهای پنهان و زیر زمینی صربستان را مشاهده کنند و گشتی در دل تاریخ این کشور پهناور بزنند.

کلیسای بزرگ سنت ساوا

این کلیسای عظیم مهم ترین و بزرگ ترین سازه صربستان به شمار می رود که از حیث عظمت، دومین سازه بزرگ بلگراد به شمار می رود. این بنای زیبا مورد توجه بسیاری از گردشگران تور صربستان قرار دارد و از هر جهتی که وارد بلگراد بشوید، کلیسای سنت ساوا خود نمایی می کند و نمی توان منکر این همه شکوه و عظمت شد. کلیسای سنت ساوا مورد علاقه و توجه مردم صرب است و پناهگاه امنی برای مردمی است که به این مکان معنوی احتیاج دارند. این کلیسا شاهد غم و شادی مردم در مراسمات مختلف بوده است. از جمله مراسماتی که مردم در این کلیسا برگزار می کنند می توان به مراسم کریسمس و سال نو ارتدکسی اشاره کرد که مردم در این مکان مجلل به شادی و جشن می پردازند.

تور صربستان

فضای داخلی کلیسا از سنگ های پرداخت شده تشکیل شده است و سر در ورودی را سنگ مرمرهای چشم نواز و گرانیت زینت داده است. همچنین صلیب های طلایی زیبایی که در گنبد باشکوه این مکان به کار رفته زیبایی آن را دو چندان کرده است. این صلیب ها در اندازه های مختلف به کار گرفته شده است و کل مجموعه کلیسا، دارای ۲۸ ناقوس است.

کوهستان میروتش

صربستان مناطق سرسبز فراوانی دارد که زیباترین آن ها کوهستان میروتش است. این کوهستان در قسمت پر پیچ و خم رودخانه دانوب قرار گرفته است و آب و هوای خنک و دل نشینی دارد. این منطقه پوشش گیاهی گوناگونی را دل دل خود جای داده و اکثرا بارانی است. کوهستان میتروش، این منطقه بسیار خوش آب و هوا، به عنوان پارک ملی شناخته شده است و هیچ یک از گردشگران تور صربستان بازدید از این بهشت گم شده را از دست نمی دهند. اطراف این منطقه جاده های مختلفی زیادی وجود دارند که برای قدم زدن و پیاده روی کردن بسیار پیشنهاد می شوند.

خیابان کنزامیخایلوا

این خیابان زیبا که میدان جمهوری را به پارک کالمگدان متصل می کند، اولین خیابان بلگراد است که به طور رسمی نام گذاری شد. خیابان کنزامیخایلو امروزه به مرکز خرید شهر بلگراد بدل شده است که گذرگاهی زیبا و مناسب برای پیاده روی به شمار می رود. کتابخانه با شکوهی  در این خیابان قرار دارد که در گذشته مجلل ترین رستوران شهر به حساب می آمد. ویلاهای مجتمعی که درون خیابان کنزا میخایلو قرار دارند در قرن ۱۹ میلادی محل زندگی ثروتمندان و افراد با نفوذ در آن دوره بوده است و بنای این ساختمان ها بیان گر سبک معماری در قرن ۱۹ است.

باغ وحش بلگراد

این باغ وحش بزرگ در دل پارک کالمگدان جای گرفته و با نام good hope نیز شناخته می شود. باغ وحش بزرگ بلگراد از قدیمی ترین باغ وحش های اروپا به حساب می آید و حدود ۱۷۰۰حیوان ساکنان آن هستند که بیش از ۱۵۰ گونه مختلف را شامل می شوند. صاحب خانه های این باغ وحش، حیوانات خانگی و حیوانات عجیب و غریب هستند که بازدید از این مکان جالب و بزرگ را برای گردشگران تور صربستان مهیج تر می کند.

غذاها

کشور صربستان تنوع غذایی بالایی دارد که تحت تاثیر منطقه بالکان و اروپای شرقی قرار گرفته است. غذاهای این کشور طعم خاص و منحصر به فردی دارند و گردشگران تور صربستان را وسوسه می کنند تا کمی از این غذا های خوش بر و رو بچشند. پایه اصلی غذاهای صربستان را اغلب پنیر و گوشت تشکیل می دهد، از همین جهت است که کباب و همبرگرهای این منطقه طعم فوق العاده ای دارند. همچنین غذاهای محلی و بومی مختلفی در این کشور وجود دارد که با امتحان آن پی به اصالت و سنت دیرینه غذاهای این منطقه می برید.

تور صربستان

در این قسمت به برخی از غذا های پر طرفدار این کشور می پردازیم و شما گردشگران تور صربستان را بیشتر با آن ها آشنا کرده تا از طعم و ظاهر زیبای آن قافل نشوید.

همبرگر صربستانی

این غذا از محبوبیت بالایی میان مردم صربستان و گردشگران تور صربستان برخوردار است. به گونه ای که این غذای محبوب را در همه جای این کشور پهناور به راحتی می توانید پیدا کنید و از طعم لذیذ و خوش طعم آن بی نصیب نمانید. پایه اصلی این غذا را گوشت قرمز طعم دار شده با ادویه های مختلف تشکیل می دهد که درون یک نان مخصوص به نام نان سومن یا لپینچای سرو می شود. همانطور که می دانید طعم گوشت و برگر این منطقه بسیار منحصر به فرد است از این رو به شما پیشنهاد می کنیم که اگر به تور صربستان می روید حتما این برگر خوشمزه را امتحان کنید.

استیک پر شده

این غذا از شنسل گوشت گوساله تهیه می شود که پس از طبخ، با کجمک ادویه دار آن را می پیچند. این غذای سلطنتی توسط شاهزاده صرب نام گذاری شد و از آن دسته غذهایی است که باید در تور صربستان امتحان کنید تا به طعم فوق العاده و اصیل آن پی ببرید.

موساکای صربستانی

موساکای صربستانی شبیه به موساکای معمولی است که به صورت لایه لایه بوده و در هر لایه گوشت به کار رفته است. با این تفاوت که در لایه های این غذا به جای بادمجان از سیب زمینی استفاده شده است و ادویه آن نیز کمی متفاوت تر از ادویه موساکای معمولی است.

چواپی

یکی از اصیل ترین و سنتی ترین غذاهای صربستان به شمار می رود که از گوشت گوساله برای تهیه این غذا استفاده می کنند. تهیه این غذا روش های مختلفی دارد اما در نهایت طعم آن ها به یک اندازه خوشمزه و دلچسب است. نحوه تهیه چواپی به این صورت است که گوشت هارا پس از چرخ کردن و ورز دادن درون یک قیف ریخته تا به حالت سوسیس در بیاید، سپس گوشت ها را سرخ کرده و آماده سرو برای گردشگران تور صربستان می کنند. در هنگام سرو این غذا هر بشقاب شامل ۵ تا ۱۰ عدد گوشت است و این گوشت های سوسیس مانند روی نان صافی به نام پیتا قرار می گیرند و با دور چین پیاز ریز شده، کمی پنیر فتا،  خامه و مقداری نمک و فلفل آماده می کنند.

سارما یا دلمه کلم

دلمه در کشورهای زیادی از جمله ترکیه و ایران دارای محبوبیت زیادی است. اما تفاوت اصلی دلمه صربستانی با دیگر دلمه ها در این است که برخلاف دیگر دلمه ها که داخل برگ مو پیچیده می شوند، این دلمه درون برگ کلم پیچیده می شود. محتویات داخل این دلمه را گوشت چرخ شده تشکیل می دهد که همراه با ادویه جات مختلف و سیر و پیاز مزه دار شده است. در این ترکیب گاهی از غلات و سبزیجات نیز استفاده می شود. این غذای ملی را می توان ملکه غذاهای صربستان نیز برشمرد.

 

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید