تور قشم از تهران
30
بهمن
1396

حقایق خواندنی در تور قشم از تهران

ارسال شده توسط: admin/ 603 0

بزرگترین جزیره خلیج فارس که از دیرباز متعلق به ایران بوده و در تنگه هرمز قرار دارد، جزیره قشم نام دارد. نام قدیم این جزیره ابرکان به معنی جزیره بزرگ بوده است.
نکته جالب این است که وسعت این جزیره از ۲۲ کشور در جهان بزرگ تر است. در سال ۱۳۸۲ این جزیره تحت اداره سازمان مناطق آزاد قرار گرفت و کلیه اراضی آن به منطقه آزاد تبدیل شد. قشم به سه بخش مرکزی، بخش شهاب و بخش هرمز تقسیم می شود.
زبان اصلی مردم قشم فارسی است. به طور کلی باید گفت زبان محلی قشمی آمیخته ای از زبان های عربی، فارسی، بندری، هندی و انگلیسی است. گرم ترین زمان ها در این جزیره ۱۰ تیرماه تا ۱۰ شهریور و سردترین ماه ها دی و بهمن است. از مزایای تور قشم از تهران می توان به گشت و گذار در مناطق تاریخی و جغرافیایی و لذت بردن از پارک های این جزیره اشاره کرد.
کشت نخل در این جزیره سابقه ای طولانی دارد و بیست نوع مختلف خرما در این جزیره کشت می شود. جنگل های حرا با مساحت بیش از دو هزار کیلومتر مربع اولین و مهم ترین جامعه گیاهی در این منطقه محسوب می شوند.
شاید برای مسافرین تور قشم از تهران دیدن اولین مرکز پرورش و نگهداری کروکودیل تمساح خاورمیانه خالی از لطف نباشد. این مجموعه با نام پارک کروکودیل شناخته می شود. ژئو پارک منطقه ای است که چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار گرفته باشد. اولین ژئو پارک کشور نیز در همین جزیره قرار دارد.

تور قشم از تهران

بسیاری از گردشگران تور قشم از تهران با موسیقی مخصوص این جزیره آشنایی دارند. این موسیقی سنتی عضوا نام دارد و از قدیم در قشم مرسوم بوده است. جالب است بدانید عضوا در واپسین ساعات عروسی از مقابل بازار آغاز شده و به منزل عروس ختم می شود. اجرا کنندگان این موسیقی این مسیر را به همراه داماد طی می کنند.
در ۹۰ کیلومتری شهر قشم کوه گنبدی شکلی واقع شده است که در آن غار نمک را جای می دهد. درون این غار تاریک است و بازدید کنندگان تور قشم از تهران برای مشاهده بلورهای نمک به چراغ قوه احتیاج دارند. سقف این غار از قندیل های مرمرین و بلورین در اشکال مختلف پوشیده شده است. رطوبت هوای جزیره و نفوذ آب در غار سبب شکل گیری این قندیل ها می شود. از جمله منظره های دلپذیر این غار جریان آب نمک در کف غار خواهد بود. بررسی های انجام شده توسط زمین شناسان مشخص کرده این غار طولانی ترین غار نمک جهان است که باقی ماندن و تنفس در این غار می تواند به بهبود آسم و ناراحتی های تنفسی کمک کند.
در گذشته این منطقه، هم چون سایر مناطق از هجوم پرتغالی ها در امان نبوده است و سربازان پرتغالی در قلعه ای که در این جزیره ساخته مستقر شده بودند. این اتفاق ادامه یافت تا زمانی که پرتغالی ها به دست سردار دلیر صفوی به نام امامقلی از جزیره بیرون شدند. پس از آن این جزیره بازسازی و مرمت شده و گردشگران تور قشم از تهران می توانند از آن بازدید کنند. لازم به ذکر است که نور پردازی انجام شده در این قلعه زیبایی آن را در شب دو چندادن کرده است.
یکی از مناطق بکر گردشگری در قشم دره چاه کوه است. این دره در فاصله ۱۰۰ کیلومتری از قشم واقع شده است. دره چاه کوه شامل تندیس ها و احجام گوناگونی است که پوشیده از صدها کاسه، طاقچه همراه با چاه های آب و جوهای سنگی که در اثر باراش باران های تند، وزش باد شدید و تابش آفتاب داغ پدید آمده اند. هوای بسیار خنک آن هر چند جزیره هوای گرمی را تجربه کند و سکوتی که به همراه دارد می تواند مورد توجه بازدیدکنندگان تور قشم از تهران قرار بگیرد.
یکی از بهترین زمان هایی که گردشگران تور قشم از تهران می توانند پدیده تخم ریزی لاک پشت های پوزه عقابی را مشاهده کنند، اواخر اسفند ماه تا اواخر اردیبهشت ماه است. این نوع از لاک پشت ها از گونه های در معرض خطر انقراض هستند که نام آن ها در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از محیط زیست قرار دارد. محل اسکان و تخم ریزی لاک پشت های پوزه عقابی در روستایی به نام شیب دراز است. در گذشته مردم و اهالی این منطقه تخم این لاک پشتان را می خوردند ولی با مشخص شدن اهمیت بالای این لاک پشت ها وقوع این اتفاق کمتر شد. علاقمندان می توانند در شب به این منطقه رفته و این رخ داد طبیعی را مشاهده کنند.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  از آشفتگی به آرامش در تور قشم از تهران

یکی از آداب و سنن صیادان جزیره قشم این است که در آخرین روز از تیر ماه هر سال که نوروز صیاد نام دارد هیچ یک از صیادان ماهی و موجود آبزی دیگری را صید نمی کنند و از خوردن هر گونه آبزی امتناع می کنند.

تور قشم از تهران
غذای رسمی مردم محلی و بومی جزیره قشم زیبونی نام دارد که آن را در مراسمات ویژه خود سرو می کنند. ماهی برشته یا با گویش محلیان، مای برشته همان ماهی کبابی است که بر روی منقل سرخ می شود. استامبولی با میگو که هواری نام دارد یکی از لذیذ ترین غذا های این منطقه حساب می شود. در جزیره قشم غذاهایی که با گوشت کوسه پخته می شوند پودنی نام دارند. پودنی به دلیل استفاده از فلفل در پخت مقداری تند است. نوعی صدف دراز که صید آن کار بسیار دشواری است ملوک نام دارد و به عنوان غذایی لذیذ در قشم سرو می شود. شاید جالب باشد این کار چون به صبر و حوصله نیاز داد توسط زنان این منطقه صورت می گیرد. پیشنهاد ما این است که حتما این غذاهای لذیذ را در تور قشم از تهران امتحان کنید.

 

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید