تور لحظه اخری
09
فروردین
1397

از تور لحظه آخری جا نمانید

ارسال شده توسط: admin/ 312 0
از تور لحظه آخری جا نمانید
۵ (۱۰۰%) ۲ votes

مسافرت با تور های سیاحتی و تفریحی و مذهبی، امروزه به یک روال کاملا معمولی و عادی تبدیل شده است. در گذشته سفر به اقصی نقاط کشور و یا برخی از جاذبه های دیدنی خارج از کشور، به صورت گروهی دوستانه و خانوادگی و مستقل انجام می گرفت. به این ترتیب، یک یا دو نفر از میان همان گروه دوستان و آشنایان، مامور انجام هماهنگی ها می شدند و به عبارت دیگر کل بار سفر بر دوش آن ها می افتاد. امروزه با برگزاری تور های مسافرتی، این موضوع تا حد زیادی تغییر کرده است. به دنبال رونق بازار تور ها، روش های دیگر مسافرت و شرکت در این گونه برنامه ها، به نام تور لحظه آخری نامیده می شود. این شیوه تا حدی مقبولیت عمومی پیدا کرده که برخی از گردشگران فقط به دنبال چنین آگهی هایی هستند. این مطلب سعی دارد مخاطب خود را در مورد انواع و اقسام و همچنین پیش نیاز های شرکت در تور لحظه آخری آشنا تر کند.
همان طور که اشاره شد، تا همین اواخر استفاده از تور های مسافرتی برای سفر های گروهی و خانوادگی، چندان مرسوم نبود. در حال حاضر، شرایط و استقبال از انواع مختلف تور های مسافرتی تا حد قابل ملاحظه ای زیاد شده است. یکی از مهم ترین دلایل این استقبال، صرفه اقتصادی سفر با تور در مقایسه با سفر های مستقل و شخصی است. بد نیست بدانیم که تور های لحظه آخری مانند تور لحظه آخری مشهد یا تور لحظه آخری کیش و تور لحظه آخری قشم، حتی از تور های معمولی نیز به صرفه تر و با نرخ کمتری انجام می گیرد.
برخی تصور می کنند تور لحظه آخری به معنای برنامه ریزی های ناگهانی آژانس برگزار کننده برای اجرا و هماهنگی یک سفر است. در صورتی که این تصور نادرست است و تور های لحظه آخری، در واقع شکل تغییر یافته ای از همان تور های معمولی است. زمانی که به هر دلیلی یکی از تور ها به حد نصاب نرسد و ظرفیت خالی در آن باقی بماند، برای ظرفیت باقی مانده آگهی لحظه آخری منتشر می شود. مسافرانی که در تور عادی ثبت نام می کنند، چند هفته فرصت دارند تا خود را برای سفر آماده کرده و برنامه ریزی های لازم را انجام دهند. گاهی اوقات به دلیل شرایط جوی منطقه مانند گرمای هوای کیش در تابستان ممکن است برخی از هم وطنان تمایل به سفر نداشته باشند و بلیط های کل تور به فروش نرسد. به این ترتیب، تابستان ها تور لحظه آخری قشم و تور لحظه آخری کیش بازار بهتری دارد. از طرف دیگر، ممکن است عموم مردم در بازه های خاص زمانی درگیر مشغله های کاری و تحصیلی باشند. به عنوان نمونه، تور های مشهد در فصل امتحانات از استقبال کمتری برخوردارند. چرا که بیشتر شهروندان به دلیل مسئله درس و تحصیل فرزندان خود امکان سفر ندارند. در این حالت، ممکن است تمام بلیط های تور مشهد نیز به فروش نرسد. در شرایطی که گفته شد، مدیر آژانس تا یک روز یا چند ساعت مانده به آغاز تور صبر کرده و سپس بلیط های خالی باقیمانده را با قیمت کمتری به فروش می رساند.

تور لحظه اخری

با این تفاسیر، متوجه می شویم که لزوما به حد نصاب نرسیدن ظرفیت تور و تبدیل بخش تکمیل نشده به تور لحظه آخری، نمی تواند نشان دهنده کیفیت پایین خدمات برنامه باشد. به طور کلی، بسیاری از مواقع این موضوع امری عادی به حساب می آید.
تور لحظه آخری مشتریان خاص خود را دارد. به دلیل این که در شرایط فعلی بسیاری از گردشگران قصد اجرای برنامه های همچنین طبیعت گردی و یا بوم گردی را دارند، تنها چشم براه و پیگیر آگهی های لحظه آخری می شوند. آن گروه از افرادی که تمایل دارند برای تور لحظه آخری ثبت نام کنند، همواره چمدان یا کوله پشتی خود را آماده نگه می دارند. دلیل این ترفند نیز کاملا واضح و مشخص است: کمبود فرصت از زمان اعلام تا حرکت. به بیان واضح تر، می توان تور لحظه آخری را یک معامله دو طرفه میان مشتری و برگزار کننده دانست. از طرفی برنامه در فاصله یک روز یا چند ساعت مانده به حرکت اعلام می شود و مسافر زمان بسیار کمی برای جمع آوری اسباب سفر دارد، از طرف دیگر قیمت این تور بسیار کمتر است.
به طور کلی، اگر قصد گردشگری سبک دارید و چمدانتان به صورت آماده در دسترس‌ است، از شرکت در تور لحظه آخری غافل نشوید!

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید