تور قشم از اصفهان

دریای بی کران تور قشم

کسب تجربه های خاص با سفر به جزیره قشم

در زمان های مشخصی در طول سال، فرصت هایی برای مسافرت به جنوب با تور قشم و گشت و گذار به دست می آید. اینکه چطور از این فرصت ها برای سفر با تور قشم از اصفهان استفاده کنیم، نه تنها نیاز به کمی تجربه و مهارت دارد، که تا حدود زیادی برنامه ریزی و کسب اطلاع قبلی هم می طلبد.
در نگاه اول شاید اینطور به نظر بیاید که سفر به معنای رهسپار شدن از جایی به جای دیگر با کمی غذا و پوشاک و البته در نظر گرفتن محل خواب می باشد. موضوع و ماجرای گردشگری پیچیده تر از این است و امروزه به یک رشته کاملا حرفه ای با انواع زیر شاخه ها و جوانب مختلف تبدیل شده است.

نه تنها رشته گردشگری به طور مستقیم، که شاخه های دیگری نیز در ارتباط با این مبحث پدید امده اند. یکی از این شاخه های بسیار مهم، هتل داری است. همچنین مباحثی مانند حمل و نقل جاده ای، مهمانداری هواپیما و … نیز پیشرفت مباحث خود را تا حد زیادی مدیون رشته گردشگری هستند.

برگزاری انواع تورهای سیاحتی و زیارتی، برنامه ریزی و راهنمایی تور و همچنین تخصص در مورد ارائه مشاوره به مسافران نیز جزو مهارت های وابسته به گردشگری محسوب می گردند و مسافران و علاقمندان به سیاحت و زیارت را به مقصد و مقصود خود می رسانند.

 

چرا ایران کشوری ۴ فصل است؟

بدون اغراق می توان سرزمین ایران را سرزمینی چهارفصل نامید. این سرزمین ار دو سوی شمال و جنوب توسط دریا و دریاچه ای وسیع و از سمت شرق غرب توسط کویر و کوهستان محصور شده است. در میانه این گرد هم آیی طبیعی و جغرافیایی، شرایط برای خودنمایی انواع مواهب بی نظیر آفرینش به وجود آمده است. به همین دلیل است که ادعا می کنیم برنامه هایی مانند تور گیلان و تور قشم، تنها یک سفر رفت و برگشت نیستند و باید جوانب خاص و منحصر به فرد آن ها حین سفر در نظر گرفته شود.
آنچه در اثر تفاوت شرایط جغرافیایی ایران، چهره این کشور را نسبت به برخی همسایگان خود بسیار زیبا تر کرده است، تنوع زیستی ناشی از تفاوت های جغرافیایی می باشد. به خصوص این که می دانیم اقوام ایرانی در طول قرن های گوناگون، زندگی شان را با شرایط محیط زیست میهن خود در هر گوشه و کنار این سرزمین وفق داده اند. این اتفاق منجر به نتایج جالبی می شود: اگر با تور چابهار سفر کنید، می توانید با اقوام بلوچ که با سختگیری های دشت و کوه های سیستان کنار آمده اند ملاقات داشته باشید.

به همین ترتیب، اگر مسافر تور گیلان باشید، با همراهان جنگل های انبوه شمال هم صحبت خواهید شد و اگر مشتری تور قشم باشید، می توانید دست و پنجه نرم کردن با آفتاب سوزان و دریای مواج را نظاره گر باشید. بیهوده نیست که ایران را سرزمین تنوع قومی نامیده اند. زیرا ویژگی های طبیعت در هر بخش این خطه، خصلت های متفاوتی در زندگی مردم آن بخش به وجود می آورد.
همان طور که اشاره شد، ایران سرزمین چهار فصل نیز محسوب می گردد. علاوه بر این که در تمام مدت سال، هر نقطه از این کشور دارای تنوع آب و هوای مخصوص به خود است، همچنین در یک زمان، می توان چندین نوع اقلیم و تنوع آب و هوایی را در هر گوشه از این کشور پیدا کرد. گردشگران خارجی به همین دلیل گاهی دچار شگفتی می شوند و این موضوع را یکی از جذابیت های سفر به ایران می دانند.

 تور قشم از اصفهان

جزیره قشم با آب و هوایی بهاری در زمستان

دقت کنید که قشم در جنوب کشور واقع شده و آب و هوای گرم و مرطوب دارد. شما در قشم به سادگی اصفهان یا تهران نمی توانید در طول روز بیرون بیایید و به هر نقطه که خواستید سفر کنید. در تور قشم از اصفهان به سلامتی خود اهمیت دهید تا شیرینی سفر تلخ نشود و یکی از مهمترین این موارد این است که در طول روز مخصوصا در تابستان تا آنجا که ممکن است بیرون نروید. اگر هم می خواهید به زیر آفتاب بروید حتما از کرم ضد آفتاب و عینک آفتابی استاندارد استفاده کنید.

بیشترین مراجعات شما به شهر باید در شب و یا زمان هایی که هوا ابری است باشد تا مشکلی برای سلامتی تان پیش نیاید. یادتان باشد سلامتی آن هم در تور قشم از اصفهان بسیار مهم است و شما باید همواره در طول سفر به آن دقت کنید.

بدون شک این تنوع و تضاد های سرتاسری، برای برخی از هم وطنان ایرانی و اهالی بومی مناطق جلب توجه چندانی ندارد، اما از نگاه گردشگر خارجی، شگفت انگیز و سرشار از زیبایی است.

جذابیت های وسوسه انگیز مناطق دور و نزدیک کشور که به لطف شبکه های مجازی بیش از پیش شناخته شده و مورد استقبال قرار گرفته اند. همین استقبال، مقدمات افزایش تعداد تورهای گردشگری را به وجود آورده است. در طول چند دهه، خانواده ها و گروه های مسافرتی متوجه شده اند که مسافرت با تور، مقرون به صرفه تر از مسافرت به صورت شخصی و با خودروی سواری است. لذا انواع آژانس ها و دفاتر مسافرتی مختلف، با هدف تامین خدمات و احتیاجات و برگزاری این تورها، دایر شده اند. برای سفرهایی از جمله تور قشم از مبدا شهرهای گوناگون ایران، مانند سایر تور های مسافرتی نیز، انواع و اقسام برنامه ها با چیدمان ها و قیمت های متنوع، تعریف و اجرا می گردند.

با توجه به تفاوت های همزمان آب و هوا و اقلیم در هر نقطه از ایران، تور قشم یکی از برنامه هایی است که به خوبی این تفاوت را نشان می دهد. در ماه های دی تا فروردین که بیشتر نواحی مرکزی و شمال ایران، تحت تاثیر سرما و بارندگی و یخبندان هستند، و بادهای بسیار سرد موسمی در شهرها و استان های خشک نمودی از جهنم سرد به حساب می آید، کرانه های جنوبی وضع دیگری دارند. استان هایی نظیر بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و همچنین بنادر و جزایر قشم و کیش در فصل های پاییز و زمستان، آب و هوا و اقلیمی کاملا متفاوت دارند.

 

تور قشم از اصفهان

همزمان با سرمای استان های مرکزی و شمالی ایران، اگر به مقصد جزایر خلیج فارس و به عنوان مثال با تور قشم و کیش سفر کرده باشید، از آب و هوای گرم و مطلوب بهره خواهید برد. این آب و هوای بسیار دلپسند، ناشی از اقلیم خاص این جزایر است. در جزایر جنوب ایران، دو اقلیم گرمسیری و دریایی در زمان واحد حکم فرما هستند. این دو اقلیم، سبب می شود تا شرایط مساعدی برای گردشگر پذیری جزایر فراهم شود. علاوه بر دمای هوا که نسبت به دیگر شهرها و نواحی کشور گرم تر و معتدل تر است، رطوبت هوا نیز بسیار مطلوب خواهد بود و احساس خوشایندی ایجاد خواهد کرد. به خصوص برای اهالی شهرهایی مانند اصفهان و شیراز، که سرمای زمستان را در حالت خشک و شکننده تجربه می کنند. با این حساب، تور قشم از اصفهان و و تور قشم از شیراز فرصتی برای اهالی چنین شهرهایی است تا کمی از شرایط نامساعد و سخت جوی آسوده باشند.

سیاحت و تفریح در مکانی به دور از آلودگی

مسلما برای اهالی شهرهای بزرگ دیگر همچون تهران و تبریز و …، دلیل شرکت در تور قشم از تهران و یا تور قشم از اصفهان، این است که چند روز به جای دود آغشته به سرب و گوگرد در شهر خود، بتوانند در هوای پاک تنفس کنند. به عبارت بهتر، برای هر گروه از مشتریان تور قشم، انگیزه حضور در این برنامه متفاوت است. به طور کلی، می توان ادعا کرد که شهروندان کلان شهرهای ایران، علاوه بر نیاز به برخورداری از هوایی با دما و رطوبت مورد پسند خود، قصد دارند در محیطی با کمترین میزان آلاینده های جوی سیاحت داشته باشند.

گاهی دیده می شود که اهالی شهرهای بزرگ شرکت در تور قشم را فقط با هدف نفس کشیدن و دوری از آلودگی های شهری جزو برنامه های خود قرار می دهند. به اعتقاد این افراد، چند روز فاصله گرفتن از انواع تنش ها و شلوغی های معمول روزمره در جایی با کمترین آلودگی، می تواند دلیلی کافی برای سفر باشد. ضمن این که تور قشم با چنین انگیزه ای، باعث تخلیه اثرات منفی زندگی شهری و دریافت انرژی مضاعف برای ادامه کارها و مشغله روزمره خواهد بود.

تور قشم را می توان یک مسکن و آرام بخش غیر دارویی نامید که قادر است بخش قابل توجهی از بار خستگی و کدورت های روزمره های کلان شهرها را از بین ببرد. تور قشم از اصفهان از پر طرفدار ترین تورهای گردشگری در کشور عزیزمان ایران است که همشهری های عزیز اصفهانی در ایام زمستان و تابستان برای تجربه حالت و شرایط زیبای تابستان چند روزی از سال را در قشم به سر می برند. قشم جزیره ای با آب و هوای معتدل و ساحلی بسیار زیبا است که دارای مکان های گردشگری عالی از نظر هموطنان به خصوص هم شهری های عزیز اصفهان است. در واقع جزیره زیبای قشم با جمعیت زیاد بزرگترین جزیره کشور عزیزمان در خلیج همیشه فارس است.

خانم ها به دنبال خرید از این مکان ها هستند

قشم یکی از جزایر زیبای ایران است. جاذبه های فراوانی که در جزیره زیبای قشم جا خوش کرده اند، مهمترین دلیل برای هجوم گردشگران به این جزیره بوده اند. البته خرید نیز جزء همیشگی جزیره قشم بوده و بازارهای خوبی در اینجا حضور دارند. به همین علت است که تور قشم همیشه با استقبال مواجه است و  این استقبال همیشه از سوی خانم ها بیشتر است.

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین جاذبه های جزیره قشم که مسافران تور قشم از اصفهان علاقه بسیار زیادی به آن دارند، خرید است. از مدت ها پیش این جزیره به مکانی امن برای واردات تبدیل شده و اجناس لوکس و غیر لوکس خارجی به این جزیره می آیند. شما در جزیره قشم می توانید تنوع بسیار بالای محصولات به خصوص محصولات پوشاک را حس کنید. شاید به جرات بتوان گفت که اکثر پوشاک خارجی موجود در بازار از این منطقه به کل کشور گسیل می شود.

درگهان تور قشم

درگهان، بهترین مکان برای پاساژها و بازارها

جالب است بدانید که خرید ارزان در قشم از رواج بالایی برخوردار است. شما اگر مسافر تور قشم از اصفهان باشید می توانید به بازارهای این جزیره سر زده و از تنوع بالا و قیمت پایین این محصولات استفاده کنید. البته باید دقت داشته باشید که جنس های بی کیفیت نیز در این بازارها به وفور یافت می شود. اگر جنس شناس نیستید حتما قبل از اینکه به این جزیره سفر کنید، حتما پاساژها و بازارهای معتبر را شناسایی کنید تا سرتان کلاه نرود.

عمده خرید ها در تور قشم از اصفهان در منطقه ای به نام درگهان قشم اتفاق می افتد. در این منطقه پاساژها و بازارهای تجاری فراوانی وجود دارد که می تواند محل مناسبی برای خرید باشد. حتی شما می توانید مایحتاج خود را به صورت عمده در اینجا خرید کنید؛ به این علت که بعضی از مسافران فقط برای خرید از درگهان به قشم سفر می کنند بهتر است آژانس های اصفهان، تور درگهان از اصفهان را نیز در لیست تورهای خود قرار دهند 😄

البته مراقب میزان خرید خود برای اضافه بار باشید که ممکن است هزینه هایی را به شما تحمیل نماید. همانطور که گفته شد کیفیت محصولات در این منطقه متنوع است و شما باید بتوانید از بین جنس های مختلف، کالایی مرغوب و با قیمت را بیابید و خرید کنید.

علاوه بر آب و هوا، محیط زیست و طبیعت منطقه نیز بخش دیگری از ارزش های تور قشم را تشکیل می دهد. زمانی که به قصد تفریح و استراحت به جایی سفر می کنید، غیر از هوای خوب، انتظار آرامش و چشم انداز هایی فرح بخش را دارید. آن گروه از مسافران چه در تور قشم چه در سایر برنامه های سفری، به دنبال فعالیت های بسیار آرامی هستند که تامین کننده نشاط درونی شان باشد. از جمله چنین فعالیت هایی، پیاده روی و سیاحت در سواحل، دشت ها و پستی و بلندی های جزیره قشم است.

در سفر به قشم البته با جاذبه های فراوانی نیز مواجه هستید. جذاب ترین جاذبه برای همه مردم خوراکی های خوشمزه و رنگارنگی است که توسط افراد محلی این منطقه پخته شده و در معرض فروش قرار می گیرد. مشخصا قوت غالب در این شهر و دیار ماهی است و شما می توانید انواع غذای پخته شده با ماهی را امتحان کنید و از طعم و عطر آن لذت ببرید. مسافران تور قشم از اصفهان عموما وعده ناهار و شام را با استفاده از غذاهای محلی سپری می کنند.

تفریحات تور قشم

 

از لحاظ مواهب خدادادی، جزیره قشم از غنای فراوانی بهره مند شده است و این موضوع یکی از بهانه های بسیار بجا برای شرکت در تور قشم است. اما جاذبه مهم دیگری که در قشم با آن مواجه هستید، طبیعت بکر است. شما با بیکران پهنای آبی خلیج همیشه فارس مواجه هستید و همین مهمترین و زیباترین جاذبه است. شما می توانید در جای جای جزیره از این منظره زیبا لذت ببرید.

مردم اصفهان که علاقه زیادی به آب و ساحل دارند، در سفر خود به جزیره با تور قشم از اصفهان، اکثر وقت خود را در مواقعی که گرمای آفتاب اجازه می دهد، در کنار آب و دریا هستند. تماشای زیبای ساحل به ویژه در هنگام طلوع و غروب خورشید فوق العاده عالی است و به شما حس فوق العاده ای از آرامش و نشاط می بخشد که قابل وصف و توصیف نیست.

تور قشم + تفریحات آبی ژئو پارک

علاوه بر خود ساحل که جاذبه ای فوق العاده عالی به حساب می آید، تفریحات آبی تور قشم نیز بسیار جذاب و مفرح هستند. شما می توانید در کنار ساحل و استفاده از جاذبه های طبیعی آن، به این نوع تفریحات نیز بپردازید. این تفریحات هم به صورت تکی و هم به صورت خانوادگی قابل انجام است. چتر پاراسل و جت اسکی از مفرح ترین و هیجان انگیز ترین این جاذبه ها است.

طبیعت و جغرافیای قشم چنان منحصر به فرد است که به عنوان یک ژئو پارک در فهرست ژئو پارک های شاخص دنیا به ثبت رسیده و امروز در کنار جزیره، نام ژئو پارک جهانی قشم را می شنویم. این اتفاق، برای مسافران تور قشم از آن حیث اهمیت دارد، که متوجه می شوند وجهه طبیعت جزیره از سایر جنبه های گردشگری آن قوی تر و شناخته شده تر است. هر چند جنبه های دیگر قشم نیز در نوع خود بی نظیر یا کم نظیر بوده و می توانند نظر صدها هزار گردشگر را هر ساله به سمت خود جلب نمایند. جزیره قشم، وسیع ترین خشکی در میان آب های نیلگون خلیج فارس است. این جزیره با و سعت قابل توجه خود، در فاصله دریایی نسبتا کمی از شهر بندر عباس قرار گرفته است. همچنین موقعیت جزیره نسبت به تنگه هرمز، در غرب آن است و از این لحاظ، وضعیت استراتژی بسیار خاصی دارد.

۲ مکان متفاوت در جزیره قشم که باید سر زد

  • قلعه پرتغالی ها

زمانی که در قالب تور قشم راهی ناحیه دریایی جنوب کشور می شوید، در واقع محل جزیره قشم که از یک سو در نزدیکی تنگه هرمز، از سوی دیگر در فاصله مناسب با سواحل استان هرمزگان و همچنین در کنار مسیر تجاری و نظامی منطقه به آب های آزاد، اهمیت استراتژیک و نظامی آن را بیشتر در معرض توجه قرار داده است. این موضوع مربوط به سال های اخیر نیست و از چند قرن گذشته که دولت های اروپایی همچون اسپانیا و پرتغال در صنعت دریانوردی جهان پیشگام بودند، قشم را نیز در فهرست سوژه های خود جای داده اند.
امروزه آثار و بقایایی از کشور گشایی ها و یادگارهایی از حضور نظامی دولت پرتغال در جزایر کیش و قشم می بینیم. این آثار، بخشی از جاذبه های مورد بازدید مسافر تور قشم را تشکیل می دهد.

جاذبه های گردشگری تور قشم

 

جاذبه های تور قشم

 

با توجه به این که جزیره قشم گستردگی زیادی دارد، تنوع زیستگاه های مختلف برای گونه های متفاوت جانوری آن جا نیز بیش از دیگر جزایر خود را نشان می دهد. آن عده از مسافران تور قشم که به حیات وحش علاقه مند هستند، فرصت مغتنمی برای کنکاش میدانی در مورد وضعیت زیست بوم قشم در اختیار خواهند داشت.

  • دره ستارگان قشم

یکی دیگر از جاذبه های بی چون و چرای قشم که حتی گردشگران خارجی را به خود جذب می کند، دره ستاره هاست. شما با حضور در این دره وارد یک دنیای خاص می شوید که ارزش ساعت ها تماشا را دارد. البته فراموش نکنید که دره ستاره ها مکانی مناسب برای آنهایی است که به عکاسی از طبیعت علاقه دارند. در دره ستاره ها زمان به عقب برگشته و می ایستد تا شما از زیبایی های طبیعت ایران لذت کافی را ببرید. لذت حضور در این دره چیزی نیست که هیچ فردی از آن بگذرد و پیشنهاد می شود عزیزانی که با تور قشم از اصفهان به جزیره سفر می کنند حتما از این جا دیدن کنند.
به غیر از رشته هایی چون زیست شناسی و حیات وحش، تور قشم از اصفهان زمان خوبی به منظور یک سفر علمی برای دانشمندان و علاقه مندان اصفهانی به رشته هایی چون زمین شناسی، گیاه شناسی و جغرافیا به دنبال دارد. پیش نیاز تمام این فعالیت ها در خلال برنامه های تور قشم، داشتن هدف از پیش تعیین شده و تعیین یک زمان بندی حساب شده حین سفر است.

گروه ها با سلایق و ذائقه های گردشگری متفاوتی در تور قشم شرکت می کنند؛ اما این جزیره چنان وسعت و قابلیت هایی دارد که اجازه نخواهد داد هیچ یک از این گروه ها دست خالی به شهر و دیار خود باز گردند. نه تنها خود جزیره قشم، که جزایر اقماری اطراف آن نیز سوژه هایی گران بها در زمینه سفر محسوب می گردند. این جزایر که بیشتر آن ها را به نام هرمز، هنگام و لارک می شناسیم، هر کدام به تنهایی قادر خواهند بود قطب ویژه گردشگری باشند. البته نباید فراموش کرد که تبدیل هر منطقه با طبیعت و تاریخ غنی به قطب گردشگری، احتمالا آن جا را تبدیل به محیطی شهری و شلوغ کند. در این صورت، باید دید مسئولین و مدیران دست اندرکار توسعه گردشگری منطقه، تا چه اندازه نسبت به محدوده تحت مدیریت خود اشراف و دلسوزی داشته و تا چه حد تصمیمات مبتنی بر آینده نگری اتخاذ می کنند.

تور قشم از اصفهان

دو شگفتی تور قشم

سفر به قشم زمان مناسبی برای سر زدن به جزایر هرمز و هنگام فراهم می آورد. این دو جزیره، هر کدام شگفتی ها و جاذبه های خاصی دارند.

۱)جزیره هرمز

جزیره هرمز که با خاک سرخ خود شهره و محبوب است، این خاک در ساخت لوازم آرایش به کار می رود. علاوه بر آن در پخت نان مخصوص و به عنوان ادویه ای در غذاهای محلی خود می ریزند. در این جزیره مجموعه ای از صخره ها و کوه های رنگی را به نمایش می گذارد. کوها های نمکی آن به ویژه هنگامی که باران ببارد دارای شکوه و زیبایی خاصی خواهد بود که مسافران از دیدن آن لذت فراوانی خواهند برد.

۲)جزیره هنگام

در جزیره هنگام می توانید انواع سمبوسه را نوش جان کنید و دست خود را به هنرمندان جوانی بسپارید تا روی آن با حنا، نقش و طرح های اسلیمی و مینیاتوری فوق العاده زیبایی ترسیم کنند. همچنین در ساحل جزیره هنگام با وجود وسعت کم و محرومیت های فراوان، بازارهایی پر از محصولات دستی زنان این جزیره از حصیربافی گرفته تا ساخت زیورآلات با صدف های متفاوت، کافه ها و غذا خوری های دنج و جالبی برپا شده و پذیرای مسافران است. اگر صبح هنگام در یک روز آرام و آفتابی با قایق موتوری روی آب های این جزیره باشید می توانید دلفین های زیبای این جزیره را نیز ببینید و از رقص آن ها روی آب لذت ببرید.

شرکت در تور قشم، علاوه بر طبیعت گردی و آشنایی با اقلیم جنوبی ایران، زمان مساعدی برای انجام سایر رشته های گردشگری نیز به حساب می آید. اگر به خرید و بازارگردی علاقه دارید، قشم مقصد خوبی برای تامین خواسته شماست. بسیاری از مسافران این جزیره چه به عنوان مشتری تور قشم و چه به صورت مستقل، فقط برای خرید و بازار گردی مقصد خود را انتخاب کرده اند.

همان گونه که گفته شد، جزیره قشم در نزدیکی مسیر تجاری از کشورهای حوزه خلیج فارس به آب های آزاد است. این نکته باعث شده تا اهالی قشم بخشی از پیشه خود را به خرید و فروش و داد و ستد کالا اختصاص دهند. تبادل کالا و اجناس مختلف، نه تنها برای بومیان قشم، که برای سایر مهاجرین به آنجا نیز جزو مشاغل اصلی شده است. همین فعالیت اقتصادی، افراد زیادی را از سرتاسر کشور به سوی قشم جذب کرده است. در خلال تور قشم و سر زدن به بازارهای قدیمی و جدید آن، شاهد حضور غیر بومیان به عنوان صاحبان مشاغل و کارفرما یا صاحب مغازه خواهید بود.

در ادامه روالی که قرن ها در آب های خلیج فارس جریان داشته است، امروزه نیز انواع بازارهای کوچک و بزرگ جزیره، شامل پاساژ های مدرن، غرفه های سنتی و همچنین فروشگاه های گوناگون، پذیرای مشتریان خود هستند. در جزیره هنگام نیز بازار سنتی و البته پر رونقی محل فروش صنایع دستی و آثار هنری اهالی خونگرم آن جزایر است.
نکته ای که نباید در زمان خرید از بازارهای این مناطق نادیده گرفته شود، کمک به اقتصاد محلی است. مسافر تور قشم، ممکن است ساعت ها در فروشگاه های جزیره به خرید بپردازد اما بخش مهمی از خرید خود را به کالاهای وارداتی اختصاص دهد. این مسئله تا جایی مطلوب است که افزایش تعداد تور قشم و مسافرانی که مشتاق خرید هستند، منجر به روی آوردن اهالی به کار قاچاق نشود. هر چند امروزه نیز این داستان برقرار است، با این حال، اهالی قشم و جزایر اطراف آن انتظار دارند میهمانان تور قشم، محصولات ایشان را نیز در لیست خرید خود جای دهند.

 

خرید صنایع دستی در تور قشم

غذای بومی جزیره قشم
طبیعت گردی و بازارگردی در قشم، تنها دو نمونه از فعالیت های گردشگری است که جزیره قشم می تواند زمینه آن را برای مسافر تور قشم آماده کند. دیگر فعالیتی که مشتریان پر و پا قرص خود را دارد و تعداد قابل توجهی از همراهان تور قشم از اصفهان  را به سمت خود می کشاند، شکم گردی و رستوران گردی در جزیره است.

خوشمزه هایی که فقط باید آن را در قشم امتحان کرد

برخورداری از نعمت های دریایی، باعث شده تا رژیم اصلی غذایی مردم قشم را ماهی و محصولات دریایی تشکیل دهد. واضح است که چنین رژیمی برای سایر جزایر و شهرهای ساحلی در شمال و جنوب ایران وجود دارد. با این حال، می توان نشانه های کم نظیری از طعم و عطر غذا را در دستپخت مردم قشم جستجو کرد. پیشنهاد می شود در صورت همسفر شدن با تور قشم، به جای فست فود و خوراک های معمول که در همه جا قابل تهیه هستند، به سمت غذاهای بومی و خوراکی های محلی قشم بروید.

از جمله این غذاها می توان به ماهی برشته و زیبون و هواری و عنکاس اشاره نمود. معمولا غذاهای بومی قشم ترکیبی دلچسب و خوش عطر و طعم از انواع ماهی، گندم، برنج، سبزیجات و ادویه جات است. آشپزهای اهل قشم، هر نوع ماهی را بر اساس خصلت های خود، با ترکیب و به روش متفاوتی می پزند. به عنوان مثال، خوردن ماهی کبابی یا برشته به تنهایی می تواند مطلوب تر از همراه شدن آن با چلو و … باشد. مردم قشم این ماهی را روی سطحی فلزی برشته و کباب کرده و درون شکم ماهی های بزرگ تر را با ترکیبی از برنج و حبوبات و سبزیجات، پر می کنند.

همچنین عنکاس و میگو، جزو جدایی ناپذیر از رژیم خوراکی های متداول آن خطه است. عنکاس یا ماهی مرکب، هر چند ظاهری عجیب و غریب و نه چندان زیبا دارد، اما در هنگام طبخ با دو یا سه روش متفاوت، بسیار خوش طعم خواهد شد. غذای خوشمزه دیگری که نباید در مدت تور قشم از امتحان آن غافل بشوید، هواری است. می توان هواری را مشابه همان سبزی پلو با ماهی سایر شهرها معرفی کرد؛ اما ترتیب طبخ، نوع ماهی و چگونگی پخت و ترکیب مواد تشکیل دهنده این غذای فوق العاده، با سبزی پلو ماهی متداولی که می خوریم، تفاوت دارد.
به نظر می رسد سفر با تور قشم بدون تجربه غذاهای این جزیره، کاری ناقص و مسافرتی بیهوده باشد. از این رو، بهتر است در چند وعده غذایی، به جای هتل های لوکس و رستوران هایی با منوی مرسوم، کافه ها و رستوران های سنتی قشم را تجربه کنیم.

تور قشم از اصفهان

فرهنگ و بوم جزیره قشم

سکونت انسان در جزیره قشم، به قبل از ورود اسلام به ایران باز می گردد. این سابقه نشان می دهد که اهالی چطور توانسته اند طی چندین قرن متمادی، آداب و سنت های زندگی خود را بر اساس خصوصیات طبیعی و اقلیمی جزیره پایه ریزی کنند و ادامه دهند. هنگامی که تصمیم به شرکت در تور قشم می گیرید، فراموش نکنید که به منطقه ای بسیار اصلی و کهن پا می گذارید. یکی از نشانه های اصالت و قدمت سکونت در قشم، وجود دهها روستای قدیمی در سرتاسر ان جاست. بافت تاریخی و همچنین سبک معماری این روستاها، نشان دهنده پیشینه تعامل بومیان با مواهب خدادادی قشم است. تور قشم از اصفهان شرایطی برای بوم گردی در آن خطه ایجاد خواهد کرد. بوم گردی نیز رشته دیگری است که به بررسی نحوه ارتباط انسان با زیست بوم خویش و تاثیر این ارتباط در معماری و شهرسازی و آداب و فرهنگ و … می پردازد. بافت اجتماعی روستاها و محلات قدیمی قشم به علاوه ساختارهای مسکونی و بازرگانی آن، سوژه های شاخصی برای گردشگران خارجی نیز پدید آورده است. این گروه ضمن همراهی با تور قشم و آشنایی با فرهنگ و بوم جزیره، خصوصیات ان را با سایر شهرهای ایران مقایسه کرده و به تنوع فرهنگی و بومی پراکنده در استان های مختلف ایران واقف خواهند شد.

برخی از مشتریان تور قشم، تنها برای سرگرمی و ورزش به این جزیره راهی می شوند. این عده می توانند از امکانات و تجهیزاتی که در مراکز تفریحی موجود است، بر لذت سفر خود بیفزایند. برخی از این امکانات، قابلیت های طبیعی و برخی ایگر، تجهیزاتی هستند که مسئولین و مدیران و کار آفرینان حوزه گردشگری، جمع آوری و مستقر نموده اند.
از میان این تفریحات و در میان برنامه های تور قشم، می توان به برنامه های ساحلی و همچنین تورهای صحراگردی کوتاه مدت قشم پرداخت. سواحل زیبای قشم با مناظر و پس زمینه های بسیار زیبا و چشم نواز، به ویژه برای ساکنین شهرهای بزرگ و شلوغ، حکم موهبتی طلایی است. به علاوه اینکه انواع ورزش های ساحلی مانند شنا، قایق سواری، جت اسکی و اسکی روی آب، این امکان را به مسافر تور قشم می دهد تا در محیط طبیعی، فعالیت مورد علاقه و ایده آل خود را انجام دهد.

 

تور قشم از اصفهان

برای شرکت در تور قشم و استفاده از تمامی فرصت هایی که بر شمرده شد، لازم است پیش از هر چیز در مورد آژانس یا دفتری که برگزار کننده تور است، اطمینان خاطر کاملی داشته باشید. این اطمینان با اطلاع از حسن سابقه و اعتبار آژانس مجری به وجود می آید و مشتری را ترغیب به شرکت در تور قشم می کند. از جمله روش های بسیار مهم در رسیدن به اعتماد نسبت به آژانس، پرس و جو از سایر مسافران و مشتریانی است که قبلا در تور قشم با این موسسه شرکت کرده اند. پرسش از کسانی که سابقه شرکت در تور قشم داشته اند، نه تنها موجب کسب آگاهی پیرامون چگونگی مدیریت و برنامه ریزی متولی و راهنمای تور می شود، بلکه اطلاع از جنبه های مختلف سفر قشم را برای مسافر به همراه خواهد داشت. در این روش، مسافر می تواند برای زمان های آزاد خود غیر از چارچوب از پیش تعیین شده در تور قشم، برنامه ریزی پرباری داشته باشد.
گفتگو و هماهنگی با کارشناس آژانس و مدیریت دفتر سیاحتی و مسئول تور قشم نیز راه دیگری برای تصمیم گیری با خیال آسوده است. از جمله مهم ترین معیارهایی که معرف شرکت برگزاری تور هستند، همین نحوه پاسخ گویی و ارائه مشاوره در زمینه سفری است که مشتری پیش رو خواهد داشت.

1 دیدگاه

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید