تور قشم از اصفهان
21
آذر
1396

تور قشم از اصفهان

ارسال شده توسط: admin/ 763 0

تور قشم از اصفهان از زمان های دور بعنوان یک پایگاه نظامی و تجاری ویژه مورد توجه دولتمردان و حاکمان ایران و همچنین سایر دولت ها بخصوص کشورهای استعمارگر و جویندگان مسیرهای تجاری و دریانوردی و حاکمان فرنگی علاقمند به ایجاد پایگاه های استراتژیک برای کشور گشایی های خود بوده است.

در این سیر تاریخی، واقع شدن این جزیره در کنار تنگه ی هرمز که اهمیت آن در دریاهای جنوب سرزمین ایران مشابه نقش جاده ابریشم در میان صحرا های شرقی و غربی آسیاست، موجب شده تا علاوه بر جنبه ی نظامی و ژئوپولتیکی، تجارت و بازرگانی و داد و ستد کالا نیز یکی دیگر از سوژه ها و انگیزه های مخاطبین ایرانی و غیر ایرانی جزیره ی قشم باشد.

معمولا هر شهر یا منطقه ای که در این موارد قابلیت و ویژگی های منحصر بفرد یا خاصی را دارا باشد، تبدیل به مراکز سکونت و تجارت توسط آدمی شده است.

قشم نیز از این قاعده مستثنی نیست و امروزه میراث کهن این جزیره ی وسیع، گویای سوابق و پیشینه ی قابل توجه آن است. به دلیل موارد متعدد از جمله نکاتی که اشاره شد، تور قشم از اصفهان، شاید به ظاهر یک سفر ساده ی چند روزه به نظر بیاید، اما در واقع می تواند تجربه ای متفاوت، بسیار خاص و بی نظیر در زندگی مسافر یا گردشگر رقم بزند.

علاوه بر موضوع پیشینه ی تاریخی قشم در امر تجارت و اهمیت آن به لحاظ موقعیت جغرافیایی و استراتژیک، یکی دیگر از مواردی که بعنوان ویژگی مهم قشم، آنرا از سایر جزایر آب های جنوبی ایران متمایز کرده است، وسعت این جزیره و گستردگی جالب توجه آن است.

تور قشم از اصفهان

به دلیل همین خصوصیت جالب، سکونت و تردد انسان در بخش هایی از جزیره، نتوانسته است یادگار ها و مواهب طبیعی و تاریخی آن را تا حد زیادی مخدوش کند یا از بین ببرد. بعبارت دیگر، علاوه بر جاذبه های طبیعی فراوان و بسیار خاص موجود و پراکنده در جزیره قشم، آثار باقی مانده از سکونت انسان ها طی قرون گذشته و یا بقایای حضور موقت نظامیان و دریانوردان کشورها و سرزمین های دیگر، موجب می شود مسافر تور قشم از اصفهان یا بطور کلی گردشگر این جزیره، علاوه بر سایر فعالیت های معمول مربوط به شهرهای ساحلی، تجربه ای ویژه از طبیعت گردی و سیاحت در محوطه های باستانی و تاریخی را در سوابق خود ثبت کند.

از جمله یکی از مهمترین آثار بجا مانده از قدیم در جزیره ی قشم که می تواند برای مسافر تور قشم از اصفهان جلب توجه کند، دست کند های این جزیره اند. در حقیقت دست کندهای زیادی در سرزمین ایران و بسیاری از مناطق تاریخی سایر کشورهای دنیا وجود دارند و در جزیره ی قشم نیز وجود این آثار، می تواند دوره های تاریخی و اشتراکات فرهنگی در سبک زندگی مردم بومی جزیره با سایر شهرهای ایران و جهان را بخوبی نشان دهد.

همچنین این دست کندها و یا آب انبارهایی که برای تامین آب شیرین در اقلیم گرم و خشک جزیره به جا مانده اند، نشان از شرایط زندگی است که علیرغم سختی و طاقت فرسایی، انسان را از تعامل با طبیعت و مبارزه برای بهبود شرایط زندگی نا امید نکرده است.

از دیگر آثار قدیمی به جا مانده در جزیره ی قشم، قلعه ی پرتغالی هاست. البته مشابه این قلعه در جزیره هرمز و برخی دیگر از مناطق جنوبی ایران وجود دارد و بیانگر دورانی است که حکام پرتغالی و اروپایی، این منطقه و سرزمین را بعنوان یکی از سوژه های مهم استراتژیک برای اهداف سیاسی و کشورگشایی خود در نظر گرفته بودند.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  معرفی تور قشم از اصفهان

همچنین لازم به ذکر است که کشور پرتغال در طول تاریخ بویژه چهار یا پنج قرن گذشته، یکی از دولت های پیشگام در عرصه دریانوردی و ترفندهای مقابله با مشکلات سفرهایی دریایی در میان سایر دولت های اروپایی بوده است.

از جمله سایر موارد مهمی که در حین سفر یا تور قشم از اصفهان، ممکن است برای شهروند اصفهانی جلب توجه کند، تفاوت های رفتاری و باورها و سنن بومی میان اهالی این دو منطقه است و بدون شک یکی از مهمترین عوامل این تفاوت، تفاوت های آب و هوایی و اقلیمی بین اصفهان و مناطق جنوبی ایران می باشد.

به این دلیل بهتر است مسافرین و گردشگرانی که از شهرهای تاریخی و اصیل شبیه اصفهان به سایر شهرها و نواحی تاریخی مانند جزیره قشم سفر می کنند، به آن توجه کنند، بررسی و آشنایی با خصلت ها و خصوصیات فرهنگی و اصیل اهالی و تغییرات احتمالی آن در طول تاریخ است.

شاید بطور معمول سفر قشم از اصفهان صرفا با هدف گشت و گذارهای ساحلی و یا خرید و پاساژ گردی مدنظر باشد، اما بد نیست بعنوان یک تجربه ی خاص همه جانبه، دیگر موارد و نکات قابل توجه این سفر یا بعبارت بهتر تور قشم از اصفهان نیز مورد توجه مخاطب باشد.

بدون شک برای شناخت بهتر سرزمین ایران و افزایش آگاهی نسبت به تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم، کنجکاوی و دقت در خصوصیات فرهنگ و تاریخ شهرهای مختلف می تواند دید بهتری برای مخاطب و گردشگر علاقمند، باشد.

تور قشم از اصفهان

شاید بتوان یکی از خصوصیات و ویژگی های مشترک میان شهر اصفهان و جزیره ی قشم را، قدمت فرهنگی و سابقه ی تاریخی هر دو منطقه دانست که به ویژه از زمان ساسانیان مورد توجه بوده است.

به عبارت دیگر، هر دو منطقه نشانه ها و مشخصات قابل توجه و ارزشمندی در مورد زندگی و تعامل انسان با طبیعت داشته اند.

شاید بد نباشد اگر قصد دارید در یکی از فرصت های مناسبی که لابه لای تعطیلات و روزهای اواخر پاییز تا اوایل بهار به دست می آورید و برای مسافرت وسوسه می شوید، با این نگاه و با توجه به چنین اشتراکات فرهنگی و تاریخی، به جزیره ی قشم سفر کنید.

در واقع در طول این مدت، تور قشم از اصفهان نیز مانند تور قشم از سایر شهرهای کشور، مورد استقبال و توجه ویژه قرار می گیرد و تعداد قابل توجهی از اهالی شهرهای بزرگ و کوچک بخصوص مناطق مرکزی و شمالی ایران، تلاش می کنند برای تنوع و برخورداری از آب و هوا و حس و حالی متفاوت، سفری به مناطق جنوبی و جزایر ایران داشته باشند.

اما همچون بسیاری دیگر از برنامه های آژانس های مسافرتی و یا تورهای گردشگری، تور قشم از اصفهان نیز عموما مورد توجه آن دسته از مخاطبین و مسافرینی است که قصد دارند صرفا به تغییر آب و هوا و یا خرید و بازارگردی و تامین بخشی از نیازمندی ها مثل پوشاک و … بپردازند و لابلای این گشت و گذار تفریحی و تجاری، کمی هم از ساحل زیبا و گشت و گذار لابلای کوه ها و جاذبه های طبیعت جزیره ی قشم بپردازند.

تور قشم از اصفهان

اما جدا از این دسته مسافرین، اگر فردی تمایل داشته باشد به همان نکات ذکر شده، یعنی بررسی ویژگی ها و خصوصیات و اشتراکات و تفاوت های فرهنگی و آیینی بپردازد، باز هم می تواند در یکی از آژانس های برگزاری تور قشم از اصفهان شرکت کرده ولی این بار ملاحظاتی را نیز مورد توجه قرار دهد.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  آداب و فرهنگ قشم

در حقیقت این دسته از گردشگران، سوژه های جالبی برای سیاحت در جزیره ی قشم را بر می گزینند و نوع گردش و سیاحت آنان، بیشتر تبدیل به بوم گردی، روستا گردی، موزه گردی و یا حتی شکم گردی خواهد شد.

البته شکی نیست که در طول سفر به جزیره ی قشم و بعنوان نمونه تور قشم از اصفهان، حتی برای این عده ی علاقمند به روستاگردی و یا بوم گردی، بازارها و پاساژهای کوپک و بزرگ و فروشگاه های متنوع قشم نیز وسوسه ایجاد کرده و می تواند یکی از روزهای حین سفر را نیز به خرید و بازارگردی اختصاص دهد و از انواع اجناس و کالاهای مختلف با شرایط فروش و قیمت مناسب و کیفیت مرغوب بهره مند گردد، و حتی بخشی از مسافرت خود را صرف گشت و گذار در سواحل و یا نقاط طبیعی جزیره مانند دره ی ستارگان و … کند، اما در مجموع، این عده از گردشگران وقت بیشتری را صرف سیاحت در روستاها و میان کوچه پس کوچه های قدیمی و محلات کهن قشم و درگهان خواهند کرد.

همانطور که اشاره شد، برای استفاده ی بهینه از فرصت بوم گردی یا روستا گردی، قبل از ثبت نام در تور قشم از اصفهان، در نظر گرفتن موارد و نکات ویژه ای می تواند مفید بوده و تجربه ی نسبتا کامل تری ارائه دهد.

اولین نکته ی قابل توجه، انتخاب مناسب تور قشم از اصفهان است: در واقع شما هر مقدار هم بخواهید صرفا از امکانات اقامت و بلیط تور بهره گیرید، باز هم علیرغم مشخص بودن اقامت گاه و واضح بودن زمان های رفت و برگشت شما، در صورتی که متولی برگزاری تور قشم از اصفهان نتواند فضای مناسبی حین سفر فراهم کند و همچنین اگر مسافرت با بی نظمی و حاشیه های بی مورد همراه باشد، قادر نیستید آنطور که از قبل مدنظر داشته اید، از فرصت و زمان های آزاد خود در جزیره ی قشم در جهت اهداف خود استفاده کنید.

پس موضوعاتی همچون نظم و دقت در اجرای زمان بندی های انجام شده شامل زمان های رفت و برگشت، ترنسفر های حین سفر و همچنین مدت زمان تکمیل پروسه ی اقامت، نحوه ی برخورد پرسنل آژانس و از همه مهم تر خصوصیات و دانش و سابقه و حسن رفتار راهنمای تور قشم از اصفهان، می توانند آرامش خاطر شما نسبت به رفت و آمد و اسکان را تامین کرده و سپس ذهن شما آماده ی بهره گیری از سایر سوژه های فرهنگی و تاریخی خواهد بود که مدنظر دارید.

از طرف دیگر، کسب اطلاعات و مطالعه ی پیش از سفر بطور وسیع و دقیق راجع به ویژگی های فرهنگی و بوم شناختی و تاریخی قشم، نیز پیش نیاز مهم دیگری است که باید مدنظر قرار گیرد. هر مقدار اطلاعات و دانش و آگاهی قبلی شما نسبت به محل ها و اهداف گردشگری خود در خلال تور قشم از اصفهان بیشتر باشد، در حین روستاگردی و یا بوم گردی و در طی روزهای اقامت خود، می توانید ارتباط بهتری با آنچه می بینید و از نزدیک تجربه می کنید و باعث بهبود و توسعه تور قشم از اصفهان می شود،  همچنین آموخته های سفر در ذهن شما باقی خواهد ماند.

 

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید