تور کیش از اصفهان
03
تیر
1397

اهل هوا، سنت منحصر به فرد جزیره کیش

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 529 0

آداب و رسوم در کیش

جزیره زیبای کیش همچون دیگر جزایر و شهر های جنوبی ایران، از گذشته تا کنون محل رفت و آمد بازرگانان زیادی بوده که هرکدام از فرهنگ و تاریخ کشور خود چیزی به عنوان یادگار وارد این جزیره مرجانی کرده اند. آشنایی با آداب و رسوم مردم این بخش از کشورمان که به دلیل قرار گرفتن در مجاورت دریا و دور بودن از فلات مرکزی ایران کمی با آداب و سنن ما متفاوت است برای مسافران تور کیش جالب به نظر می رسد؛ از این رو در زمان های خاص که با این مراسمات مصادف باشد تور کیش را انتخاب کرده و پا به این جزیره خوش آب و رنگ می گذارند. مهمترين مراسمات مردم جزیره که مورد توجه مسافران قرار دارد عبارتند از: مراسم زار، مراسم عروسي، مراسم بومي، اعياد مذهبي، عيد نوروز، مراسم نيمه شعبان، نيمه رمضان، پايان صفر و…

از دیگر آداب و رسوم بومیان، انواع رقص هايي است كه ظاهراً براي درمان بعضي بادها و درمان بيماري ها مفيد است. ظاهراً عقايد مربوط به بادهاي زار از طريق اتيوپي (حبشه) به سرزمين هاي اسلامي راه يافته است و عقايد مشابه آنچه در ايران وجود دارد در مصر، عربستان و عمان نيز تحت عنوان «زار» ديده مي شود. انجام بعضي مراسم خصوصاً انواع رقص ها اين ارواح را مجبور به ترك كالبد انساني ميكنند. اين عمل معمولاً به وسيله زني انجام مي گيرد و مراسم چند شبانه روز طول مي كشد. رقص همراه با صداي طبل هاي كوچك و بزرگ است. اگر در طول سفرتان با تور کیش از اصفهان شاهد رقص خاص با نوایی منحصر به فرد و عجیب بودید، بی شک این رقص مربوط به یکی از مراسمات سنتی این منطقه است. هر شهر عقاید خود را دارد و مردم جزیره کیش هم به برخی رویداد ها و برخی اعمال معتقد اند بنابراین در زمان همراهی با تور کیش، به عقاید مردم احترام بگذارید تا آن ها را آزرده و ناراحت نکنید.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  در مشهد موج سواری را تجربه کنید

تور کیش از اصفهان

  • مراسم زار

برخي از محليان جزيره كيش و بنادر و جزاير خليج فارس ، بر اين باورند كه زار خطرناک ترين و شايع ترين بادهاست. بيشتر مبتلايان «اهل هوا» گرفتار اين باد هستند. زار را از گويشي كه دارد مي شناسند كه از كدام سرزمين يا ديار آمده است. هر زار ، هنگامي كه خون مي خورد سير مي شود و به زبان در مي آيد و از درون كالبد شخص مبتلا و با حنجره وي با بابا يا ماما صحبت مي كند و مي گويد كه از كدام ديار آمده است. به مبتلايان ، فرس يا مركب زار گويند.

شخص مبتلا به زار بايد مدت ها توسط پزشك، دوا درمان شده باشد. اگر معالجه نشد، او را نزد ملاي دعانويس مي برند. اگر هيكل بستن و دعاگرفتن هم كارگر نيفتد ، آن وقت نوبت بابا يا ماماي زار است كه بايد دست به كار شود. هنگامي كه بابا يا ماما احتمال داد كه شخص مبتلاي يكي از زارها شده او را مدت هفت روز در حجاب و دور از چشم ديگران نگه مي دارند. ابتدا بدن او را مي شويند و سپس هفت روز مانع مي شوند كه بيمار، زن، مرغ و سگ ببيند. در اين مدت ، چشم هيچ زن، چه محرم و چه نامحرم نبايد به روي او بيفتد و اگر بيمار زن باشد ، او را از جلو چشم مردان دور مي كنند. تمام شبهايي كه بيمار در حجاب نگه داشته مي شود ، ماما يا بابا معجون يا داروي مخصوص زاران را به تن وي مي مالد. اين دارو «گره كو» ناميده مي شود كه از ۲۱ ماده درست مي شود. تمام ۲۱ ماده را در گلاب خيس مي كنند و هر شب به تن شخص مبتلا مي كشند و مقداري هم به وي مي خورانند.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  انواع غذاهای دریایی را در این شهر امتحان کنید!

تور ارزان کیش از اصفهان

  • مراسم اهل هوا

از جمله جالب ترین و مرموز ترین مراسمات مردم کیش که برای مسافران نیز جالب توجه است، مراسم اهل هواست. به گفته غلام حسین ساعدی، اهل هوا به کسانی گفته می شود که توسط باد های جادویی تسخیر شده و هیچکس قدرت مقابله با آن را ندارد. به عقیده بومیان، بادها همچون انسان ها مهربان، خبیث، بینا، نابینا، کافر یا مسلمان هستند و زمانی که باد به سراغ کسی رود فرد مریض و هوایی می شود.

براي رهايي از درد و رنج باد، بايد نزد «بابا» يا «ماما»ي آن باد رفت. براي پايين آوردن و زير آوردن و زيركردن باد، هر بابا يا ماما مجالس و مراسم خاصي براي بازي كردن ترتيب مي دهد. طي اين مراسم باد را از تن بيمار بيرون مي آورد.

تور کیش از اصفهان

  • عيد مبعث

در روز عید مبعث بومیان جزیره کیش بچه های ۱۲ و ۱۳ ساله خود را با کاسه ای به دست روانه کوچه می کنند. کودکان به درب خانه ها رفته و صاحب خانه با مهربانی مقداری حنا در کاسه بچه ها می ریزد و کودک به خانه برمی گردد. همه اعضا خانه با حنایی که توسط کودکشان جمع آوری شده است، دست و پای خود را حنا بسته و این عید بزرگ را جشن می گیرند. اگر در روز عید مبعث با تور کیش از اصفهان همراه شوید می توانید شاهد برگزاری این مراسم توسط بومیان جزیره کیش باشید.

آداب و رسوم ذکر شده به اعتقادات مردم جزیره باز میگردد و زمانی که به این جزیره پا گذاشته اید و مهمان مردم کیش هستید باید به عقاید آن ها احترام بگذارید تا دچار رنجش خاطر مردم محلی و آزردگی خود نشوید تا بتوانید بهترین ها را تجربه کنید.

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید