ویزای توریستی
13
شهریور
1397

چه زمانی نیاز به اخذ ویزای توریستی داریم؟

ارسال شده توسط: ContentAdmin/ 143 0
چه زمانی نیاز به اخذ ویزای توریستی داریم؟
به این مطلب امتیاز دهید

انواع ویزاها
شرایط لازم برای گرفتن ویزا و به عبارتی مدارک و مراحلی که برای اخذ انواع ویزا مورد نظر است، یکی از سوالات و دغدغه های کسانی را ترجیح می دهد که قصد دارند به صورت موقت یا دائمی به خارج از کشور سفر یا مهاجرت کنند. بعضی از مسافران از آژانس هواپیمایی برای گرفتن ویزای توریستی پرس و جو می کنند و بعضی هم سراغ واسطه یا وکیل برای اخذ ویزا می گردند. به همین دلیل، دفاتر اخذ ویزا به تعداد زیادی در شهر های بزرگ و حتی کوچک تشکیل شده اند و گاهی نیز به صورت غیر قانونی و بدون طی مراحل کارشناسی و داشتن مجوز های لازم، خدمات خود را ارائه می دهند.
مراحل اخذ انواع ویزاها بستگی به نوع ویزایی دارد که مسافر آن را هدف خود قرار داده است. بعضی از هم وطنان برای دریافت ویزای تحصیلی با هدف ادامه تحصیل در کالج ها یا دانشگاه های خارج کشور اقدام می کنند و عده ای هم برای فعالیت شغلی به دنبال ویزای شغلی می گردند. با این حال، دریافت ویزای گردشگری یا ویزای توریستی در مقایسه با دیگر انواع ویزا آسان تر است و البته تعداد مشتریان بیشتری نیز دارد.
ویزا یا روادید، در واقع مجوزی از طرف کشور میزبان یا مقصد است که بر اساس تقاضای مسافر بررسی صادر می شود. به همین دلیل باید ملاحظات و موارد مختلفی بررسی شود تا کشور مقصد حاضر به پذیرش کوتاه مدت یا بلند مدت متقاضی باشد و این فرآیند، همان مراحل و روال دریافت ویزا است.

ویزای توریستیویزای توریستی
همان طور که گفته شد، ویزای توریستی در واقع ساده ترین و رایج ترین مراحل را دارد. اخذ ویزای توریستی یا گردشگری، از طریق سفارت کشور میزبان صادر می شود. کسانی که همراه با تور مسافرتی قصد سفر و گشت و گذار به یک یا چند کشور را دارند یا افرادی که برای دیدار با عزیزان و دوستان خود برنامه سفر دارند، مشتریان اصلی ویزای توریستی به شمار می روند.
مدت زمان بررسی و صدور ویزا توسط دولت ها و سفارت های مختلف متفاوت است. علاوه بر این که برای صدور ویزا باید مبلغ مشخصی پرداخت کنید، همچنین هر کشور مهلت متفاوتی برای تحویل روادید در نظر گرفته است که ممکن است از پنج روز تا یکماه زمان نیاز داشته باشد. البته فراموش نکنید که سفر گردشگری به برخی از کشور ها مانند صربستان، برای اتباع ایرانی نیاز به ویزا ندارد و به عبارت بهتر، سفر بدون ویزا به صربستان میسر است.
نکته قابل توجه دیگر این است که مدت اعتبار ویزای گردشگری نیز متفاوت است و بر اساس مدت سفر تغییر می کند. به عنوان مثال، اگر در تور یک هفته یا ده روزه شرکت می کنید، می توانید ویزای ۱۴ روزه درخواست کنید و اگر قصد حضور و گردش بیشتر در مقصد دارید، ویزای یک ماهه برای شما صادر می شود. هر چقدر اعتبار ویزا طولانی تر باشد، قیمت آن هم طبیعتا بیشتر خواهد بود.
ویزای شینگن
اگر قصد سفر به کشور های اروپایی را دارید که جزو معاهده شینگن هستند، می توانید ویزای شینگن دریافت کنید. مراحل اخذ ویزای شینگن شبیه دریافت ویزای گردشگری است با این تفاوت که در صورت دریافت ویزای شینگن، می توانید تا زمان اعتبار ویزا، به چندین کشور دیگر اروپایی هم سفر کنید. برای ویزای شینگن لازم است به همان سفارت کشور مقصد مورد نظرتان رجوع کنید و مدارک و اطلاعات لازم را ارائه نمایید.

ویزای توریستیمراحل اخذ ویزای توریستی
برای دریافت به موقع ویزای توریستی، بهتر است پیگیری را به عقب نیاندازید و چند ماه مانده به برنامه سفر، در مورد ویزا پرس و جو و اقدام کنید. به منظور اخذ ویزا از هر کشور، باید به وبسایت یا ساختمان سفارت همان کشور مراجعه کنید. معمولا حضور شخص برای صدور روادید در محل سفارت الزامی است چرا که باید در مصاحبه به چند سوال پاسخ دهد. اولین قدم برای کسی که به طور مستقل قصد دریافت ویزا را دارد، پر کردن فرم تقاضای روادید است. اطلاعات فرم باید کامل، واضح و صادقانه نوشته شود.
هر سفارت بر اساس قوانین کشور خود، مدارکی را برای صدور ویزا نیاز دارد که البته در بسیاری از موارد، این مدارک نسبتا مشترک هستند. به عنوان نمونه، عکس و تصویر تمام صفحات شناسنامه و تصویر کارت ملی جزو مدارک مشترک محسوب می شوند.
همچنین داشتن پاسپورت برای اخذ ویزای توریستی ضروری است. سفارت های مختلف، در مورد اعتبار پاسپورتی که قبول می کنند نظرات مختلفی دارند. به همین دلیل بهتر است از این بابت مطمئن باشید و قبل از درخواست ویزا، پاسپورت خود را تا حداکثر زمان بعدی تمدید کنید.
نکته مورد توجه دیگر، گردش های حساب بانکی مسافر و مبلغی است که در حساب خود دارد.

 

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید