تور قشم از اصفهان
25
شهریور
1397

آیین عزادارای مردم قشم در ماه محرم

ارسال شده توسط: admin/ 205 0
آیین عزادارای مردم قشم در ماه محرم
به این مطلب امتیاز دهید

مسلمانان سراسر دنیا با شروع ماه محرم حال و هوای حسینی می گیرند و یاد و خاطره رشادت های امام حسین (ع) و ۷۲ تن از یاران وفادارش را همواره زنده نگه می دارند. محرم تجدید میثاق مسلمانان جهان با سرور و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین است. کسی که زیر بار ظلم و ستم گردن خم نکرد و در این راه جان خود را فدا کرد و برگی تازه به تاریخ افزود. اگر در ایام محرم به هر گوشه از ایران سفر کنید شاهد آداب و رسوم خاص مردم آن منطقه هستید. این آداب و رسوم در عزاداری آن ها نیز محسوس است و سالیان سال است که رسم آبا و اجدادی به جا می آورند. بوی محرم که می آید مسلمانان فارغ از مذهب شیعه و سنّی به عزای سیّد الشهدا می نشینند. یکی از مناطق کشورمان که از نزدیک می توانید شاهد این همبستگی باشید جزیره زیبای قشم است. مسافران تور قشم می توانند علاوه بر بازدید از مناطق دیدنی قشم، شاهد آداب و رسوم مردمان آنجا در عزای سیّد الشهدا نیز باشند. مردم قشم با ۷۲ هیئت مذهبی که متشکل از اقوام مختلف است با برپایی مراسم سینه زنی، زنجیر زنی، نوحه خوانی و خطبه سرایی دِین خود به امام حسین (ع) را ادا می کنند.

آئین علم شمشیری

علم شمشیری

یکی از آیین های معروف مردم قشم حمل علم شمشیری است. این آئین که بیش از ۹۰۰ سال قدمت دارد از مردم حیدرآبادی جزیره قشم به یادگار مانده است. در این مراسم عزاداران قشم و محبان امام اول شیعیان، امام علی (ع) با حمل علم از مسجد علی ابن ابی طالب مسیر ۱۱ کیلومتری قشم تا روستای حمیری را بدون توجه به گرما و سرما، طی کرده و عصر آن روز در میان جمعیتی که به استقبال از این آیین معروف آمده اند، علم را به جایگاه اصلی خود باز می گردانند. بر سر تیغ علم عدد ۱۱۰ حک شده است که با احتساب حروف ابجد نمایانگر نام امیرالمومنین، امام علی (ع) است. براساس گفته های بومیان قشم این علم که آن را متعلق به شاه نجف، حضرت علی (ع) می دانند هر ساله در ابتدای محرم در میان عزاداران ظاهر می گشته و در عصر عاشورا نیز ناپدید میشده است.
یکی از معتمدین مردم قشم، عبدل بشارتی غصه ماندگاری علم شمشیری و ناپدید نشدنش را چنین بیان می کند که از پدر خود شنیدم که به نقل از اجداد خود چنین بیان می کرده است که در حدود ۳۰۰ سال پیش، استاد احمد نجار با خیال ماندگاری علم با چکش به کمربند دایره ای شکل شمشیر می کوبد و همین اقدام منجر به دیگر ناپدید نشدن شمشیر می گردد.

هر ساله تعداد زیادی از عزاداران ابا عبدالله الحسین با تور قشم رهسپار قشم می شوند و از نحوه برگزاری مراسم و آیین مردم قشم دیدن می کنند. در طول مدت عزاداری، عاشقان امام حسین (ع) خیمه ها برپا می کنند و به شهر نمای حسینی می بخشند و دسته جات عزاداری در خیابان ها، نوای یا حسین سر می دهند و به مداحی و مرثیه خوانی مشغول می شوند. همچنین نکته ای که لازم است به اطلاع مسافران تور قشم برسانیم این است که بازارهای قشم و درگهان در روز های تاسوعا و عاشورای حسینی، به پاس رشادت های این امام شهید تعطیل هستند.

جزیره قشم که از توابع استان هرمزگان می باشد همچون دیگر شهرهای جنوبی ایران از آئین عزاداری ریشه دار در تاریخ برخوردار است که در ایام محرم این سنت گران بها را به عرصه نمایش می گذارند. همچنین آداب و رسوم دیگری نیز در تمام استان هرمزگان می توانید نظاره گر باشید که تنها منتهی به قشم نخواهد شد. این آداب و رسوم عبارتند از:

آئین تعزیه خوانی:

آئین تعزیه خوانی از دوره قاجار تا کنون تقریبا در سرتاسر ایران برگزار می شود و افراد زیادی را به تماشای خود دعوت می کند. شاید تعزیه خوانی را بتوان یکی از بهترین طرق تجسم سازی و بیان اتفاقات کربلا دانست.

تعزیه خوانیعلم گردانی:

اکثر مناطق استان هرمزگان با نام یکی از ائمه علم می بندند و در کوچه و خیابان همراه با دسته جات عزاداری آن را می گردانند. اهالی هرمزگان گرداندن علم را پرسه می نامند.

سنگ زنی:

آئین سنگ زنی یکی از رسوماتی است که تنها در بخش های قدیمی استان هرمزگان و تنها برخی از حسینه های این استان می تواند شاهد آن بود. این مراسم بدین صورت است که دسته سینه زنان، علم حضرت عباس را در میان قرار می دهند و همراه نوحه خوانی دو قطعه سنگ را به هم می کوبند و چرخش موزن دارند.
همچنین آیین های بسیار دیگری نیز از جمله حجله قاسم، حنابندان قاسم، روضه خوانی و شام غریبان نیز در کل استان هرمزگان در ایام ماه محرم برگزار می شود که تفاوت چندان زیادی با شهرهای دیگر کشورمان ندارد.

سنگ زنی

Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید