تور قشم از اصفهان
20
دی
1396

آداب و فرهنگ قشم

ارسال شده توسط: admin/ 677 0

برای اهالی شهری مانند اصفهان، که از پیشینه ی فرهنگی و مدنیت خاصی برخوردار است، سفر به سایر نواحی قدیمی سرزمین های ایران ممکن است جالب توجه بوده و جذابیت های منحصر به فرد خود را داشته باشد. با توجه به قرابت های فرهنگی ویژه میان بسیاری از نواحی مناطق جنوبی کشور ایران، می توان شهرها و نواحی مختلف از این بخش کشور را به عنوان مقاصد گردشگری ویژه مورد بازدید قرار داد.
برخی از این نواحی، جزایری می باشند که در میان آب های خلیج همیشگی فارس قرار گرفته اند. تعدادی از این جزایر به دلیل فاصله ی زیاد عدم برخورداری از مواهب مختلف، امکان سکونت برای انسان ندارد. این جزایر که اندازه ی بسیار کوچکی هم دارند، بیشتر از جنبه ی نظامی حائز اهمیت می باشند. چرا که در مسیر بین المللی میان چند کشور مختلف و همچنین در کنار راه ارتباطی به آب های آزاد واقع شده اند.
در میان تمام این جزایر، یکی از بهترین و مشخص ترین آنها، یعنی قشم، سال هاست که مقصد مسافران اصفهانی به حساب می آید.
جزیره ی قشم هر ساله چندین نوبت میزبان مشتریان انواع تور قشم از اصفهان است. این تورها با برخورداری از امکانات و خدمات متنوع و متفاوت، زمینه ی سیاحتی چند روزه و مطلوب را در این جزیره ی شگفت انگیز مهیا می کنند.
یکی از مهم ترین مواردی که متاسفانه در بسیاری از برنامه های سیاحتی به مناطق مختلف کشور، نادیده گرفته می شود، کنجکاوی در مورد فرهنگ و آداب اهالی بومی آن منطقه است. به عنوان نمونه، اگر مشتری تور قشم از اصفهان هستید، باید توجه داشته باشید که به جزیره ای تاریخی با سابقه ی فرهنگی طولانی رهسپار می شوید.
با مرور دست نوشته ها و یا سفرنامه های به جا مانده از افرادی که صدها سال پیش به نواحی جنوبی سرزمین پارس سفر کرده اند، ، متوجه می شویم که سابقه ی سکونت در جزیره ی قشم، حداقل به پیش از ورود اسلام و دوران ساسانیان باز می گردد.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  بهترین خرید در تور قشم از اصفهان

تور قشم از اصفهان
در آن دوران، این جزیره را ابرکاوان می نامیده اند. همین که نام یک منطقه از دوران ساسانیان بر جا مانده باشد، به این معنی است که از پیش از آن دوره زندگی به شکل منسجم و مرتبط با سایر جوامع اطراف در این جزیره در جریان بوده است. همچنین حضور گردشگران و مورخین و کسب اخبار و آگاهی از وضعیت این جزیره نیز نشان می دهد که برقراری ارتباط از مسیرهای دریایی امکان پذیر بوده است. به عبارت دیگر، اهالی آن مناطق چه در سواحل جنوبی ایران و چه در جزایر، با دریانوردی و تردد در آب های خلیج فارس آشنا بوده اند. برای آن دسته از همراهان تور قشم از اصفهان که مایل به کنکاش و جستجو در فرهنگ و سنن اهالی قشم هستند، توجه به این نام ها و سوابق تاریخی مهم است.
در طی دوران های مختلف، نام های نسبتا متفاوتی برای قشم ثبت شده است. به طور کلی اهالی عرب زبان جنوبی ایران، آن را جزیره الطویله می نامیده اند که نشان دهنده ی وسعت و کشیدگی زیاد این پهنه ی خاکی و شگفت انگیز است. اسامی دیگری همچون بنی کاوان یا لافت نیز در متون کهن ذکر شده است. البته به طور کلی از زمان صفویه، نام کشم یا قشم بر روی جزیره باقی مانده است.
یکی دیگر از مشخصه هایی که بر فرهنگ اهالی تاثیرگذار است، مشکلات ناشی از فواصل این جزیره با مناطق اطراف می باشد. به عبارت دیگر، عدم دسترسی آسان از طریق مسیرهایی زمینی و خاکی، موجب وجود روابط کمتر و به دنبال آن، تعاملات فرهنگی کمتر با سکونت گاه های سایر مناطق است. این کمبود تعامل فرهنگی، دز گذشته باعث شده بود که تاثیر پذیری فرهنگی اهالی قشم و جزایر اقماری آن از سایرین، به حداقل خود برسد. در نتیجه آنچه مسافر امروز تور قشم از اصفهان به عنوان آداب و رسوم و فرهنگ قشم مشاهده می کند، بازمانده ای اصیل و نسبتا دست نخورده از چند قرن گذشته است.

تور قشم از اصفهان
یکی دیگر از موارد مهمی که برای شناخت فرهنگ مردمان قشم باید مدنظر قرار داد، اعتقادات دینی و مذهبی نسبتا قوی ایشان است. اهالی قشم و جزایر هنگام و هرمز و لارک، عموما سنی مذهب بوده و احترام خاصی برای بسیاری از مناسبت های مربوط قائل هستند. به ویژه جشن های فطر و قربان و میلاد پیامبر اسلام (ص) که جزو مهم ترین اعیاد بومیان به حساب می آید و اگر در قالب تور قشم از اصفهان، همزمان با یکی از این ایام راهی آنجا شوید، بدون شک پایکوبی و پذیرایی مردان و زنان قشم نشین، توجه شما را به خود جلب خواهد کرد.
یکی دیگر از مهم ترین آداب این افراد، در زمان خشکسالی و دعا برای بارش باران است که طبق آن، اهالی به پیشوایی بزرگ مذهبی به محل قدیمی قبله دعا یا کنار دعا، که درختی بر بلندی است رفته و به پخت غذا و دعا و نماز می پرداخته اند و باقی مانده ی غذا را که البته بی نمک بوده، برای حیوانات و حشرات صحرایی (و به قول خودشان بو دزد) در همانجا می گذاشتند.
گردشگری با تور قشم از اصفهان، علاوه بر خرید و تفریح، می تواند از لحاظ سیاحت فرهنگی موجب تبدیل سفر به خاطره ای پربار و لذت بخش باشد.

پیشنهاد می‌کنیم که مطالعه کنید  قوانین تور مشهد از اصفهان
Administrator

ارسال دیدگاه

لطفا یک نظر بنویسید.
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا آدرس ایمیل خود را وارد کنید.
لطفا یک ایمیل درست وارد کنید